Laptopy dla uczniów. "Nauczyciel musi być przewodnikiem po świecie mediów"

- Każda technologia ma swoje dobre i złe strony, trzeba uczyć mądrego korzystania z internetu - Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej, mówiła w Poranku Radia TOK FM o rządowym pomyśle komputerów dla pierwszoklasistów.


Rząd chce wydać miliard złotych na komputery dla pierwszoklasistów. - Czy nam się to podoba czy nie, żyjemy w świecie różnych technologii, czerpiemy informacje z telewizji, internetu i nie może być już tak, że nauczyciel w szkole to jest jedyne, nieomylne źródło wiedzy - przekonywała Katarzyna Hall w TOK FM. - Nauczyciel musi być przewodnikiem w świecie mediów i nie unikniemy tego. Nauczyciele muszą być za pan brat z technologią, jeśli ich uczniowie są za pan brat - podkreślała szefowa MEN. I dodała: - To jest wyzwanie jak pomóc nauczycielom, żeby byli dobrymi przewodnikami naszych uczniów.

- Czy to nie jest kampania na rzecz tego, że komputer jest najważniejszy? - pytał Jan Wróbel. - Każda technologia ma swoje dobre i złe strony. Laptop to jest i źródło wiedzy i informacji i możliwość korzystania nie całkiem sensownie - odpowiadała minister Hall. - Trzeba uczyć mądrego korzystania, bo to inne i tak będzie. Warto zobaczyć pozytywne strony - mówiła minister edukacji narodowej.

I przekonywała: - Tak samo mądrze i głupio korzystamy z telewizji, czytamy mądre i głupie książki i to nie znaczy, że nie należy czytać, nie należy oglądać telewizji czy w ogóle nie korzystać z komputera. To jest rola nauczyciela, której nikt nie zastąpi, on ma być przewodnikiem i doradzać mądre programy telewizyjne, doradzać mądre książki i o nich z uczniami dyskutować i doradzać również mądre adresy internetowe, pod którymi są źródła wiedzy godne polecenia, a nie te dezinformujące - mówiła Hall.

 - Trzeba myśleć o systemowych rozwiązaniach, jak pomagać nauczycielom - podkreślała Katarzyna Hall w Poranku Radia TOK FM. I wyjaśniała: - Nauczyciel musi być na bieżąco, nie tylko z nowymi technologiami, ale też z różnymi zagrożeniami współczesnej cywilizacji.

DOSTĘP PREMIUM