Będą zmiany w prawie po zamknięciu antykomor.pl? Politycy się zastanawiają

Po zamknięciu antykomor.pl i akcji ABW politycy myślą o zmianach w prawie. Kilka dni temu funkcjonariusze ABW weszli do mieszkania internauty krytykującego prezydenta i zajęli dyski twarde oraz laptopa.
Obecnie w kodeksie karnym obowiązuje zapis, że "Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". To przestępstwo z urzędu jest ścigane przez prokuraturę.

- Warto chyba w wolnej Polsce ten artykuł albo w ogóle usunąć albo zasadniczo przemodelować byśmy nie byli takimi sytuacjami bulwersowani - mówi Tomasz Nałęcz. Jednocześnie doradca prezydenta odniósł się do wejścia ABW do mieszkania internauty: - To jest niedźwiedzia przysługa wyrządzona prezydentowi, ale przez prawo. Nie krytykowałbym prokuratury i służb, bo oni są od tego by prawo realizować - dodaje.

- Wydaje mi się, że te przepisy powinny być zredagowane raz jeszcze. Ale nie sądzę, by udało się to jeszcze w tej kadencji Sejmu, gdyż przed nami tak naprawdę dwa miesiące pracy - mówi poseł Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Paweł Poncyljusz z PJN-u uważa, że lepiej byłoby zlikwidować wszelkie immunitety niż wyrywkowo je zdejmować: - Raz na jakiś czas wyciągamy jakąś wisienkę z kompotu i mówimy: "tym teraz zdejmiemy tą ochronę". Jest to jak zawsze efekciarskie i przyczynkarskie, a nie coś co buduje system państwa - uważa polityk.

Robert Frycz, autor serwisu antykomor.pl zaznaczał wczoraj na konferencji prasowej, że jego strona miała charakter wyłącznie satyryczny i nie znieważała prezydenta. 25-latek dokumentował m.in. wpadki Bronisława Komorowskiego. Na stronie pojawiały się złośliwe fotomontaże, zdjęcia i filmiki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Będą zmiany w prawie po zamknięciu antykomor.pl? Politycy się zastanawiają
Zaloguj się
 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 3 razy 3

  Do redakcji tokfm.pl mam jedną uwagę. Nie umieszczajcie tego samego zdjęcia do nowego artykułu i każdego następnego związanego z tym tematem. Zróbcie chociaż lustrzane odbicie, albo zamieście zdjęcie do góry nogami, ale niech artykuły mają inna grafikę.

 • siarymon

  Oceniono 2 razy 2

  ty zasrańcu takie gry mogłeś robić jak był prezydentem lech kaczyński twój ulubieniec,ale jak byś to zrobił to ten mlaskacz kaczyński by ci pokazał gdzie jest twoje miejsce palancie,nawet nie jesteś godny pożałowania ty śmieciu!!!

 • neumarkt

  Oceniono 6 razy 2

  Może rzeczywiście pomoc, ale psychiatryczną! Z taką nazwą portalu normalny człowiek powinien wiedzieć, że będą kłopoty! A co do ABW -- obecne prawo stanowi, że takie sprawy podejmowane są Z URZĘDU! Jakoś Zygmunt Zioberko tego nie oprotestował bo było to Jarkowi wygodne, do tego "walenia kolbami nocą" i aresztów wydobywczych! I SLD i PIS nie rezygnowali z tego artykułu bo się skutecznie (zwłaszcza pod rządami Jarka) przydawał. A więc zamiast robić zadymę polityczną SUBITO, znieść ten paragraf !!!

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 5 razy 1

  Przesada. Ten przypadek nie powinien być pretekstem do zaostrzania kar za krytykę prezydenta, posła, wójta itd. Radziłbym aby właścicielowi wspomnianego serwisu zagwarantować jakąś pomoc psychologiczną, po prostu się nim zaopiekować bo w gruncie rzeczy to bardzo nieszczęśliwy człowiek. Nie może być tak, że ktoś zabije kogoś nożem to wycofuje się wszystkie noże z Tesco. Temu panu trzeba pomóc, a resztę zostawić w spokoju. No i zostawiłbym mu ten portal, którego i tak nikt nie oglądał.

 • oghana7

  0

  JEZELI ZMIENI SIE PRAWO ,ZE WSZYSTKO WOLNO ,NAWET RZUCAC W PREZYDENTA GOWNEM ,TO NIE CHCE TAKIEGO KRAJU ,BO MOJE DZIECI TEZ BEDA POTEM WE MNIE RZUCAC .CZY WSZYSTKICH POGIELO -NALECZA TEZ?

 • paw73

  Oceniono 2 razy 0

  TUSK BEZ POCZUCIA HUMORU
  PO=PiS KRYTYKA I SATYRA Z WŁADZY JEST NIEDOPUSZCZALNA .
  JAK TO KRYTYKUJESZ WŁADZE NA FORACH ITP, LICZ SIĘ Z TYM ŻE 6 RANO ABW WTARGNIE UZBROJONE PO ZĘBY .
  TUSK WPROWADZA WARIANTY BIAŁORUSKIE, ŻADNEJ KRYTYKI POD MOIM ADRESEM I MOJEJ PARTII PO. DONALD TUSK ZACZĄŁ DZIAŁAĆ JAK , ŁUKASZENKA NA BIAŁORUSI.
  PO JAK PiS , MOŻE JUŻ PO STAŁO SIĘ GORSZE OD PiS DLATEGO CHCĄ TWORZYĆ KOALICJĘ.

 • jaroslaw.ziolkowski

  Oceniono 6 razy 0

  Ten przepis powinien brzmieć "Kto publicznie znieważa urząd prezydenta ..." Wtedy Komoroski, Kaczyński i każdy inny prezydent, który zrobiłby podczas sprawowania jakąś głupotę podlegałby stosownej karze. Publiczne znieważanie/pomawianie osoby niezależnie od pełnionej funkcji powinno być ścigane wyłącznie z powództwa cywilnego (art 212. kk).

 • wildenergy

  Oceniono 4 razy -2

  Miałem napisać śmieszną pointę na temat tego zdarzenia ale boję się że ABW mnie aresztuje. Napisze natomiast że w czasach PRL komicy intensywnie używali władzy jako tematu i mieli z tego tytułu problemy - kolejne podobieństwo PO-PRL.

  @neumarkt: Areszt wydobywczy? To chyba argument pokroju "dusznej atmosfery" wysunięty przez komisję do spraw nacisków...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX