Tusk: Będziemy zamykać stadiony i bandziorów

Możliwe są kolejne decyzje wojewodów o zamknięciu stadionów, jeśli policja stwierdzi, że istnieje ryzyko naruszenia ładu publicznego - powiedział premier Donald Tusk po zakończonym spotkaniu w sprawie bezpieczeństwa na polskich stadionach.
W spotkaniu w Centrum Olimpijskim w Warszawie, które miało charakter zamknięty, poza premierem wzięli udział także szefowie Ministerstwa Sportu Adam Giersz i MSWiA Jerzy Miller, komendant główny policji Andrzej Matejuk, prezes PZPN Grzegorz Lato oraz szefowie 16 klubów ekstraklasy i władze spółki prowadzącej rozgrywki.

Na stadionach bezpiecznie albo pusto

Premier przyznał na konferencji prasowej, że przedstawione postanowienia nie wzbudziły u wszystkich uczestników spotkania entuzjazmu. Zapowiedział, że stadiony klubów, które w przyszłym sezonie nie będą respektowały przepisów, będą regularnie zamykane. - Od dziś jeśli służby ochrony i stewardzi nie będą reagowali na łamanie przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych na stadionie, policja natychmiast wkroczy, impreza natychmiast zostanie przerwana, a stadion zamknięty - powiedział Tusk.

Wyznał również, że choć "kibicowska część jego duszy będzie cierpieć", to woli oglądać puste stadiony, niż narażać Polaków na niebezpieczeństwo. - Ja nie jestem od tego, aby upominać PZPN. Nie jestem też szefem ekstraklasy. Jestem od tego, aby obywatel, który płaci podatki, nie był narażony na straty i ryzyka, żeby czuł się bezpiecznie - przypomniał.

Premier dodał, że egzekwowanie przepisów będzie też obowiązywało w przypadku rozgrywek organizowanych w ramach Euro 2012: - Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa, tzn. wyegzekwować przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, to turniej będzie zagrożony.

Walka z kibicami i słabością państwa

Tusk powiedział, że nie ma zamiaru już negocjować z klubami, bo na to jest "za późno". - Jest wiele narzędzi prawnych, które mogą stosować kluby. Robią to jednak bardzo rzadko, np. rzadko nakładają zakazy stadionowe. Trzeba umieć, chcieć i mieć odwagę, by je stosować - dodał.

Szef rządu podkreślił, że obecnie na walkę policji z tymi, którzy "chcą rozrabiać na wyjeździe", rocznie z budżetu państwa idzie 20 mln zł. Dodał też, że rozumie, że większość klubów piłkarskich w Polsce może mieć problem z egzekwowaniem przepisów o bezpieczeństwie, bo ma problemy finansowe. - Większość klubów w Polsce jest bardzo uboga. Postaramy się więc, aby sposoby pozyskiwania środków przez kluby, np. z reklamy, były łatwiejsze niż do tej pory - zadeklarował.

Premier przyznał także, że problem nie leży tylko w polityce klubów piłkarskich i innych organizatorów imprez masowych, którzy nie przestrzegają przepisów dotyczących bezpieczeństwa. - Prokuratura i sądy nie zawsze działają z wystarczającą pieczołowitością. W końcu jednak przestaniemy być słabi w konfrontacji z tymi zjawiskami i zaczniemy działać - obiecał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Tusk: Będziemy zamykać stadiony i bandziorów
Zaloguj się
 • wilcy

  Oceniono 3 razy 3

  Mam nadzieje, ze to nie tylko pod publike i zacznie sie robic normalnie na stadionach.

 • mothra.to.ja

  Oceniono 1 raz 1

  Stadiony pozamieniać na bazary, piłkarze - do roboty ( budowa dróg, sprzątanie miast, kopanie rowów) ewentualnie grać w piłkarzyki i skończyć z kryminogenną piłką (s)kopaną.

 • adalbert.13

  Oceniono 3 razy 1

  "Będziemy zamykać stadiony i bandziorów" - a kaczorów ?

 • monia-49

  0

  Panie PREMIERZE ...poco zamykać stadiony ? .. czy nie prościej zamknąć i izolować od zdrowego społeczeństwa ''bandę oszołomów '' z P R A W A I S P R A W I E D L I W O S C I , którzy swoim postępowaniem na to w całej rozciągłości zasługują !!! Nie może być tak,że ugrupowanie nie respektuje własnej nazwy i celów - ANARCHIZUJE SPOŁECZEŃSTWO !!!..Psychiatrzy powinni bliżej się przyjrzeć choremu przywódcy!!!

 • zbychu2010

  Oceniono 2 razy 0

  To jest bardzo dziwne zachowanie Premiera i ew. jego decyzje (wykonywane przez wojewodów) też będą niezrozumiałe. Wiadomo, że skuteczna walka z chuliganami stadionowymi jest możliwa wyłącznie w trybie indywidualnym, a nie w trybie odpowiedzialności zbiorowej, i to klubu, a nie np. zarejestrowanego stowarzyszenia kibiców danego klubu. Są przykłady znane z zagranicy. Identyfikuje się sprawcę, wytacza się sprawę, nakłada karę (grzywny i/lub zakaz wstępu na mecze, ew. cięższe, jeśli przestępstwo poważniejsze) i tak wobec wszystkich zidentyfikowanych sprawców. Straszenie klubów zamykaniem stadionów jest bez sensu, bo klub nie może nakładać grzywien, czy zamykać w więzieniu sprawców przestępstw. A zakaz wstępu na dany stadion, lub wszystkie, na określony czas lub dożywotnio, to też sprawa dochodzenia, postępowania, osądzenia i ukarania, czyli co najmniej policji, ew. prokuratury i sądu grodzkiego, a nie władz klubu !!! Ukarane już bezzasadnym zamknięciem stadionu kluby powinny bezzwłocznie wnieść sprawę do sądu o odszkodowanie od skarbu państwa !

 • wilcy

  Oceniono 2 razy 0

  @adalbert.13 - ten podlega pod inne prawo. Szybko się wykaże (a może już ma) żółtymi papierami i dalej będzie d*pe ludziom zawracał

 • antydupek

  Oceniono 2 razy 0

  niech bilet na jeden mecz kosztuje 5 stów. kluby od razu staną na nogi, a kibole-nieudacznicy, których nie stać, wykruszą się.

  bilety są za tanie. tanie bilety sponsorują cienkich żulów, by przychodzili tłumnie na mecz. a tłum biedaków to stado bydlaków.

 • dexter1337

  Oceniono 1 raz -1

  A co zrobimy z tymi wszystkimi oszustami co okradają nas dzień w dzien?
  interia360.pl/artykul/zmien-szara-rzeczywistosc,45365

 • trajkotek

  Oceniono 2 razy -2

  a co zrobi z kultem przemocy Posród POpierających go ideologów???

  glosmichnika.blox.pl/2011/01/Honor-Kmicica.html
  glosmichnika.blox.pl/2011/02/Szwadrony-Daniela-Kmicica.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX