Hofman: Niech Sikorski przeprosi za słowa o Śląsku sprzed 15 lat

Adam Hofman z Prawa i Sprawiedliwości domaga się od Radosława Sikorskiego sprostowania i przeproszenia za wypowiedź na temat Śląska, która jest zawarta w artykule opublikowanym... 15 lat temu.
W tekście autorstwa obecnego szefa MSZ dla kwartalnika "Foreign Affairs" z 1996 toku znalazły się następujące słowa: "Polskę byłoby łatwiej reformować, gdyby można było zrezygnować z jej wyeksploatowanych regionów przemysłowych, takich jak Śląsk".

Rzecznik PiS Adam Hofman podkreślił, Radosław Sikorski jest obecnie nie tylko ministrem spraw zagranicznych, ale także szefem zespołu, który ma przygotować program Platformy Obywatelskiej na wybory i powinien z tych słów się wycofać. Hofman przypomniał też, że w 1998 roku, kiedy Radosław Sikorski był podsekretarzem stanu w MSZ, interpelację w sprawie jego tekstu złożyła posłanka Katarzyna Piekarska.

Geremek bronił artykułu Sikorskiego

Ówczesny szef MSZ Bronisław Geremek odpowiadał wtedy, że w 1996 roku nie zajmował on żadnego stanowiska w rządzie. Napisał też, że tekst Sikorskiego ma charakter publicystyczny i rozważania w nim zawarte należy zaliczyć do kategorii rozważań teoretycznych. Minister Geremek podkreślił jednocześnie, że opinii Radosława Sikorskiego nie wolno w żadnym wypadku utożsamiać z polityką polskiego rządu. Na zakończenie ówczesny szef polskiej dyplomacji wyraził opinię, że "trzeba bardzo dużo złej woli, aby artykuł pana R.Sikorskiego odczytywać jako propozycję odseparowania Śląska od Polski". Przypomniał, że powiedział to w Sejmie 22 stycznia 1998 roku w odpowiedzi na pytanie bieżące posłanki Krystynie Łybackiej.

Dla PiS naród śląski to opcja niemiecka

PiS znalazł się w ogniu krytyki po niedawnej wypowiedzi prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. - Twierdzenie, że istnieje naród śląski to zakamuflowana opcja niemiecka - mówił Kaczyński, krytykując działania Ruchu Autonomii Śląska. Zarzucił też premierowi Donaldowi Tuskowi nadmierne eksponowanie kaszubskości.

Po tej wypowiedzi Tomasz Nałęcz przyrównał Kaczyńskiego do Dmowskiego, Marcin Meller ogłosił, że w spisie powszechnym zadeklaruje narodowość śląską, a Joanna Kluzik-Rostkowska i Marek Migalski zażądali przeprosin. PO zapowiedziała złożenie doniesienia do prokuratury za znieważenie grupy ludności.

Adam Hofman bronił prezesa, twierdząc, że sprawę rozdmuchały media i zarzucając dziennikarzom "wtórny analfabetyzm".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Hofman: Niech Sikorski przeprosi za słowa o Śląsku sprzed 15 lat
Zaloguj się
 • rbik53

  Oceniono 12 razy 10

  ... a ja się domagam, żeby pan Hofman się w d...pocałował.... razem z Sobecką....

 • tad-tad

  Oceniono 8 razy 8

  Hofman ,tradycyjnie ,odwraca kota ogonem,wie żę Kaczyński pie ......y jak potłuczony, to szuka sposobu, aby zminimalizować straty , po głupotach wypowiadanych przez jego guru. A że w opluwaniu jest dobry ,to pluje, taka to formacja , spisieć ,to jest nowe słowo, znaczy to zeszmacić się , być łajdakiem, mendą.

 • anna22290

  Oceniono 8 razy 8

  PIS -OWCY WY JESTESCIE PARTJA RASISTOWSKA MORALNYM DNEM PONIEWIERAJACYMI LUDZMI z pogladami ludzi nie zyjacymi w obecnym swiecie przearazajaca ciemnota W MOZGACH NIE WIELE ALE ZA TO UWAZACIE SIE ZA ZBAWICIELI NARODU JESTESCIE NICZYM

 • monty937

  Oceniono 7 razy 7

  Co ma piernik do wiatraka ? Panie won Hoffmaann puknij się w czoło, tam gdzie masz resztki myślenia! Lizusostwo wymaga wytłumaczenia każdej myśli presia nawet tak czarnej !

 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 6

  @gredarek; wklup se w guglu frazę : "Europa Regionów" i skup się na czytaniu.
  Silne samodzielne regiony mają świadczyć o samostanowieniu zjednoczonej Europy.
  Nie państwa z rozbudowaną władzą centralną ( i tu boli utrata wpływów) tylko silne
  samorządowo regiony, wszystkie ! Degradacja roli Warszawy jest kłopotem.
  Tylko kretyn-pisowski bolszewik nacjonalista powie, że RAŚ chce przyłączyć Śląsk do leżących 300 km stąd Niemiec. Uberschleisen chcą zaorać? Idioci.
  Jak już przyłączać to do Czech/Słowacji, tylko na myśl o tym jest już wesoło.
  Kaczyński z tą gromadą czopków jest biednym głupim para nazistą.

 • zj1

  Oceniono 8 razy 6

  Panie Hofman módl się pan o zdrowie Sikorski to nie pana liga , to inteligentny facet a panu głowa to dobrze służy tylko do noszenia czapki.

 • hanishl

  Oceniono 8 razy 6

  Co tam nowego panie Hofman ? Wszyscy zdrowi ?
  Jak szanowna małżonka czy dalej chora i dalej na zwolnieniu ?
  Trzymam kciuki za jej zdrowie !

 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 6

  I w tym zdaniu jest cała prawda o Śląsku i waszym podejściu do niego.
  Wyssać, przeżuć i wypluć niestrawione. Taka malutka ekologiczna bomba zostawiona sobie.
  Cieszy odwrót od energetyki jądrowej. Znowu Śląsk wam będzie potrzebny, albo
  będziecie się dogrzewać kaczym biogazem i suszonymi krowimi plackami.

  hofman- zacznij się bratać z zus-em, to nie są odgrzewane sprawy w przeciwieństwie w/w

 • romp66

  Oceniono 5 razy 5

  @amg53 razy to oni dzielili sobie równo, pan prezydent Wałęsa, nazwał Lecha Kaczyńskiego urzędującego prezydenta słowami"durnia mamy za prezydenta".
  Ochota nawet mi nie przychodzi , bronic jednego czy drugiego, ale fakty są faktami nienawiść nie może zabijać prawdy.
  Moim zdaniem obozy PO z panem prezydentem Wałęsą czy PiS-u , uwielbiają tę wojnę pomiędzy sobą wtedy wszystkie flesze i świtała kamer są skierowane na nich, oni to kochają.
  Polacy jeszcze nie rozumują, że obie partie tylko żyją konfliktem i niczego nie zbudowały , gdyż całą energię zużywają na walkę pomiędzy sobą!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX