PiS znów chce odwołać. Tym razem Rzecznika Praw Pacjenta. "On nie pracuje"

Po ministrach Gradzie i Rostowskim opozycja żąda kolejnego odwołania. Jak dowiedziało się TOK FM Prawo i Sprawiedliwość złoży do premiera wniosek o odwołanie Rzecznika Praw Pacjenta. Poseł Bolesław Piecha mówi, że sprawozdanie za 2009 złożone przez rzecznika wykazało, że ta instytucja się nie sprawdza.
Przedstawiciele biura Rzecznika Praw Pacjenta przedstawiali przed sejmową komisją zdrowia sprawozdanie ze swojej działalności w 2009 roku. Z raportu wynika, że rzecznik choć ma takie uprawnienia nie nałożył żadnej kary na zakłady opieki zdrowotnej. - Rzecznik jest po to, by działać i rozwiązywać problemy. Myślę, że ilość interpelacji złożonych przez samych posłów jest wielokrotnie większa niż ilość spraw, które odnotowuje rzecznik - mówi TOK FM szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha, który dodaje, że przygotuje dokumenty i przedstawi członkom rządu swoje zastrzeżenia.

- Zbiorę cały materiał i zwrócę uwagę, że ten rzecznik po prostu nie pracuje - mówi Piecha, który przyznaje, że w tej sytuacji opozycja może jedynie wnioskować i zwracać uwagę, bo rzecznika powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra zdrowia.

Ministerstwo jest zadowolone

Przedstawiciele resortu zdrowia nie kryją, że z dokonań biura rzecznika są zadowoleni. - Zwiększyła się świadomość pacjentów, a to jest ogromnie ważne. Zachowanie opozycji świadczy tylko o tym, że za pięć miesięcy wybory i takich zagrań możemy się spodziewać - mówi TOK FM wiceminister zdrowia Jakub Szulc i przypomina, że sprawozdanie za 2009 rok to raport z pierwszych miesięcy prac rzecznika.

- Żadne wnioski czy pisma o odwołanie rzecznika nie mają merytorycznych podstaw - mówi Szulc.

Piecha odpowiada: Być może jest to instytucja nowa, ale nie jestem przekonany, czy parę milionów złotych wydanych na taki urząd ma jakikolwiek sens. Rzecznik praw Pacjenta Krystyna Kozłowska mówi, że nie będzie tej sprawy komentować.

Dziewięć tysięcy spraw

Sprawozdanie z działalności rzecznika w 2009 roku wskazuje w tym okresie do biura wpłynęło 8980 spraw. Większość dotyczyła naruszenia prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej, a szczególnie ograniczani tego prawa.

Jak wykazało sprawozdanie częstym zjawiskiem jest naruszenie prawa do intymności pacjentów. - Zdarza się, że do gabinetu lekarskiego, w którym badany jest pacjent, wchodzą osoby postronne, pracownicy zakładu, inni pacjenci - mówiła w Sejmie zastępca rzecznika Izabela Jakubczak-Rak, która przyznała, że w 2009 roku rzecznika nie nałożył żadnej kary na zakłady opieki zdrowotnej.

Politycy PiS-u złożyli wniosek o odrzucenie sprawozdania przedstawionego przez rzecznika, ale komisja była innego zdania i odrzuciła ten wniosek.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
PiS znów chce odwołać. Tym razem Rzecznika Praw Pacjenta. "On nie pracuje"
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 5 razy 5

  pieprzony festiwal nieustannego nic nie robienia - za taką kasę !

 • hazibula

  Oceniono 3 razy 3

  Kaczyński zachowuje się samobójczo. Jak odwola rzecznka praw pacjenta, kto będzie go bronił przed Tworkami???

 • dr54

  Oceniono 3 razy 3

  Alkoholik Piecha w natarciu ! Pisowskie szambo !

 • oghana7

  Oceniono 3 razy 3

  wiadomo -nie maja zadnych pomyslow poza destrukcja .to partia beznadziejnie bezproduktywna .

 • wilcy

  Oceniono 1 raz 1

  Rzecznika Praw Pacjenta odmówił leczenia kota JarKacza w jakiejś rządowej klinice?

 • wilcy

  Oceniono 1 raz 1

  Parę to ile panie Piecha? Bo jak Panu zabiorą parę tysięcy z diety to będziesz Pan nagle bardziej dokładny.

 • asd.53

  Oceniono 1 raz 1

  szkoda slow na debilizm pisowski

 • aqmika

  0

  Jak nie można wygrać wyborów - można próbować po kolei odwoływać rządzących.
  Im więcej fermentu przed wyborami, tym lepiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX