"Platforma nie ma zamiaru cenzurować internetu"

Nad nowelizacją ustawy medialnej pracuje Senat. I - jak zapewnił Tomasz Tomczykiewicz - eksperci rządu. Bo po protestach nadawców zaczęto uważniej przyglądać się nowym przepisom. - Platforma nie ma zamiaru cenzurować internetu. Z ustawy która miała być tylko wprowadzeniem dyrektywy unijnej zrobiła się wielka wrzawa. Przypilnujemy, żeby internautom nie stała się krzywda - zapowiedział szef klubu PO.
Senatorowie z Komisji Kultury i Środków Przekazu nie rekomendowali żadnych poprawek do ustawy.

Najwięcej uwag zgłaszanych przez ekspertów dotyczy zapisów dotyczących internetu. Nowelizacja, która jest konieczna - bo Polska musi wdrożyć unijną dyrektywę - wprowadza m.in. obowiązek rejestrowania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji telewizyjnych programów rozpowszechnianych w internecie. Nadawanie można zacząć jeśli KRRiT nie odmówi rejestracji.Zamieszaniem i protestami przeciwko nowym przepisom zaskoczony jest Tomasz Tomczykiewicz. - To zupełnie świeży problem. Projekt bez echa przeszedł przez procedurę sejmową, więc może ktoś czegoś nie zauważył - mówił w Poranku Radia TOK FM. Szef Klubu Parlamentarnego PO zapewniał, że nad nowelizacją pracują nie tylko senatorowie - ale również eksperci "po to, żeby uchwalić dobre prawo". - Bo nikt z Platformy nie ma zamiaru cenzurować internetu. Z ustawy która miała być tylko wprowadzeniem dyrektywy unijnej zrobiła się wielka wrzawa. Przypilnujemy, żeby internautom nie stała się krzywda - zapewnił.

Wczoraj premier Tuska obiecał, że każdy przepis nowelizowanej ustawy zostanie rzetelnie sprawdzony. A jeśli okaże się, że ustawa medialna zawiera "niepokojące" przepisy, to premier będzie zalecał ich uchylenie.

Zdaniem Tomczykiewicza powodem zamieszania mogą nie być przepisy. - Nam się wydaje, że to larum było trochę nieprawdziwe. Ci którzy je podnieśli, przedstawiciele nadawców, trochę się mijają z prawdą. Ale będziemy to analizować, bo błąd mógł się wkraść - powiedział szef klubu Platformy Obywatelskiej.

We wtorek internautów i nadawców uspokajał w TOK FM Juliusz Braun. P.O. prezesa TVP - a wcześniej przewodniczący KRRiT. Mówił, że krytycy nowelizacji zareagowali zbyt nerwowo. - Blog nie jest usługą audiowizualną w myśl tych przepisów. Nie ma groźby, żeby blogi trzeba było rejestrować - stwierdził Braun.

Nowa ustawa medialna ograniczy wolność słowa? Rząd: nie znaleźliśmy lepszych rozwiązań>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (130)
"Platforma nie ma zamiaru cenzurować internetu"
Zaloguj się
 • agnostic5

  Oceniono 10 razy 8

  Projekt rządowy i PO do niego się nie przyznaje? Ciekawe.
  Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) o ustawie medialnej: Skończył się czas bałaganu i bezhołowia

 • slnmrw

  Oceniono 14 razy 6

  Ale się pisowskie kundelki podnieciły
  Macie tu cytat z www.pis.org

  "PiS chce powołania zespołu ds. monitorowania internetu

  Prawdopodobnie w przyszły wtorek PiS złoży wniosek o powołanie parlamentarnego zespołu ds. monitorowania internetu, m.in. portali politycznych. Posłowie tej partii zapowiedzieli w piątek, że o niebezpiecznych i agresywnych treściach będą zawiadamiać organy ścigania."
  22 Paź 2010
  www.pis.org.pl/article.php?id=17899

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 9 razy 5

  4 marca w trybie ekspresowym 419 posłów było "za", wstrzymał się tylko Kazimierz M. Ujazdowski z PiS.
  Nie znaleźli lepszych rozwiązań..... a czy szukali?

  Bardzo podoba mi się zdanie Premiera o "radosnej twórczości naszych urzędników". Ma facet doświadczenie....

 • beckett

  Oceniono 5 razy 5

  To chyba już drugie podejście. Wcześniej, o ile pamiętam, ludzie od "lub czasopisma" proponowali by m.in. licencje musiały uzyskać radia internetowe, jak Shoutcast.

  Na pewno jest potrzebne ciało, które reguluje dostęp do medium rzadkiego jakim są częstotliwości radiowe. Kręcę gałką na Pradze Południe w Warszawie. I są puste miejsca :-(
  Na średnich falach mogłyby nadawać stacje lokalne, w Stanach aż miło nadają, w Polsce cisza. Daje to niemiłe wrażenie złego gospodarowania częstotliwościami.

  Ale nie rozumiem, dlaczego politycy chcą rękami zapewne KRRiT koncesjonować i regulować internet. To nie jest dobro rzadkie.
  Czy nie chodzi tutaj o kontrolę nad mediami korporacji władzy (w liczbie mnogiej: kartelu korporacji władzy)? Zamiast demokracji mamy więc iluzję demokracji, zamiast wolności słowa, jego zludzenie.

  jacekkotowski.blogspot.com

 • syn.ksiedza.proboszcza

  Oceniono 9 razy 5

  Za co Ci ludzie biorą kasę? Co ustawa to bubel.

 • placebo_99

  Oceniono 4 razy 4

  Interantom nic się nie stanie!
  Urzędnik będzie intepretował czym jest "blog", a czym "strona domowa", która już podlega pod cenzurę. W razie wątpliwości będzie trzeba składać comiesięczne sprawozdania na temat odiwedzalności i jeśli będzie zbyt duża to może cuś się przeinterpetuje. Zawsze jest jeszcze droga "kopertowa".

 • ciulplatformy

  Oceniono 4 razy 4

  "Platforma nie ma zamiaru cenzurować internetu" Jak i nie ma zamiaru wywiązać się z obietnic przedwyborczych. Brawo!

 • david5555

  Oceniono 4 razy 4

  protoples napisała :
  "Bo po protestach nadawców zaczęto uważniej przyglądać się nowym przepisom."

  Ale PO się kompromituje. Partia ekspertów przyjaznych państwu. "O, ku**a!!! Co my uchwaliliśmy? Ale przypał. Teraz będziemy senat błagać na kolanach, żeby tego nie podpisywali."

  HA HA - CIEKAWE JAK DŁUGO BĘDZIECIE JESZCZE SMAŻYĆ POLITYCZNE GÓW...O NA TYM TEMACIE

  ..

  ..
  .

 • zbysio45

  Oceniono 8 razy 4

  moim zdaniem jest jednak COS na rzeczy ,bo pod szyldem dostosowania przepisow naszych do UNI ktos chce przemycic CENZUREw internecie.Zobaczymy czy te uspakajajace zapewnienia beda prawdziwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX