Prof. Nałęcz: Komorowski jak Piłsudski. Na lżenia i oszczerstwa nie reaguje

Według doradcy prezydenta ?wolność to jest także wolność do mówienia głupstw?. Dlatego jak mówił w TOK FM prof. Tomasz Nałęcz prokuratura nie powinna zajmować się ściganiem tych, którzy kierowali 10 kwietnia mocne oskarżenia pod adresem premiera i prezydenta. Zdaniem doradcy traktowanie prezydenta przez opozycję coraz bardziej przypomina zachowanie Narodowej Demokracji wobec Józefa Piłsudskiego.
Prof. Tomasz Nałęcz nie należy do zwolenników karania za ostre słowa o najważniejszych osobach w państwie. Podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej padło wiele mocnych słów pod adresem premiera i prezydenta. Na transparentach można było przeczytać m.in. "Komorowski won do Moskwy", "Dajcie skrzynki, weźcie Bronka". - Wolność to jest także wolność do mówienia głupstw. A wielkość demokracji polega na tym, że ludzie mówiący głupstwa nie zyskują akceptacji - komentował w Poranku Radia TOK FM prof. Nałęcz.Doradca prezydenta dla oceny zachowania Prawa i Sprawiedliwości wobec Bronisława Komorowskiego użył historycznych porównań.

"Polska demokracja nie musi ścigać krzykaczy"

I mówił, że takie zachowanie można porównać do tego, co działo się w Polsce w latach 1918-22. - Nie było słowa, którego Narodowa Demokracja nie skierowałaby wobec Józefa Piłsudskiego. Ale Naczelnik Państwa nie odpowiadał takimi samymi argumentami, bo uważał, że głowa państwa powinna być ponad takimi atakami. Wtedy też były przepisy, które pozwalały ścigać takie przestępstwa, ale Piłsudski nie korzystał z tego - przypominał prof. Nałęcz.

- Myślę, że podobnie myśli Bronisław Komorowski, człowiek który niesłychanie wiele uczynił dla wolności słowa. Nie sądzę, żeby dobrze służyło autorytetowi państwa i prezydenta, żeby prokuratura ścigała jako przestępstwo każde złe słowo wypowiedziane przeciwko prezydentowi. Nie sądzę, żeby demokratyczna silna Polska musiała manifestować swoją siłę goniąc jakiś paszkwilantów czy drobnych krzykaczy. Ściganie, piętnowanie to wyolbrzymianie tego zjawiska - stwierdził gość TOK FM.

Kondominium kontra cztery słonie

Według prezydenckiego doradcy tych, którzy atakowali Bronisława Komorowskiego najlepiej ocenią wyborcy. - Tego rodzaju nierzeczywistym argumentom jak ten, że państwa nie ma, bo to rosyjsko-niemieckie kondominium, trzeba przeciwstawiać się normalnym działaniem. Bo co może powiedzieć normalny człowiek na absurdalną, chorą tezę, że polska to kondominium? To trochę tak, jakbyśmy mieli polemizować z tezą, że Ziemia jest oparta na czterech słoniach. Cóż można uczynić? Uśmiechnąć się pobłażliwie, bo wejście w polemikę oznacza, że przyjęło się tezę o czterech słoniach. Jak ktoś uważa, że Polska to kondominium to jego sprawa - stwierdził prof. Tomasz Nałęcz.

Co zrobić z "namiociarzami" z Krakowskiego Przedmieścia? "Śmiejmy się" - radzi Lis>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Prof. Nałęcz: Komorowski jak Piłsudski. Na lżenia i oszczerstwa nie reaguje
Zaloguj się
 • trasat

  Oceniono 4 razy 4

  Prof. Nałęcz zna historię II RP, a plecie takie bzdury. Przecież za krytykę Piłsudskiego oficerowie składli wizytę i maltretowali krytykanta. Nowa rola Nałęcza zupełnie pozbawiła go kontroli nad tym co wygaduje. Chcąc się wkupić w łaski nowego Prezydenta zupełnie odcina się od wcześniejszyhc poglądów politycznych, np. komentując wyrok uniewinniający Kiszczaka. Mógłby przypomnieć, że także w II RP nikt nie ponosił winy za częste strzelanie do chłopów i robotników. Wie o tym dobrze, ale prawdy używa oszczędnie, zgodnie z linią polityczną nowego pryncypała.

 • stalex

  Oceniono 5 razy 3

  Z Nałęcza taki profesor jak z Komorowskiego magister.

  tytuł naukowy-widać że jest bezcenny.

 • wilcy

  Oceniono 5 razy 3

  @ duch1313 - "Zarówno Tomek.54321 jak i wilcy @ niewiele wiedzą na temat historii(...)" - a to co? Pisanie ze zrozumieniem jeszcze trudniejsze?

  Dalej mi nie wykazales co i gdzie jest "smiesznie". Prof. Nałęcz ma problemy ze spadkiem zainteresowania jego osoba od zakończenia prac komisji. Mam wrażenie, ze wypowiada się bardziej dla swej własnej osoby niż jako urzędnik. Mimo mego szacunku dla jego osoby, wiedzy i inteligencji.
  Jest doradca a nie rzecznikiem.

 • laptopp

  Oceniono 2 razy 2

  jak mozna byc takim cho-lernym lizusem?

 • dziadekbronek

  Oceniono 2 razy 2

  Piłsudski nie reagował na lżenia i oszczerstwa. W ramach programu sanacji wysyłał przeciwników do sanatorium w Berezie Kartuskiej.

 • cudaktusk

  Oceniono 4 razy 2

  Na lżenia i oszczerstwa nie reaguje, bo sam lży i oczernia.

 • kor102

  Oceniono 4 razy 2

  " Komorowski jak Piłsudski "
  -----------------------------
  Towarzysz Nałęcz wykazał się cechą jaka charakteryzuje wybitnego komunistę - służyć swojemu panu tak by samemu mieć jak najlepiej. Poglądy da się dopasować.

 • baran1949

  Oceniono 2 razy 2

  Jak taki dureń plecie androny to się nóż w kieszeni otwiera. Ale nadprodukcja tzw. profesorów tym owocuje. Kanalie mają odwagę nosić takie tytuły i bredzić jak ci w psychiatrykach, bezkarnie! Takie bestie doprowadzają do tego, że ludzie nie chcą słuchać radia, oglądać TV a internet? Tu jest na szczęście jeszcze wybór adresów, gdzie można poczytać teksty autorstwa mądrych ludzi i tu wszystkich kupić się nie da, niestety ptasi móżdżku nałęczowy.

 • oszqrwamac

  Oceniono 2 razy 2

  Taaa, Komorowski jak Piłsudski, a Nałęcz jak ..kasztanka. To drugie zdecydowanie bliższe prawdy!!! Ten fircyk jest coraz doorrniejszy!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX