"Typowe przedwyborcze straszenie" - Borowski o opozycji krytykującej zmiany w OFE

Wysoką temperaturę politycznej debaty wokół OFE zawdzięczamy nie obawom o emerytury Polaków ale... kampanii wyborczej. - To jest typowe przedwyborcze straszenie - uważa Marek Borowski. Były minister finansów skrytykował zgłoszone przez PiS i SLD propozycje dotyczące systemu emerytalnego. - To jest pomysł rozbijający finanse publiczne - ocenił w TOK FM.
Opozycja zgodnym chórem od początku krytykowała rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym. Według Marka Borowskiego decyduje o tym nie jakość zgłoszonej propozycji ale zbliżające się wybory. - To jest typowe przedwyborcze straszenie. Taka metoda się powtarza. Np. Jarosław Kaczyński zawsze tak robił przed wyborami. Sens tego jest taki, że wszyscy którzy się przestraszą - zagłosują na taką partię - oceniał w TOK FM polityk SdPl.Borowski twierdzi, że rządowe propozycje to nie jest żaden "skok na emerytury". - Korzystając z tego, ze mnie pani zaprosiła chcę powiedzieć: nie ma żadnych obaw jeśli chodzi o emerytury. Im szybciej zlikwidujemy deficyt, im bardziej budżet będzie zrównoważony - tym szybciej będziemy mogli przeznaczyć pieniądze na naukę, badania, edukacje. A to są główne dźwignie rozwoju Polski. A im szybszy będzie rozwój, tym wyższe będą emerytury - mówił były minister finansów w rozmowie z Janiną Paradowską.

"Ta propozycja jest zwyczajnie zła"

- Opozycja zgłosiła kilka propozycji. Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada pewną dobrowolność. SLD także ma pewne propozycje dotyczące zachowania większej składki do OFE dla osób, które nie ukończyły 30 roku życia. Czy wśród tych propozycji opozycyjnych znajduje Pan coś sensownego? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Projekt PiS zakłada, że każdy może wybierać czy chce być tylko w ZUS, czy część składki przekazać do OFE. W funduszach składka jest inwestowana w akcje i jest szansa na to, że da wyższą emeryturę w przyszłości. Chociaż również jest pewne ryzyko, bo wiemy że rynek akcji jest zmienny. To brzmi ładnie. Ale pamiętajmy o tym, że każdą taką składkę, którą przesuwamy do OFE, finansujemy z długu. Wyobraźmy sobie system finansowy, w którym nie wiadomo kto i kiedy przerzuci. Jaka może być perspektywa gospodarowania przez OFE w takiej sytuacji? To jest pomysł, który rozbija finanse publiczne. Ta propozycja jest zwyczajnie zła. Można oczywiście skonstruować bardziej ograniczoną możliwość decyzji. Ale na to trzeba by było trochę czasu - komentował projekt Prawa i Sprawiedliwości Marek Borowski.

Dlaczego tak późno?

Projekt przygotowany przez SLD zakłada, żeby większa część składek ludzi do 30 roku życia, przekazywana była do Otwartych Funduszy Emerytalnych. - Jeśli mamy uzyskać ten efekt finansowy, który chcemy uzyskać w tej chwili wycofując część składek z OFE , to by oznaczało, że dla innych (starszych red.) stopa przekazania powinna być niższa. Uważam, że w tej propozycji coś jest - ocenił były minister finansów.

Ale nie obyło się bez gorzkich słów pod adresem lidera SLD. - Zaskoczyło mnie, że Grzegorz Napieralski praktycznie przez całe swoje wczorajsze wystąpienie krytykował OFE. Jeżeli się krytykuje fundusze, a potem proponuje aby młodzi ludzie przekazywali więcej składek do OFE - to jest to sprzeczne. Jakbym był młodym człowiekiem i usłyszał taką krytykę, to powiedziałbym że nie chcę, aby przekazywano tam więcej moich składek - mówił Marek Borowski w TOK FM.

- Ja uważam i myślę, że SLD również tak uważa, że ten system nie był źle pomyślany. Ale za duża składka poszła do OFE i dzisiaj mamy z tym problem. Ten system był dobrze pomyślany, w związku z tym poprawmy go.

Według Borowskiego Sojusz zgłosił swoją propozycję zbyt późno. - Trzeba było zgłosić ją wcześniej, wtedy wszystko można byłoby dobrze policzyć. Trzeba dobrze liczyć, bo tu chodzi o miliardy złotych. - dodał polityk SdPl.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
"Typowe przedwyborcze straszenie" - Borowski o opozycji krytykującej zmiany w OFE
Zaloguj się
 • andre951

  Oceniono 12 razy 12

  Tak, tak, jest tu paru geniuszy....... po zawodówce. A wystarczyłoby wziąć po prostu ołówek do ręki i policzyć. Ale do tego trzeba by mieć choć minimum wiedzy. Ekonomicznej, a nie z przemówień kaczyńskiego. A Borowski jest po prostu normalnym człowiekiem, dla którego ""państwo"" znaczy więcej niż ""partia"". I oby takich w Sejmie było jak najwięcej.

 • carol4210

  Oceniono 10 razy 10

  Wczoraj prezes kaczynski dał dowód jak bardzo ze swoimi oszołomami chce dbać o przyszłych emerytów ,on ma was przyszłych emerytów głęboko w du...mnie juz nie bo jestem na emeryturze.

 • nadgajowy

  Oceniono 10 razy 10

  @pzpo to są Twoje pieniądze ?? to weź je sobie !! Nie możesz ?? No co Ty ?? Tak jak one Twoje jak nie możesz ich dostać !! Dla Ciebie to tylko zapis na papierze. jak przejdziesz na emeryture to je dostanie ??!! I Tu niespodzianka !! Też nie !! Zostaną zapisane w innej firmie i do dziś nie wiadomo na jakich zasadach i w jakiej wielkości będą Ci wypłacane !!
  Po 2 gdyby to były Twoje pieniądze i miałbyś jej wpłacić by ulokować na przyszłość to dałbyć je takiemu "bankowi" co zabrał by Ci z nich na dzień dobry 3,5% (wcześniej 10% to PO zmniejszyło do 3,5%) i zabierał co roku po 0,5% i nie gwarantował żadnego zysku a wręcz były by możliwe straty !!?? Już widzę jak pędzisz do takiego banku !!! Myślenie właczcie!! Jesteście przez możnych tego świata nabijani w butelke. Chcecie z nimi walczyć a jak juz walczycie to tylko im nabijacie kase !! EDUKACJA !!

 • carol4210

  Oceniono 14 razy 8

  Panie Marszałku Borowski, jest Pan jednym z nielicznych uczciwych LUDZI i Polityków w tym Kraju

 • andy18m

  Oceniono 8 razy 8

  Nikt nie zadaje wprost pytań "wybitnym ekonomistom", dlaczego w lepiej zorganizowanych i bogatszych krajach nie wprowadzono OFE.Widocznie inne nacje są zwyczajnie głupsze.

 • klarneta8

  Oceniono 6 razy 6

  Dziwi mnie fakt, ze stacje TV, nie zapraszaja tak madrych ludzi, kt. maja cos konkretnego do powiedzenia, spokojnym merytorycznym JEZYKIEM. Rymanowski i SEMIK- pasjonuja sie plotkami. Niech sie nie dziwi TVP, ze nie chca ludzie placic abonamentu.Radze kazdemu przeczytac art. z PRZEGLADU nr13 pt. ''KTO STOI ZA OFE?''- red. A, DRYSZEL. Zycze przyjemnej, prawdziwej lektury.

 • 60janusz

  Oceniono 10 razy 6

  Proszę zwrócić uwagę, jakie stanowisko w sprawie reformy OFE mają byli premierzy, bądź byli ministrowie resortów finansowych. Od Marka Belki, poprzez L. Millera i J. Oleksego, na tych bardziej na prawo kończąc.
  Jeśli nie są w aktualnej awangardzie partyjnej (a więc bardziej niezależni), albo kurczowo przywiązani do swej wiecznej strategii (jak p. Balcerowicz), w zasadzie popierają zmiany.
  Bo oni czują i nadal są "w skórze" odpowiedzialności za... Taką odpowiedzialność bierze również obecny premier. W odróżnieniu od politykierów i populistów, z reguły za nic dotąd nie odpowiadających w swej politycznej karierze (np. pan Napieralski, sprawiający wrażenie wiecznego mądrali).

 • rekrut1

  Oceniono 12 razy 6

  "To jest typowe przedwyborcze straszenie. Taka metoda się powtarza. Np. Jarosław Kaczyński zawsze tak robił przed wyborami. Sens tego jest taki, że wszyscy którzy się przestraszą - zagłosują na taką partię - oceniał w TOK FM polityk SdPl."

  To są merytoryczne argumenty. :)))))

 • duch1313

  Oceniono 8 razy 6

  Cóż za fantastyczne wypowiedzi , ludzie przecież mamy tutaj samych geniuszy ekonomicznych i finansowych . Dlaczego Polska nie kożysta z tak cennych ludzi i ich rad , powiem Wam dlaczego , bo to są brednie wypisywane przez sfrustrowanych i nieporadnych ludzi . Takie opowieści jak bunia3@ , pzpo@, janow5@ i jeszcze kilku nazywano zawsze bajkami a czasem niedorzecznościami , ale w jątrzeniu i opowiadaniu głupot wiedziemy prym .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX