Poseł PiS: Państwo musi chronić Aleksandra Kwaśniewskiego

W kwestii bezpieczeństwa prezydent działał nie jako Aleksander Kwaśniewski dla jakichś swoich interesów, lecz w imieniu państwa podejmował trudne decyzje i państwo musi go chronić - mówił w Radiu TOK FM poseł PiS Adam Hofman.
Politycy dyskutowali w studio o dzisiejszej publikacji ''Gazety Wyborczej'', która napisała, że prezydent Aleksander Kwaśniewski nie wiedział, że w Polsce działa tajne więzienie CIA. Gdy się dowiedział, kazał je zlikwidować.

"Kwaśniewski wściekł się, kazał ośrodek zamykać"

"Gazeta" publikację oparła na wypowiedziach trzech polityków SLD, którzy w 2003 r. pełnili wysokie funkcje w państwie. Rozmówcy zastrzegli sobie anonimowość, gdyż nie wolno im ujawniać ściśle strzeżonych informacji. "Gazeta Wyborcza" przytaczała fragmenty relacji polityków zastrzegając, że to tylko jedna z wersji.

- Amerykanie poprosili nas o możliwość międzylądowań i utworzenia w Polsce ośrodka, ale nie nazwali tego więzieniem, tylko ośrodkiem śledczym. Mówili, że będą tam przebywać ich współpracownicy - powiedział "Gazecie Wyborczej" jeden z polityków. Prezydent Kwaśniewski miał o niczym nie wiedzieć, bo kontakty odbywały się poziomie rządu i służb.

Dwaj pozostali cytowani politycy SLD twierdzą, że Aleksander Kwaśniewski zaczął sprawdzać, co się dzieje, po tym jak George Bush bardzo wylewnie mu dziękował w czasie swojej wizyty w Polsce w 2003 r. - No i dokopał się do tego. Wściekł się, kazał ośrodek zamykać - twierdzi jeden z nich.

"Poczekajmy na konkluzje"

Publikację komentowali dzisiejsi goście Radia TOK FM. Bogusław Liberadzki z SLD mówił: - Artykuł potwierdza, że więzień nie było i pan prezydent nie mógł o tym wiedzieć. Na pewno nie ma w tej sprawie obecności pana prezydenta Kwaśniewskiego.

Poseł PSL Janusz Piechociński argumentował, że tego typu sygnał tuż przed rozpoczęciem polskiej prezydencji w EU daje zainteresowanym drążeniem tej sprawy dodatkowe argumenty. - W tych sprawach nie ma nigdy złego i dobrego czasu. Ale jest pytanie czy to najlepszy czas, żeby po stronie polskiej ten wątek kontynuować, przed zamknięciem rozliczeń w układzie krajowym - pytał.

Paweł Zalewski z PO mówił, że sprawa dotyczy suwerenności Polski i powinna być wyjaśniona do końca. - Zeznania osób kluczowych jak prezydenta Kwaśniewskiego są bardzo istotne. Z jednej strony są oskarżenia, które formułują media zachodnie, z drugiej mamy zaprzeczenie ze strony pana prezydenta, które powinniśmy brać bardzo poważnie - mówił. - Procedura wyjaśniania tej sprawy toczy się niezależnie i powinniśmy poczekać na jej konkluzję.

"Aleksander Kwaśniewski, w imieniu państwa, podejmował trudne decyzje"

Adam Hofman z PiS mówił z kolei, że badanie sprawy rzekomych więzień CIA w Polsce powinno być objęte dyskrecją. - W demokracji jest jeden powód, który pozwala taką ochronę roztoczyć. To jest bezpieczeństwo nas wszystkich. Powinniśmy zdać się na wewnętrzne procedury. Takie sprawy, jeśli budzą wątpliwości prawne, powinny być wyjaśniane, ale nie powinno się tym epatować opinii publicznej - mówił Hofman.

Dodał też, że państwo polskie powinno w tej sprawie chronić Aleksandra Kwaśniewskiego. - Jest dyskusja, czy prezydent Komorowski powinien zwolnić z tajemnicy Aleksandra Kwaśniewskiego. W kwestii bezpieczeństwa prezydent działał nie jako Aleksander Kwaśniewski dla jakichś swoich interesów, tylko w imieniu państwa podejmował trudne decyzje, i państwo musi go chronić - mówił. - Trzeba się też zastanowić, czy my Polacy, dopuszczamy taką ideę, że powstawanie takich miejsc mogło się przyczynić do ocalenia kilku europejskich miast i niewinnych ludzi. Jeśli dopuszczamy tego typu zachowania, to trzeba być konsekwentnym. A jeśli nie, to trzeba sobie powiedzieć, że w wojnie z terrorystami jesteśmy skazani na niepowodzenie. Zachodni świat dopuszcza pewne metody. Skoro Obama dostał pokojową nagrodę Nobla, a jednocześnie decyduje się zabić ben Ladena, to znaczy, że są wyjątki od uniwersalnych zasad. Tym wyjątkiem jest walka z bezwzględnymi mordercami i terrorystami - mówił Hofman.

Współpraca była, więzień nie było

Aleksander Kwaśniewski odmawia komentarzy w tej sprawie i od lat powtarza, że współpraca wywiadu polskiego i amerykańskiego była, a więzień nie było.

Pierwsze informacje o przetrzymywaniu w tajnych więzieniach w Europie Środkowej jeńców CIA podejrzewanych o terroryzm pojawiły się w głośnym artykule "Washington Post" z 2 listopada 2005 r. Polskie władze konsekwentnie zaprzeczają, by na terenie Polski przetrzymywano (i być może nawet torturowano) więźniów CIA. Śledztwo w sprawie ośrodka CIA w Polsce toczy się od 2008 r.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (12)
Poseł PiS: Państwo musi chronić Aleksandra Kwaśniewskiego
Zaloguj się
 • atleista

  Oceniono 8 razy 6

  Przestańcie się błaźnić z tą rzekomą koalicją PiS i SLD. To za rządów PiS szukano na siłę haków na Kwaśniewskiego, żeby chociaż go tylko opryskać błotem jakichkolwiek podejrzeń. O Blidzie też wam trzeba wciąż przypominać? Szanse na koalicję są mniej więcej takie, jak na ślub Kaczora z Miss Polonia. Pisiory bronią Kwaśniewskiego nie jako osobę i polityka lewicy, ale jako pełniącego wówczas urząd Prezydenta RP. Bo jego następca kontynuował politykę współpracy z Amerykanami w kwestii "walki z terroryzmem". Broniąc Olka, bronią po prostu Lecha. I tyle.

 • dr54

  Oceniono 9 razy 5

  Chamski Hofman staje w obronie Prezydenta Kwasniewskiego , niebywale ale i zastanawiajace . Czy czasem blizniacy rowniez byli zorientowani w temacie jak Kwasniewski ?
  Sp. Prezydent Kaczynski nie zwolnil z tajemnicy panstwowej Kwasniewskiego ale Prezydent Komorowski moze taka decyzje podjac . Slowa Hofmana to moze byc zwykla asekuracja , byc moze trzeba bedzie rowniez bronic Lecha Kaczynskiego .

 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 4

  No super to załatwili, domniemany brak zgody Kwaśniewskiego na rzekome
  więzienia jest po prostu oficjalnym potwierdzeniem ich obecności.
  Toć to czysta kaczystowska erystyka. Bravo!
  Hofman, to co wygadujesz jest wszystkim czego twoi panowie nie robią:
  "nie... dla jakichś swoich interesów, lecz w imieniu państwa podejmował trudne decyzje"

 • arvelli_net

  Oceniono 10 razy 2

  ... koalicja pisu i sld już wkrótce, ZERO planuje odwiedzenie betonu komunistycznego w ich "siole"... kurdupel pochla z oleksym a hofman wywali zalewską:) oto scenariusz na najbliższe tygodnie... i ja się z tego cieszę bo za kilkanaście miesięcy zniknie z polityki albo pis albo sld:)...

 • indris

  Oceniono 8 razy 2

  Ale w sprawie wysłania polskich wojsk na najbardziej idiotyczną i obrzydliwą wojnę niepodległej Rzeczypospolitej, to chyba żadnej tajemnicy państwowej nie ma. Dlaczego tu nikt nie mówi o Trybunale Stanu ?

 • chamoobrona

  0

  Jeszcze czego? Wyborcza broni Kwacha... plotkami. Poziom Kozaczka

 • siarymon

  Oceniono 2 razy 0

  zobaczcie jak SLD daje nam minusy w naszych wypowiedziach ale jedno trzeba przyznać ta partia jest do dupy i dość nam narobiła krzywdy w życiu i o tym nie wolno zapominać osr... SLD i tyle

 • pawel.nn

  Oceniono 4 razy 0

  Swiat staje na głowie!!!
  Panowie z PiS-u, muszę wam przypomnieć że że Kwaśniewski to komuch, TW jakoś tam, Płatny Zdrajca Pachołek Rosji, że zupełnie niedawno wasi ludzie (CBA) szukali haków na niego. A tu nagle co?
  Nie tak szybko panowie bo się wam aktyw w terenie pogubi. Co ma teraz taki zwykły działacz PiS-u mówić o Jaruzelskim?

 • marika-live

  Oceniono 9 razy -1

  Gdzie jest paw73??? Czy widzi teraz jak blisko jest do koalicji PiS i SLD???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX