Nowak w TOK FM: Żałoba powinna trwać rok

- Taka jest polska tradycja. Też rodzinom ofiar trzeba pozwolić normalnie żyć, a nie nieustannie otwierać rany - mówił Sławomir Nowak, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. Przekonywał w Poranku TOK FM, że rok po katastrofie żałoba powinna się skończyć. Powiedzial też, jaki jest plan obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Prawo i Sprawiedliwość uważa, jeśli nie powstanie pomnik Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej i pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej, żałoba się nie skończy . - PiS już bardziej kojarzy się z demonstracjami niż ze spokojną debatą publiczną, więc moim zdaniem to jest wyłącznie prezentowanie kolejnych żądań ze strony tej formacji - komentował w TOK FM Sławomir Nowak. - Pomnik pewnie powstanie, ale wszystko w swoim czasie. Myślę, że biskupi kierują się tutaj bardzo mądrym przesłaniem - wzywają aby, zgodnie z polską tradycją, rok po katastrofie zakończyć tę żałobę - mówił Nowak.

- Prezydent w swoim ostatnim wywiadzie we "Wprost" mówi o tym, taka jest polską tradycja i wszyscy się do niej stosujemy od wieków, mija rok i ludzie też chcą normalnie żyć - podkreślał prezydencki minister. - Też rodzinom (ofiar - red.) trzeba pozwolić normalnie żyć, a nie nieustannie otwierać te rany, również zachowaniami publicznymi niektórych polityków - stwierdził.

"Prezydent nie planuje żadnych szczególnych obchodów na Wawelu"

Sławomir Nowak tłumaczył w TOK FM jak będą wyglądały obchody rocznicy 10 kwietnia, jeśli chodzi o obecność prezydenta. - My jesteśmy już w zasadzie przygotowani do tych obchodów. Wstrzymujemy się z oficjalnym ogłoszeniem całego kalendarza aktywności, również po to, aby dopiąć i uszczegółowić kwestię udziału rodzin ofiar - mówił Nowak. - Prezydent będzie na Powązkach o godz. 10.30. Prezydent razem z władzami Warszawy i prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz organizuje te obchody na Powązkach jako obchody oficjalne. Prezydent będzie uczestniczył we mszy o godz. 13 i to jest punkt kościelny. Potem o godz. 19 minister kultury organizuje koncert, zapewne prezydent będzie również w tym uczestniczył - mówił prezydencki minister.

Czy prezydent Komorowski będzie na Wawelu 18 kwietnia, w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej? - Z tego co wiem, nie są planowane żadne szczególne obchody rocznicy pochówku - odpowiadał Sławomir Nowak.

"Prezydent nie włączy się w kampanię, mimo że poglądów nie zmienił"

- Czy pan prezydent, który wywodzi się z PO, będzie czynnie wspierał Platformę w zbliżających się wyborach? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Urząd prezydenta jest urzędem ponadpartyjnym. Tutaj nie spodziewałbym się żadnego czynnego zaangażowania prezydenta - odpowiadał Sławomir Nowak. I przekonywał: - Prezydent powinien być ponadpartyjny, szukający dialogu, Bronisław Komorowski takim prezydentem jest i już to widać, on tworzy takie miejsce gdzie różne siły polityczne mogą się spotykać.

- Nie ma się co oszukiwać, poglądów człowiek nie zmienia z dnia na dzień, kiedy zostaje prezydentem, zapewne serce prezydenta bije tak jak jego dotychczasowego środowiska politycznego, ale nie oczekujmy, że prezydent będzie angażował autorytet głowy państwa w czasie kampanii wyborczej partii politycznych - mówił Sławomir Nowak w Poranku TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM