Marta Kaczyńska: Władze Warszawy utrudniają oddawanie czci ofiarom 10.04

Marta Kaczyńska objęła patronatem obchody ?Tygodnia Pamięci Narodowej? w Chicago. Uroczystość ma na celu uczczenie pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego napisała do organizującej obchody Polonii list. Pisze w nim, że łatwiej zorganizować takie obchody w Chicago niż w Polsce, gdzie takie inicjatywy napotykają na przeszkody.
"Jestem wzruszona, że w Chicago - tak przecież bardzo oddalonym od Warszawy mieście - żyje tak wielu Polaków pragnących uczcić pamięć tych wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem w katastrofie rządowego samolotu TU-154M. Moja wdzięczność jest tym większa, że w naszej wspólnej ojczyźnie organizatorzy podobnych obchodów często napotykają na wiele przeszkód, które mają utrudnić wspólne przeżywanie pierwszej rocznicy tej najtragiczniejszej w dziejach powojennej Polski katastrofy" - pisze Marta Kaczyńska w liście, który opublikował portal wpolityce.pl. I wskazuje winnych - władze Warszawy.

Władze Warszawy nie pozwalają czcić pamięci ofiar?

" W Warszawie pod Pałacem Prezydenckim wielu ludzi wciąż przychodzi zapalać znicze w intencji moich Rodziców - śp. Pary Prezydenckiej a także pozostałych ofiar. Wszelkie <b>przejawy czci dla tych, którzy rok temu tragicznie zginęli, są jednak przez władze stolicy niezwykle szybko usuwane</b> - pisze córka zmarłego prezydenta. I wylicza: "Organizatorom koncertu upamiętniającego zeszłoroczną tragedię odmówiono zgody na jego zorganizowanie w Centrum miasta. Radni Warszawy opowiedzieli się przeciwko wywieszeniu flag państwowych w dniu 10 kwietnia". Jak pisze Marta Kaczyńska, przywołuje te wydarzenia, "by uzmysłowić Państwu, że obecnie w Polsce, a przede wszystkim w Warszawie, upamiętnianie tragicznie poległych pod Smoleńskiem jest utrudniane.

O katastrofie: delegacje rozdzielone pod wpływem Rosji

Kaczyńska pisze też o samej katastrofie. "Okoliczności w jakich doszło do katastrofy w dniu 10 kwietnia 2010 roku wciąż pozostają niewyjaśnione. Wiemy, że rząd polski zdecydował się na rozdzielenie wizyt Prezydenta RP i Premiera RP pod wpływem władz rosyjskich. Gdyby tak, jak pierwotnie planowano, do Katynia udała się jedna delegacja, do tragedii najprawdopodobniej by nie doszło" - stwierdza w swoim liście córka prezydenta Kaczyńskiego. Pisze też m.in. o "informacji o zagrożeniu atakiem terrorystycznym jednego z samolotów Unii Europejskiej", które 9 kwietnia "Dyżurna Służba Operacji Sił Zbrojnych RP przekazała do Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie".

"Ostatnie sekundy lotu pozostają niewyjaśnione"

W liście do organizatorów obchodów w Chicago Marta Kaczyńska krytykuje też decyzję polskich władz o postępowaniu na podstawie załącznika 13. do Konwencji z Chicago. Pisze o niszczeniu wraku przez rosyjskie służby i utrudnianiu śledztwa. "Rosjanie pozostają w posiadaniu polskich czarnych skrzynek. Przekazywane nam przez rosyjską prokuraturę zapisy ze skrzynek w wielu miejscach pozostają niezgodne z nagraniem dźwiękowym" - stwierdza Kaczyńska. "Ostatnie sekundy lotu pozostają niewyjaśnione" - konkluduje.

10.04 Marta Kaczyńska będzie w Krakowie. Z żoną prezydenta Gruzji

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
Marta Kaczyńska: Władze Warszawy utrudniają oddawanie czci ofiarom 10.04
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 9 razy 9

  "Radni Warszawy opowiedzieli się przeciwko wywieszeniu flag państwowych w dniu 10 kwietnia”.

  Czy to nie jest początek beatyfikacji L.Kaczyńskiego ? Mózg się lasuje jak się coś takiego czyta.
  Pani Marta widzę,życzy sobie pewnie ustanowienia święta narodowego 10 kwietnia. Kiedy ta paranoja się skończy ? Niech każdy kto chce przeżywać niech sobie przeżywa,ale dajcie normalnym ludziom odpocząć już od tych szopek ,od tego politycznego cyrku. Lech Kaczyński orłem nie był a tym bardziej świętym, był zwykłym człowiekiem piastującym urząd i niech takim pozostanie.

 • czarna.beata

  Oceniono 8 razy 8

  dziewczyno Ty masz ogromne problemy małżeńskie i rodzinne ,zajmij sie więc prywatnymi swymi sprawami i szczekaj na swój kraj.Jak do tej pory nie pokazałaś nic prócz głupoty i arogancji.Nawet nie jest mi ciebie zal .zarobiłaś na śmierci rodziców kupe szmalu żyjesz sobie i jak widać nudzisz sie !nijak to wszystko się ma do katowickiej tragedii gdzie tam ludzie ochłapy dostali z odszkodowań !!!

 • romp

  Oceniono 8 razy 8

  proponuję uczcić
  1 na wawelu tam gdzie leży
  2 na powązkach tam gdzie symboliczny grób
  3 w sopocie tam gdzie mieszkał
  4 w warszawie dwa adresy lisa kuli,mickiewicza
  5 kościół św anny tam gdzie krzyż
  władze utrudniają w tych miejscach?

 • dr54

  Oceniono 8 razy 8

  Nawiedzona idiotka jak cala rodzina Kaczynskich !

 • monia-49

  Oceniono 7 razy 7

  KOBIETO ...MASZ ''WAWEL'' I ''POWĄZKI''... CZEGO JESZCZE OCZEKUJESZ ?... CZY POLAKOM NIE NALEŻY SIĘ ŚWIĘTY SPOKÓJ ? WSZYSCY MAMY CZCIĆ I PODZIWIAĆ ORAZ NAWIEDZAĆ SIĘ WRAZ Z ZAKOMPLEKSIONYMI NIEUDACZNIKAMI, KOGOŚ KTO BYŁ POŚMIEWISKIEM !!!! .. SPOŁECZEŃSTWO CHCE SIĘ ROZWIJAĆ. NIE MOŻNA TAKIEGO ZACHOWANIA TOLEROWAĆ.

 • gucio-2

  Oceniono 7 razy 7

  czcić Kaczyńskiego, tą to juz pogięło, moze jeszcze dzień święty ogłosić i podatek od wiernych na tę suke

 • kiki_pawelek

  Oceniono 7 razy 7

  Utrudniaja...? Az za bardzo Wam pozwalaja na to "upamietnianie", szczegolnie jesli chodzi o pare prezydencka, ktora stryj Jarek upamietnia az za bardzo, tak bardzo, ze staje sie to az nudne. Wiecej zalu mogly by miec rodziny innych ofiar, ktore przez to ciagle "upamietnianie" prezydenta odeszly troche na drugi plan. Czasem jak sie slucha Kaczynskich, to wydaje sie ze ze w tej katastrofie zginal tylko prezydent.. Jakos inne rodziny ofiar potrafia uczcic pamiec swych bliskich, i nie szukaja wciaz dziury w calym, wladze warszawy inaczej ich traktuja przypadkiem..? Co za rodzinka...

 • wieslaw.5

  Oceniono 6 razy 6

  a miłosiernego BOGA prosiła o życie wieczne ????

 • arvelli_net

  Oceniono 5 razy 5

  ... a kiedy spadkobiercy kaczyńskiego przeproszą za słowa "spieprzaj dziadu" rzucone przez Lecha Kaczyńskiego człowiekowi który pytał się o przekręty PC? ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX