ABW i SKW zapytają tysiące urzędników o kochanki

- Czy pan ma kochankę - na takie pytanie muszą odpowiadać urzędnicy państwowi, którzy chcą mieć dostęp do informacji niejawnych. Ankieta bezpieczeństwa osobowego, do której dotarły ?Wiadomości? TVP, liczy 26 stron i zawiera pytania o życie intymne urzędników. Ankiety przygotowują pracownicy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Sprawa dotyczy tysięcy urzędników w całej Polsce, którzy podlegają ustawie o ochronie informacji niejawnych. Zgodnie z polskim prawem takim informacjom nadaje się klauzule: "zastrzeżone" "poufne", "tajne" i "ściśle tajne". Żeby uzyskać dostęp do nich należy wypełnić specjalny formularz.

Oprócz danych osobowych i pytań dotyczących wieku, wykształcenia, czy sytuacji majątkowej znajdują się i takie dotyczące stosunków małżeńskich i pozamałżeńskich.

"Czy posiada Pani/Pan partnera życiowego, z którym nie pozostaje Pani/Pan w związku małżeńskim?" - brzmi jedno z pytań. Zaraz po nim następuje drugie: Czy Pani/Pana partner /partnerka pozostaje w związku małżeńskim z inną osobą?

Ankiety z takimi pytaniami dostali nie tylko posłowie czy wysocy urzędnicy ministerialni, ale i pracownicy niższego szczebla: na przykład pracujący w kancelariach tajnych urzędów miast, sądach, czy urzędach skarbowych. - Pytania są jak najbardziej uzasadnione, wynikają z praktyki przyjętej w państwach NATO, gdzie są pewne wspólne standardy w zakresie weryfikowania osób - tłumaczy Andrzej Barcikowski, były szef ABW. A biuro prasowe Agencji, w oświadczeniu przesłanym "Wiadomościom" TVP1 zapewnia, że informacje podane w ankiecie są bezpieczne, bowiem "ankieta bezpieczeństwa osobowego po wypełnieniu stanowi tajemnicę prawnie chronioną i podlega ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych".

Innego zdania jest Katarzyna Szymielewicz z Fundacji "Panoptykon" zajmującej się ochroną praw człowieka. Według niej ankieta jest skandalem i narusza prawo do prywatności.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
ABW i SKW zapytają tysiące urzędników o kochanki
Zaloguj się
 • wachmeister

  Oceniono 3 razy 3

  Pani od ochrony praw człowieka jest głupia - niestety.

 • gucio-2

  Oceniono 4 razy 2

  ciekawe kogo poda kaczyński

 • kocurrr

  Oceniono 4 razy 2

  Ustawa jest z 5 sierpnia 2010 roku więc refleks newsa nieco spóźniony. Pytania oprócz spraw łóżkowych dotyczą bardzo szczegółowych informacji o leczeniu psychiatrycznym, niestety nie ma pytań o religię. Tak więc osoba skutecznie lecząca np. zwyczajną depresję ma potencjalnie mniejszą szansę na poświadczenie bezpieczeństwa niż katolik, dla którego Szatan i aniołki to byty realne a ten świat to pył w porównaniu do wieczności u boku Pana.

 • makaronnitki

  Oceniono 2 razy 0

  Są służby w których swoją prywatność należy zawiesić na kołku, bo od tego zależny bezpieczeństwo państwa.
  Jeżeli więc ktoś tak bardzo ceni swoją prywatność to powinien się zająć czym innym.
  Inaczej mogą kombinować tylko ludzie o ciasnych horyzontach, lub specjaliści od sprzedawania tajemnic.

 • calinka29

  Oceniono 3 razy -3

  A co kogo obchodzą stosunki pozamałżeńskie urzędników? To prywatna sprawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX