Kiedy głosowanie ws. związków partnerskich? PO: Nowa kadencja...

Kiedy Sejm zajmie się projektem ustawy o związkach partnerskich? - Początek przyszłej kadencji to dobry czas - powiedział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna w Poranku Radia TOK FM. Publicyści komentują: to zachowawcze i sprytne.
Kolejni politycy Platformy Obywatelskiej powtarzają, że proponowana przez SLD ustawa o związkach partnerskich jest całkiem spójna i niezbyt kontrowersyjna. Jednak Grzegorz Schetyna nie podda jej pod głosowanie w tej kadencji Sejmu. O tym, że projekt nie ma szans, Schetyna mówił już w momencie składania go przez SLD.

- Czasu jest dosyć mało, a sprawa na tyle trudna i emocjonalna, że będzie na pewno wpisywana w kampanię wyborczą. Ta ustawa potrzebuje poważnej debaty, nie pod presją zbliżających się wyborów. Sądzę, że początek przyszłej kadencji to dobry czas - stwierdził Schetyna.

Marszałek Sejmu ocenił zbliżającą się kampanię jako bardzo trudną i otwarcie przyznał, że PO nie ma pewności co do dobrej frekwencji i świetnego wyniku w wyborach. - Zrobimy wszystko, żeby wygrać, ale to nie będzie proste. Zdajemy sobie z tego sprawę."Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły"

Wczoraj wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego PO Małgorzata Kidawa-Błońska wręcz przekonywała słuchaczy i prowadzącego Poranek Radia TOK FM do ustawy. - Chodzi o zapewnienie wolności. Pan też na pewno chce samodzielnie decydować o tym, kto będzie po panu dziedziczył i kto będzie się panem opiekował w chorobie.

- Ja nawet bym i chciał, ale potrzebuję do tego państwa pomocy, mianowicie posłów Platformy Obywatelskiej, którzy nacisną taki zielonkawy przycisk. I będzie z głowy! - gorąco zachęcał Jan Wróbel. Kidawa-Błońska wyhamowała entuzjazm prowadzącego, mówiąc że projekt dopiero trafił do Sejmu. Dodała jednak, że nie wydaje jej się kontrowersyjny.

- Skoro nie jest, to czemu taka ustawa nie została jeszcze uchwalona? Trzeba było czekać na SLD? - pytał Wróbel i zasugerował, że klub PO jest zbyt zdominowany przez rząd. - Czy pani jako wiceprzewodnicząca klubu Platformy nie mogła zrobić tak: słuchajcie chłopaki, nie doczekamy się na rząd, bo mają Euro 2012 na głowie i zielona wyspę. Robimy szybciutko projekt i głosujemy?

- Ale to nie jest tak, że rząd ma coś przeciwko tej ustawie - mówiła Kidawa-Błońska. - Ustawa trafi do Sejmu i zobaczymy. Ja bym chciała, żeby weszła - dodała.

- "Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły" - zaśmiał się Wróbel. - Znacząca większość w Sejmie jest za tym, żeby ustawa weszła w życie, ale od tego jakoś nie wchodzi - podusmował.

"Dyskusje o seksie są gorące, bo wszyscy czujemy się kompetentni"

Ten impas rozumieją publicyści, kolejni goście Wróbla w Poranku TOK FM, według których PO chce uniknąć dyskusji na temat związków partnerskich przed wyborami za wszelką cenę. - To jest bardzo zachowawcze i sprytne - oceniła Renata Kim.

- No właśnie - sprytne czy nie? Czy też to wyrobi Platformie Obywatelskiej taki nieprzyjemny brand, że to jest taka partia nie wiadomo kogo i nie wiadomo dla kogo? - pytał Jan Wróbel.

Andrzej Talaga z "Dziennika" próbował odgadnąć pobudki posłów PO. - "Jeżeli to poprzemy, to druga strona - PiS i prezes Kaczyński - może to wykorzystać w ataku na Platformę i zwarciu własnych szeregów. Ba! Nie tylko! Też na przyciągnięciu tych, którzy nie byli do tej pory zwolennikami PiSu, ale którym ten pomysł się nie podoba" - mówił Talaga. - To będzie wojna światopoglądowa. Można ją rozbuchać albo nie. Jeśli PiS ją rozbucha, to ma szansę bić w Platformę o wiele skuteczniej - podsumował.

Prof. Marcin Kula potwierdził, że projekt ustawy o związkach partnerskich stanowi punkt zapalny publicznej debaty. - Ludzie łatwiej dyskutują o sprawach, które mogą sobie wyobrazić. Dyskusje o wszystkim, co dotyczy seksu, są bardzo żywe, bo tu wszyscy czują się kompetentni. Dysputy rozpalają się tak samo łatwo jak te o historii najnowszej - no bo "przecież my wszyscy to przeżyliśmy".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
Kiedy głosowanie ws. związków partnerskich? PO: Nowa kadencja...
Zaloguj się
 • pavn

  Oceniono 12 razy 8

  i to jest prawdziwa twarz PO . Niczym od PIS się nie różni . Swoja drogą co za bezczelność ; Ustawa dobra ale nie poddamy pod debatę . BO NIE.Gratulacje p. Marszałku . Pamiętajcie o tym przy wrzucaniu kartki .

 • 36krzysiek

  Oceniono 11 razy 7

  Dyskusja o normalności i standardach europejskich w Polsce jest sprzecznością samą w sobie. Nie można stawiać tego kraju na równi z innymi krajami UE. Polska, o ile jest to wogóle mozliwe, dogoni rozwój cywilizacyjny Europy za jakieś 200, 300 lat. Ten kraj to był, jest i będzie skansen Europy. A swoją drogą fascynują mnie opinie osób, które pojęcia o temacie nie mają, ale zdania i poglądy wyrażają z przekonaniem abolutnie jedynej słusznej racji. Jakie to polaczkowate!
  Gdy wieczorne zgasną zorze,
  zanim głowę do snu złożę,
  modlitwę moją zanoszę,
  Bogu Ojcu i Synowi.
  Dopie...ie sąsiadowi!
  Dla siebie o nic nie wnoszę,
  tylko mu dosrajcie, proszę!
  Kto ja jestem?
  Polak mały! Mały, zawistny i podły!

 • tihotapec

  Oceniono 9 razy 5

  @jwl_polska
  Zdrowa rodzina, która składa się z ojca, matki, dzieci... kochanki, bo żona nie lubi od tyłu i przytyła, kolegi żony z pracy, bo mąż stał się nieczuły, nie licząc tirówek i przygód na dalegacji w Pradze. Ale nikomu nawet nie przyjdzie do głowy takiemu przykładnemu mężowi i ojcu odmawiać jakichkolwiek praw! Owszem, nawet dziecko w kościele ochrzci, nie mówiąc o kwestiach podatkowych i dziedziczenia.

 • tihotapec

  Oceniono 9 razy 5

  @ jeruzalem51: To ty kłamiesz! Ze szpitalami bywa różnie, mój prartner czekał kiedyś na mnie w samochodzie przed szpitalem półtorej doby dopóki nie odzyskałem przytomności i samemu udało mi się go poinformować, a w tym czasie nikt nie chciał mu nawet powiedzieć, czy żyję, bo "osobom obcym" informacji nie udzielają. Choć dobrze wiedzieli, że nie jest dla mnie osobą obcą, bo to on mnie przywiózł i podał o mnie szereg danych, włącznie z alergiami itd. Fakt, dyskryminacji nie było, w końcu mogli mnie nie odratować.

 • orangestreet_warsaw

  Oceniono 11 razy 5

  Ale się uśmiałem z rana :) Każda osoba o IQ>10 dobrze wie, że to jest tylko przedwyborczy manewr :) Tłumaczą się małą ilością czasu przed wyborami, a przecież dobrze wiadomo, że i PO i PiS to jedna i ta sama katolicka prawica i w życiu się na taką ustawę nie zgodzą :)

 • el_facial

  Oceniono 11 razy 5

  prawda jest taka że PO światopoglądowo niewiele różni się od PiSu. Nie są tylko tak radykalni w wypowiedziach. Jakoś nie wyobrażam sobie biskupa Gowina jak wyciąga rączkę żeby nacisnąć zielony przycisk za taką ustawą.... Zwykła ściema: " projekt nie jest zły, my bardzo chętnie, ble ble ble" a jak przyjdzie co do czego to " są ważniejsze rzeczy w państwie, nie możemy posłom narzucać, ble ble ble..."

 • lodzermensz1

  Oceniono 7 razy 3

  @jeruzalem51
  "babskie zachowanie,intrygowanie,donosicielstwo,patologiczne skapstwo,niska wrazliwosc na cierpienia innych,egoizm itd. oto tylko niektore z generalnych cech srodowiska homoseksualistow. "
  Szczerze mówiąc ze środowiskiem homoseksualnym mam niewiele wspólnego, ale wszystkie te cechy są mi dziwnie znajome. Odnoszę wrażenie, że egoizm, skąpstwo, niska wrażliwość to cechy niezwykle rozpanoszone wśród całej populacji tego kraju. Nie rozumiem więc czemu uznawać je za jakieś szczególne cechy homoseksualistów, skoro powszechne są wśród heteroseksualnych...

 • 3miastoorg

  Oceniono 11 razy 3

  POPIS :)

  Partia PO to są konserwatyści, nie mniejsi od PiS. Tylko że się z tym kryją, bo udają partię dla młodych i liberalnych.

 • paw73

  Oceniono 2 razy 2

  PO TO ĆWOKI,GDZIE TYLKO PROSTACIE DOWCIPY SĄ OK.
  KLER NIE DAŁ ZGODY USTAWY NIE BĘDZIE, TAK SAMO BYŁO Z IN VITRO,TAKA JEST PRAWDA O PARTII HIPOKRYTÓW.
  PRZYJEDZIE KAPANIA WYBORCZA ,TUSK I INNI ŁGARZE, BĘDĄ MÓWIĆ O USTAWIE O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH. TWARZĄ KAMPANII, POD ZNAKIEM RÓWNOŚCI LUDZI ZOSTANIE ARŁUKOWICZ, DZIŚ KUPEL TERLIKOWSKIEGO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX