Bp Pieronek: Co to jest siedem tysięcy ludzi?

- Pomniki się stawia, kiedy ostygną emocje, kiedy jesteśmy przekonani, że to jest wydarzenie, które zasługuje na upamiętnienie - mówił w Radiu ZET bp Tadeusz Pieronek. Oceniał też demonstrantów z Krakowskiego Przedmieścia. - To jest dramatyczna sytuacja, ci ludzie nie mają z demokracją nic wspólnego. Co to jest 7 tys. osób?
- To jest pójście w kierunku zupełnie nieprawdziwym, wykorzystanie symboli religijnych, religii, chrześcijaństwa do tego, żeby zdobyć władzę za wszelką cenę - ocenił pojawienie się krzyży w czasie demonstracji 10 kwietnia. - Póki to jest jakoś skuteczne, to działa, kiedy przestanie być skuteczne, to znikną - mówił biskup.

"Oni nie mają nic wspólnego z demokracją"

- Mamy ludzi, którzy demokrację odbierają w ten sposób, że ona powinna funkcjonować tylko jak oni rządzą. To jest dramatyczna sytuacja, ci ludzie nie mają z demokracją nic wspólnego - powiedział biskup Tadeusz Pieronek, komentując żądania demonstrantów z Krakowskiego Przedmieścia, wzywających do ustąpienia rządu Donalda Tuska - co to jest siedem tysięcy ludzi?

Biskup wyraził wątpliwość czy w ogóle powinien powstać pomnik na Krakowskim Przedmieściu. - Pomnik tak, ale już niejeden pomnik stoi, ale domaganie się tego w tym miejscu i to zaraz, jest przedwczesne. Cóż to jest rok? Pomniki się stawia, kiedy ostygną emocje, kiedy jesteśmy przekonani, że to jest wydarzenie, które zasługuje na upamiętnienie. Pamięć to co innego, a pomnik to co innego. Uważam, że jeśli dogadano się w sprawie pomnika na miejscu katastrofy, to jest ważne. Ale jeśli chodzi o pomnik na Krakowskim Przedmieściu, to mam poważne wątpliwości.

Bp Pieronek: Trudno wylewać żale na społeczeństwo

- Nie nadmuchujmy tego balonu, bo on w końcu wybuchnie i będzie dla nas groźny. Wszystko się może wydarzyć, bo jeśli neguje się legalność rządu wybranego w demokratycznych wyborach to można sięgnąć po jakieś środki, które potwierdzą, że ci którzy tak mówią mają rację - mówił biskup. Zapytany przez Monikę Olejnik, czy żałobą można tłumaczyć słowa Jarosława Kaczyńskiego , powiedział - Ból i cierpienie to są rzeczy zrozumiałe, ale trzeba nad tym panować. To jest rzecz osobista i trudno wylewać swoje żale na całe społeczeństwo i żądać, aby robiło to samo, co ten który cierpi najwięcej - mówił.

Czy niedzielne obchody rocznicy to objaw polskiej wojny domowej ? - Wojną domową, i to od dawna. I to bezsensowną ], dlatego że w wojnie powinno o coś chodzić, o coś dla całego społeczeństwa, a tu chodzi o interes partyjny i to jest walka na śmierć i życie. Jesteśmy ludźmi, nie zwierzętami.

"Wina jest po wszystkich stronach"

- Łatwo jest szukać winnych, ale trzeba przyjrzeć się sobie - powiedział, komentując słowa polityków PiS, którzy uważają że odpowiedzialność polityczną za katastrofę ponoszą Bronisław Komorowski i Donald Tusk - Na wyczucie uważam, że wina jest po wszystkich stronach po trochu. Nie ma sensu wytykać palcem kogoś, kto nie dopełnił obowiązków, szczególnie, że zaniedbania były rzeczą codzienną. Lepiej zbadać, czy to nie ode mnie zależało, czy ja nie jestem winien.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Bp Pieronek: Co to jest siedem tysięcy ludzi?
Zaloguj się
 • wilcy

  Oceniono 6 razy 6

  Nie zdarza się to prawie w ogóle ale wreszcie mogę wysoko postawionemu panu w koloratce racje przyznać. Mądre słowa. Ale proszę zwierząt nie obrażać porównując do nich polskich polityczków.

 • arvelli_net

  Oceniono 4 razy 4

  ... eminencjo, z całym szcunkiekiem ... na otwarciu "Żabki" w Białymstoku było więcej ludzi niż na przerzucaniu posłów pisu przez barier

 • halmar44

  Oceniono 3 razy 3

  Słowa bp. Pieronka przywracają mi wiarę w kościół. Ks. Rydzyk i inni księża skupieni wokół Radia Maryja oddalali mnie od kościoła. Nie można za wszystkie zaniedbania 60 lat i ostatnich 20 obwiniać rząd , który jest przy władzy 4 rok i rządzi w najtrudniejszym okresie kryzysu i katastrof.Jarosław Kaczyński chce tylko władzy by się mścić, Polska go nie obchodzi.

 • adalbert.13

  Oceniono 3 razy 3

  "Co to jest 7 tys. osób? " - o tyle z dużo...

 • andre951

  Oceniono 2 razy 2

  Biskupie, jesteś jednym z nielicznych (a może już ostatnim) purpuratów, którzy tak myślą i głośno o tym powiedzieli. Za to szacunek. Ale w innych sprawach mocno się różnimy!

 • andre951

  Oceniono 2 razy 2

  Biskupie, jaka to szkoda, że jesteś jednym z nielicznych (a może nawet ostatnim) purpuratów, którzy tak mówią. Bo kiedy przyjrzeć się innym - strach się bać. Ale słowa uznania za to, co powiedziałeś !!!!

 • 1410miecz

  Oceniono 1 raz 1

  A gdyby tak wysłać prezesa do spowiedzi do bp. Tadeusza? Dostałby rozgrzeszenie? ... jeśli wogóle byłby w stanie klęknąć...

 • romp

  Oceniono 1 raz 1

  @tomwersar
  już roman giertych tłumaczył słowa jpII gdy były dla niego niewygodne
  ty masz swojego jedynie prawego rekina buisnessu ojca maybacha
  to jest prawdziwy mkościół dla "polskich patriotów"pełen miłosierdzia miłości bliźniego
  to jest biskup i posłuchaj go co ma do powiedzenia i to ty się zacznij modlić bo ja nie chcę
  inkwizycji

 • krajidiotow

  Oceniono 1 raz 1

  @ nirelle

  Najwyzszy czas katoliku sluchac swoich hierarchów, to duzy blad, i chyba nawet duzy grzech bo Kosciol to nie jest organizacja demokratyczna, zreszta co wy PISisci nie macie nic wspolnego z demoracja, podrzegacze wojenni, prowokatorzy i krnabrny motloch...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX