Prezydent stolicy: "Miasto nie wybuduje pomnika pary prezydenckiej. PiS może zgłosić wniosek"

- Przeprowadzimy badanie opinii publicznej w sprawie budowania pomnika wszystkich ofiar katastrofy, a nie tylko Lecha i Marii Kaczyńskich - oświadczyła w "Kontrwywiadzie" RMF FM prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Skomentowała też plan obchodów 10 kwietnia. - Potraktuję ten dzień jak każdą "miesięczną rocznicę" - powiedziała.
Prezydent Warszawy była zaskoczona, kiedy Konrad Piasecki w "Kontrwwywiadzie" RMF FM zapytał ją o możliwość wybudowania pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich. - Jeszcze niedawno mówiliśmy o pomniku wszystkich ofiar katastrofy - powiedziała.

- Pomnik już stoi na Powązkach - przypomniała Gronkiewicz-Wlatz. - Zorganizujemy badanie opinii publicznej, w którym będzie pytanie o drugi pomnik wszystkich ofiar katastrofy w centrum Warszawy, a nie o pomnik pary prezydenckiej. Jeśli wynik badania będzie pozytywny, to miasto bierze na siebie ciężar budowy. A w sprawie drugiego pomnika, to każdy może założyć komitet i zgłosić projekt - wtedy nastąpi oddzielna procedura według innego trybu - mówiła prezydent.

"Zgromadzenia pod pałacem będą niezależnie od ilości pomników"

Na argumenty Piaseckiego, że gdyby pomnik stał gdzieś w centrum, tam właśnie, a nie pod pałacem prezydenckim, gromadziliby się "obrońcy krzyża", Hanna Gronkiewicz Waltz odpowiedziała: - Trochę jest pan, panie redaktorze, naiwny. Przecież niezależnie od tego ile będzie pomników, to i tak co miesiąc będą zgromadzenia pod pałacem - skomentowała.

- Jest pomnik na Powązkach zrobiony w ciągu sześciu miesięcy. Powązki to nie jest byle co - to jest nekropolia, gdzie leżą zasłużone osoby dla Polski i dla Warszawy, dlatego nie można tak mówić: "phi, Powązki" - dodała Gronkiewicz -Waltz.

"Krakowskie Przedmieście to przede wszystkim pas drogi. Rano ulice zostaną posprzątane"

Prezydent Warszawy potwierdziła również, że na 10. kwietnia potwierdzone są cztery manifestacje w centrum stolicy, nikt nie zgłosił organizacji żadnej kontrdemonstracji. - W nocy ulice zostaną posprzątane. Krakowskie Przedmieście to przede wszystkim pas drogi, a ja odpowiadam za bezpieczeństwo - powiedziała.

Stwierdziła, że w tym roku na ulicach nie będzie barierek, a następnego dnia życie w centrum Warszawy wróci do normy. - W tamtym roku dostawałam tysiące listów, żeby zdjąć barierki, bo one ludziom po prostu przeszkadzały. 10 kwietnia potraktuję jak każdą inną "miesięczną rocznicę" katastrofy - dodała.

Schetyna: "Pomnik będzie zamknięciem etapu katastrofy smoleńskiej"

O pomniku w centrum Warszawy wypowiadał się również marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna. - Myślę, że w tej sprawie powinni się wypowiedzieć przede wszystkim sami warszawiacy. To źle, że pomnikiem jest w tym momencie pałac prezydencki. Moim zdaniem pomnik powinien powstać, bo w taki symboliczny sposób zostanie zamknięty etap katastrofy smoleńskiej - stwierdził.

Wałęsa na urodzinach Gorbaczowa w Londynie [ZDJĘCIA] Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (28)
Prezydent stolicy: "Miasto nie wybuduje pomnika pary prezydenckiej. PiS może zgłosić wniosek"
Zaloguj się
 • dr54

  Oceniono 15 razy 13

  Brawo Pani Prezydent , brawo Warszawiacy , nie dajcie sie szantazowac nieudacznikowi Kaczyńskmu !

 • andre951

  Oceniono 15 razy 13

  Znając dżej-kej uważam, że to dopiero początek roszczeń. Na razie pomnik nieudacznika w centrum, później w każdej dzielnicy, w każdym innym mieście.........Będzie jak z JP II. A jak dojdzie do władzy to..................nie daj panie boże.

 • asd.53

  Oceniono 15 razy 13

  Bardzo sluszna decyzja !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Juz w tej chwili jest wystarczajaco duzo miejsc , w roznej formie upamietniajacych ta katasrtofe.. Wystarczy !!!!!
  jeszcze moment a zrobicie z tego miasta nekropolie , a tu zyja , mieszkaja ludzie , ktorzy maja prawo do normalnosci.

  pis dzisiaj chce pomnika , jutro zazada Palacu Prezydenckiego na mauzoleum , a pojutrze calego centrum Warszawy na utworzenie kaczego lechistanu , zeby mogly odbywac sie pielgrzymki nawiedzonej sekty pisowcow. Basta !!!!!
  pisowcy niech sami stawiaja pomniki , przeciez maja do tego prawo , dlaczego tego nie robia , nieroby cholerne , prozniaki , sknerusy , ciagle tylko nas okradaja.
  Nalezy stwierdzic fakt , ze l.kaczynski z malzonka nie byli wybitnymi osobistosciami , niczego szczegolnego dla Polski nie dokonali , a wrecz przeciwnie.

 • krystynakarc

  Oceniono 14 razy 12

  Wczoraj Kaczyńskoświadczył że ma być pomnik p. Kaczyńskh , to skończy się żałoba narodowa pisu, potem szlag trafi kota , trza stawiać pomnik kotu. w testamencie prezesa stoi że ma być pochowany na Wawelu wraz z bratem, urenka się zmieści. KABARET.

 • stef_2

  Oceniono 9 razy 9

  A szkoda. Biedne gołebie.....

 • wwww.2

  Oceniono 11 razy 9

  brawo

 • emerytka44

  Oceniono 10 razy 8

  Pani prezydent,jestem dumna z Pani wypowiedzi i pracy.

 • andy18m

  Oceniono 9 razy 7

  A może by ta kompromisik na rocznicę? Pomnik w parku Saskim (centrum). Taki ok. metra wysokości. Psy będą wniebowzięte.

 • alek45

  Oceniono 9 razy 7

  Piasecki ..naiwny ? nie to tylko kolejna prowokacja Piaseckiego.. nie podoba mi się ten prowokujący na rzecz sekty pisowskiej dziennikarz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX