Tomczykiewicz w TOK FM: Powtórka akcji z "dziadkiem z Wehrmachtu"

- Nie jest tajemnicą, że w Polsce przypisanie zakamuflowanej niemieckości ma zdyskredytować - mówił w Poranku Radia TOK FM Tomasz Tomczykiewicz. - W 2005r. akcja z dziadkiem z Wehrmachtu miała ten sam cel - dodał szef klubu PO, komentując słowa Jarosława Kaczyńskiego o Ślązakach.
W odpowiedzi na słowa o "zakamuflowanej opcji niemieckiej", działacze śląskiej PO złożyli do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego.

Kaczyński w opublikowanym w czwartek "Raporcie o stanie Rzeczypospolitej" napisał o "zakamuflowanej opcji niemieckiej" Ślązaków i ostentacyjnej kaszubskości Donalda Tuska.

- Wszystko rozumie się w kontekście i całości. Duża część polityków i dziennikarzy chwali się wtórnym analfabetyzmem - powiedział dziś w Radiu ZET Adam Hofman, który starał się złagodzić ton wypowiedzi prezesa. Pełen raport można przeczytać TUTAJ. Rozdział "Wstydliwy Naród Polski" znajduje się na stronach 34-36.

- Naszym zdaniem art. 257 Kodeksu Karnego został złamany. Ten artykuł mówi o poniżaniu narodu, grupy etnicznej czy grupy ludności - tłumaczył w TOK FM Tomasz Tomczykiewicz. - Wydaje się bezsporne, że ten przepis został naruszony, bo to zdanie miało w oczach Polaków Ślązaków upośledzić, pokazać, że są gorszej kategorii obywatelami Polski - mówił Tomczykiewicz.

"Dziadek z Wehrmachtu" 2.0

- Blogerzy z Salonu24 uważają, że wpadł pan we własne sidła, bo czy to oznacza, że porównanie kogoś do Niemca jest obelgą? - pytała Dominika Wielowieyska. - Na Śląsku są Ślązacy, którzy wskazują narodowość niemiecką. Jest mniejszość niemiecka, nie trzeba się kamuflować, żeby swoją narodowość wskazywać - odpowiadał przewodniczący klubu PO. - Nie jest tajemnicą, że w Polsce przypisanie zakamuflowanej niemieckości służy temu, żeby tę osobę zdyskredytować. Przecież w 2005 r. ta akcja z dziadkiem z Wehrmachtu miała taki cel - przypominał Tomczykiewicz.

"Nie demonizowałbym RAŚ"

- Czy zgadza się pan z Jerzym Gorzelikiem (przewodniczącym Ruchu Autonomii Śląska - przyp. red.), żeby Śląsk miał daleko posuniętą autonomię? - pytała swojego gościa Dominika Wielowieyska. - My jesteśmy jako PO, ale wiem, że mówi też o tym SLD, za decentralizacją państwa. Oczywiście wszystkie regiony muszą mieć takie same prawa - odpowiadał Tomczykiewicz. - Tu się różnimy z panem Gorzelikiem, chociaż wydaje mi się, że na ostatnim zjeździe RAŚ zmienił zdanie i uważa, że autonomia Śląska może być zrealizowana tylko jeśli będzie dotyczyła wszystkich regionów w tym samym stopniu - mówił Tomasz Tomczykiewicz. - Nie demonizowałbym RAŚ, jak się wczytamy w dokumenty to RAŚ jest za krajem unitarnym. Mają nawet przygotowany statut województwa śląskiego i w drugim artykule mówią wprost, że ta autonomia ma być w ramach państwa polskiego - przekonywał gość TOK FM.

Ludzie zaczną wpisywać narodowość śląską z przekory

Jak ta sytuacja wpłynie na notowania PiS na Śląsku? - Przede wszystkim wpłynie to na spis powszechny, bo wielu Ślązaków, którzy chcieli deklarować narodowość polską, dziś informują, że będą zgłaszać narodowość śląską, co jest ze szkodą dla sprawy śląskiej - mówił Tomasz Tomczykiewicz w Poranku TOK FM. I wyjaśniał: - Bo można wykorzystać to w taki sposób jaki robi to PiS, pokazując Ślązaków jako grupę ludności niepewną, wrogą państwu unitarnemu.

. Szczątki airbusa na dnie oceanu. Niepublikowane zdjęcia. Zobacz >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (121)
Tomczykiewicz w TOK FM: Powtórka akcji z "dziadkiem z Wehrmachtu"
Zaloguj się
 • minkat

  Oceniono 13 razy 11

  @prawdziwy-moher

  nie, kochanie. Dziadek Tuska byl w Wehrmachcie, bo musial. Inaczej by go wsadzono do obozu koncentracyjnego tak jak i wielu innych Kaszubow i Slazakow.

  Rzad polski na uchodztwie namawial Polakow z Kaszub i ze Slaska do podpisywania Volkslisty slusznie wychodzac z zalozenia, ze lepszy jest przymusowy Volksdeutsch niz niezywy patriota, trupow bylo wtedy dosyc.

  Co do Bolka to sie nie wypowiadam, bo nie wiem, ale jak tak Cie interesuje zamierzchla przeszlosc, to mi powiedz jakim cudem papa Kaczynski, bohaterski czlonek AK mogl w 1947 roku skonczyc studia inzynierskie, a potem dostac mieszkanko na Zoliborz i ciepla posadke na komuszej uczelni w czasie gdy inni AK-owcy siedzieli w wiezieniach i byli katowani przez SB(brat mojego dziadka), lub ukrywali sie przez wiele lat, do abolicji, a potem nadal byli szykanowani(moj dziadek), a ich dzieci o studiach mogly tylko pomazyc. Doktoraty i fikanie w rezimowe telewizji jak bracia K. to juz zupelni science fiction.

 • 11krzych

  Oceniono 12 razy 10

  Kondominium niemiecko-rosyjskie:

  Hofman i Jarek Rajmundowicz Kaczyński

 • kuma1

  Oceniono 13 razy 9

  Wszystkim pisowskim myślicielom przypominam ,że naród to ludzie ich kultura,tradycja,jedność dążeń i celówi itd.Nie kto inny jak polacy powinni o tym wiedzieć najlepiej gdyż to również ich wykreślono na 120 lat z map europy.Jakim prawem chcą odbierać komukolwiek prawo do bycia tym kim są od tysiąca lat dziejów tych ziem i domagania się od władz respektowania uchwalonych gwarancji ustawowych w powstałej II RP .To ich prawo domagania się od państwa lepszej organizacji i dbałości o dobro wspólne.

 • 11krzych

  Oceniono 9 razy 9

  Lepszy dziadek z wermachtu niż ojciec z AK, któremu komuchy dali willę na Żoliborzu.
  Bo za co mu dali to wiadomo - za donoszenie na kolegów .

  I jeszcze pomnika dla posrańća chcecie. A kopiec z kartofli nie wystarczyłby?

 • korandankon

  Oceniono 10 razy 8

  @ prawdziwy-moher:
  Tusk nie ukrywa, że jego dziadek był w Wehrmachcie.
  Podobnie wiadomo, że B16 był w HJ - i co z tego?
  Twój ulubiony ks. Rydzyk (patron wszelakiego moherstwa) był dla odmiany kiedyś księdzem nowoczesnym, młodzieżowcem i managerem zespołu muzycznego, w którym grał Jerzy Wenderlich. I co z tego?

 • fly7181

  Oceniono 8 razy 8

  stereo_ares...idioto, a ty pokaż Niemca w rządzie polskim...

 • precz_z_preczem

  Oceniono 8 razy 6

  prawdziwy-moher napisał:
  "A wiec pytanie do Tomczykiewicza.
  Czy dziadek Tuska byl w Wehmachcie podobnie jak Walesa byl Bolkiem?
  Bo fakty za tym przemawiaja tylko ze wnuk i Bolek sie nie przyznaja."

  Pytanie do prawdziwego-mohera:

  Czy to prawda, że tragedia smoleńska była bratobójczym zamachem Jarka podobnie jak Rydzyk jest hochsztaplerem?
  Bo fakty za tym przemawiają, tylko że brat i ojciec się do tego nie przyznają.

  Precz_z_preczem

 • sargawska

  Oceniono 8 razy 6

  Do Pana posla Tomczykiewicza.Zgadzam sie z Panem.Jestescie takimi samymi Polakami,jak pozostali Polacy w innych regionach naszego kraju.Nie dajcie sie tylko omamic haslami PISu i niektorymi sugerujacymi pytaniami ,jak np.dziesiejsze w TOK FM,pani Wielowiejskiej.Mam nadzieje,ze to PIS wpadl we wlasne sidla,gloszac slynne haslo Kurskiego "Dziadek z Wermahtu"Wtedy sie udalo.Teraz juz nie uwierzymy tym "OSZOLOMOM".Patriotyzm to nie Happeningi przed Palacem.Serdecznie pozdrawiam Polka z Mazowsza.

 • fractale

  Oceniono 5 razy 5

  lobuz5

  Pierwszy akapit - 95% racji, niestety. Mniejszość niemiecka w znacznej mierze dlatego dziś jest mniejszością niemiecką, bo ich fatrowie rzekali po polsku. Inaczej od 45, góra 65, siedzieliby w Zagłębiu Ruhry. Hanyskie cwaniactwo i przekora to jedna z fajniejszych cech, często pozwalająca się utrzymać na powierzchni, ale czasem można się zakręcić w pogoni za własnym ogonem.

  Z drugim jest taki problem, ze ktoś ten RAŚ wybrał. "Nie można odwracać się na wyborców" to populistyczne hasło, ale jednak... Druga sprawa, nikt tak nie napędza Gorzelikowi klienteli jak Pan Prezes z przydupasami. Zaczęło się od dziadka z wermachtu... Wtedy przynajmniej kilkaset tysięcy ludzi na Hanysowie poczuło się obywatelami drugiej kategorii. Kolejny raz w ostatnim stuleciu. A po wyborach, zamiast łagodzić, PiS jeszcze mocniej grał na tym bębenku.

  PiS to robi by zyskać kilka procent, i nie obchodzą go długofalowe konsekwencje. W drugą stronę to też działa, bo PO ma w czterech literach sytuację na Śląsku, tylko jest okazja by dokopać Kaczyńskiemu. To Gorzelika wstawimy na salony, a z Kutza - zwłaszcza po ucieczce Palikota - cudowną broń na Kaczki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX