Państwo drogo płaci za raport Macierewicza. MON opublikuje listę uniewinnionych?

PRZEGLĄD PRASY. Przeciwko raportowi z likwidacji WSI napiętnowane w nim osoby wytoczyły 26 procesów. Kilkanaście już je wygrało. Przegrany i zmuszony do wypłaty ogromnych odszkodowań MON zastanawia się, czy opublikować ich listę jako aneks do raportu Macierewicza - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Opublikowany w 2007 r. raport ws. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, zwany raportem Macierewicza, wskazywał osoby, które miały być współpracownikami WSI i uczestniczyć w niezgodnych z prawem działaniach tych służb. "GW" przypomina, że wymienione w raporcie osoby, które nie miały przed jego publikacją "możliwości złożenia wyjaśnień lub przytoczenia argumentów na swoją obronę", wytoczyły przeciw MON 26 procesów.

"GW": MON przegrywa procesy z napiętnowanymi przez Macierewicza

Większość z nich wygrały - podkreśla "Gazeta Wyborcza". Ostatni wyrok, nakazujący ministerstwu przeproszenie dziennikarza i byłego szefa sejmowego biura prasowego, Jarosława Szczepańskiego, spowodował, że MON przyjrzał się dokładnie, ile awantura z raportem ws. WSI go będzie kosztować.

MON przegrał już bądź zawarł ugodę (publikacja przeprosin, ale bez odszkodowania) z 11 osobami - podkreśla "GW". A w kilku innych sprawach są już wyroki sadów I instancji. Sprawy te czekają na rozstrzygnięcie wraz z tymi, które wciąż znajdują się w I instancji. Według wyliczeń ministerstwa za przeprosiny i odszkodowania w związku z raportem Macierewicza Skarb Państwa już musiał zapłacić 322 tys. zł. Ministerstwo szacuje, że ostateczne koszty wyniosą od ok. 500 tys. zł do 1 mln. - pisze "Wyborcza".

MON opublikuje listę uniewinnionych?

Opublikowania w oficjalnych rządowych monitorach listy osób, które zostały wymienione w raporcie, a które sądy oczyściły z zarzutów, chce m.in. niedawno uniewinniony Jarosław Szczepański - pisze "GW". MON nie mówi "nie". Według rzecznika ministerstwa, Janusza Sejmeja, pomysł jest analizowany z prawnikami. To, jak obecne kierownictwo ministerstwa podchodzi do całej sprawy, pokazuje wypowiedź ministra Bogdana Klicha dla "Gazety Wyborczej". Według niego "ministerstwo musi przepraszać za Antoniego Macierewicza", który "skrzywdził wiele osób", a cała sytuacja jest "niezręczna". Klich podkreślił w rozmowie z "GW", że obecne kierownictwo MON, które jego zdaniem nie jest odpowiedzialne za treść raportu Macierewicza, musi teraz walczyć o to, by odszkodowania były jak najniższe - w interesie skarbu państwa.

"GW": Macierewicz chroniony, ludzie pozywają MON

Czyli podatników. Bo wymienieni w raporcie ws. WSI ludzie pozywają nie autora raportu - Antoniego Macierewicza - a MON - pisze "GW". Macierewicza chroni immunitet, a także to, że tworząc i publikując raport działał jako urzędnik państwowy - podkreśla "Gazeta".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Państwo drogo płaci za raport Macierewicza. MON opublikuje listę uniewinnionych?
Zaloguj się
 • nintom

  Oceniono 6 razy 6

  no właśnie - gdzie ta odpowiedzialność urzędników - jeśli sądy z wszystkimi odwołaniami i apelacjami przyznały, że antoni macierewicz bezprawnie oskarżył tylu ludzi - świadczy to o jego POWAŻNEJ NIEKOMPETENCJI !! - i to on powinien odpowiadać FINANSOWO za swoje niekompetetne poczynania.

  DLACZEGO TO MY MAMY ZA NIEGO PŁACIĆ ??

 • wilcy

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli państwo przegra te wszystkie 26 spraw to powinni pozwać Macierewicza i spółkę PiS o zwrot pieniędzy i zmusić do osobistych przeprosin na antenie wszystkich stacji telewizyjnych i radiowych w godzinach największej oglądalności.

 • ahab_1

  Oceniono 4 razy 4

  Może by tak Trybunał Stanu zajął się p. Maciarewiczem? - był jakby nie patrzeć bardzo wysoko postawionym urzędnikiem państwowym.

 • fojs

  Oceniono 4 razy 4

  My płacimy za sny Maciarewicza, a on dalej śni.
  Czy ktoś w końcu go obudzi?

 • marandwawa

  Oceniono 3 razy 3

  Z działalności Macierewicza i Kaczyńskich jasno wynika iż są na usługach wywiadu ....rosyjskiego. Opublikowali to, za co wywiad rosyjski był gotów zapłacić miliony, a dostał za friko. W czasie wojny za taki czyn jest jedna kara. Kula w łeb! Kto teraz będący w pełni władz umysłowych podejmie współpracę z polskim wywiadem? Mając duże szanse iż kolejny "Macierewicz" opublikuje jego dane w necie.

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  ...małpa jak małpa....ja się tylko pytam: KTO DAŁ MAŁPIE BRZYTWĘ ? ? ?

 • neumarkt

  Oceniono 2 razy 2

  Czy ktoś wreszcie odważy się powiedzieć, że pan Macierewicz działał i działa na szkodę interesów państwa Polskiego. Czas znaleźć inspiratorów tej haniebnej działalności podszytej na dodatek widoczną chorobą psychiczną. Ten pan zmienia poglądy jak rękawiczki. Sprzyjał już "prawdziwym polakom", wielbił Mao-Tse-Tunga i Enver Hodżę, teraz popiera nacionalistyczne i dyktatorskie zapędy Szalonego Jarka! Quod erat demonstrandum!

 • adalbert.13

  Oceniono 2 razy 2

  Umieścić badziewie na nośnikach cyfrowych, oni tam pracują w systemie zero/jedynkowym.
  Na wydanie papierowe niech se sam zainteresowany materiał czerpie, do wyczerpania.

 • kwapek-3

  0

  @rbik53 - nie wiesz ? W tajemnicy mogę Ci powiedzieć - PO + PiS + PSL czyli polska prawica. Istotne przy tym jest to, że tylko PiS się do tego przyznaje, a pozostali - sam sobie odpowiedz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX