Meller: Zadeklaruję narodowość śląską. Walcie się, skini w garniturach

- W spisie powszechnym zadeklaruję narodowość śląską, mimo że mój jedyny związek ze Śląskiem to śląska żona - napisał na Facebooku Marcin Meller. To reakcja na słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w sobotę powiedział, że ?twierdzenie, że istnieje naród śląski, to zakamuflowana opcja niemiecka?.


"A więc patrząc na nacjonalistyczne szczucie Jarosława Kaczyńskiego i jego dziennikarzy oświadczam publicznie, że w spisie powszechnym zadeklaruję narodowość śląską mimo, że mój jedyny związek ze Śląskiem to śląska żona" - napisał redaktor naczelny Playboya, którego inny głośny wpis o rozczarowaniu rządem Donalda Tuska zapoczątkował kilka tygodni temu dyskusję o odwracaniu się artystycznych i intelektualnych elit od Platformy Obywatelskiej. W efekcie premier tłumaczył się z działań rządu przed znanymi muzykami w telewizyjnym programie Mellera "Drugie śniadanie mistrzów".

"Walcie się skini w garniturach"

Tym razem Marcin Meller nie kryje oburzenia wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego. "Taką ohydę jak to straszenie Niemcami i wykluczanie z polskości widziałem w stanie wojennym i czytałem o tym na przykładzie marca 68" - pisze bez ogródek na Facebooku. Na koniec uderza najmocniej" "Walcie się skini w garniturach" - pisze. Nie ma wątpliwości, że słowa te kieruje do Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków, którzy podzielają pogląd prezesa PiS.

"Wstydliwy Naród Polski" - od tego się zaczęło

Gorącą dyskusję o stosunku do Ślązaków zapoczątkował opublikowany przez PiS w piątek "Raport o stanie RP" , którego jeden z rozdziałów zatytułowany jest "Wstydliwy Naród Polski". Jarosław Kaczyński ocenia w nim stosunek Platformy Obywatelskiej do pojęcia narodu. Pisze m.in. o "ostentacyjnym akcentowaniu" kaszubskości przez Donalda Tuska oraz zarzuca PO tolerowanie "postaw jawnie antypolskich". "Przykładem jest choćby długotrwała obecność w tej partii Kazimierza Kutza, którego publicystyka w wielu wypadkach jest jadowicie antypolska. Ważny jest też stosunek do Ruchu Autonomii Śląska, którego członkowie kandydowali z list PO, mimo że ta formacja jawnie odcina się od polskości" - czytamy w raporcie PiS.

Politycy oburzeni: "Konfliktować Polaków ze Ślązakami to coś ohydnego"

Sobotnie słowa Jarosława Kaczyńskiego wywołały oburzenie polityków innych ugrupowań - Konfliktować Polaków ze Ślązakami to jest coś wyjątkowo ohydnego. Ci ludzie cierpieli z rąk niemieckich, byli siłą wcielani do Wehrmachtu - komentował w niedzielę w Radiu ZET Marek Siwiec , europoseł SLD.

- Ta endecka wizja polskości jest coraz bardziej widoczna w PiS-ie. Ja tylko się dziwię, że PiS to łączy z atencją dla Piłsudskiego. To jest jakaś schizofrenia historyczna - komentował słowa Kaczyńskiego Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Komorowskiego.

- Zadałem sobie trud i przeczytałem ten manifest w całości - powiedział Paweł Graś. - Tam są rzeczy, które obrażają nie tylko Ślązaków i Kaszubów, ale tam są stwierdzenia, które obrażają większość Polaków. Tam się odmawia praw wszystkim tym, którzy myślą inaczej prezes Kaczyński, inaczej niż PiS - mówił rzecznik rządu Paweł Graś.

Kaczyński "Persona non grata" na Sląsku. Migalski i Kluzik-Rostkowska chcą przeprosin >>

Co myślisz o wpisie Marcina Mellera na Facebooku?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (49)
Meller: Zadeklaruję narodowość śląską. Walcie się, skini w garniturach
Zaloguj się
 • michu1958

  Oceniono 11 razy 11

  Nagłe olśnienie narodu - kaczenka to nacjonalista ! To było wiadomo od momentu wpuszczenia tych karłów na polityczne salony.

 • neumarkt

  Oceniono 10 razy 10

  No i prezio namnożył sobie multum zwolenników na przyszłe wybory! Rzadko zdarza się aby ktoś pluł pod wiatr! Wódz już całkiem oszalał!!!

 • rbik53

  Oceniono 10 razy 10

  ....taaaa..... Kaczyński to jest facet, króry sra twarzą.....

 • gucio-2

  Oceniono 8 razy 8

  co racja to racja JK to nawet jak donosi historia lubiał się walić i czesto wypinał zad, w czasach redaktorzenia w tygodniku podobno solidarnosc oddawał sie mlodemu dziennikarzowi jak oznajmia pismo.

 • wwww.2

  Oceniono 10 razy 8

  Kaszubem też jest niedobrze się nazywać bo Kaczyński przyznawanie się do kaszubskości przez Tuska też wytyka.

 • a1d1

  Oceniono 7 razy 7

  ŁAPY PRECZ od śląska kaszub itp TO INTEGRALNE CZĘŚCI POLSKI
  mam nadzieję, że meller nie wstydzi się swojej prawdziwej narodowości

 • budionnyj

  Oceniono 9 razy 7

  zmienię ankietę - czy jest narodowość anty-Pan_Kaczyński?

 • wilcy

  Oceniono 8 razy 6

  A może by tak powrót tylko do okrojonego Księstwa Warsiawskiego? Z wolnymi stanami na wzór landów niemieckich na około? Niech se siedzi ta "elyta" w tej ich wiejskiej stolicy i da zyc innym. Pozdrowienia dla Slazakow z Dolnegoslaska. Trzymajcie się

 • kolega77

  Oceniono 6 razy 6

  Tylko patrzeć jak Jaruś odpowiednik " ustaw norymberskich" nam, zafunduje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX