Jakubiak: Dla Kaczyńskiego wrogiem jest zawsze emanacja Adama Michnika

PiS i PO mentalnie są tacy sami jak dawny PZPR. Nie pozwolimy im znowu podzielić się władzą jak w 1989 r. - mówi w wywiadzie dla ?Wprost? Elżbieta Jakubiak, posłanka i skarbnik PJN.
Jakubiak w najnowszym wywiadzie dla tygodnika "Wprost" ostro krytykuje zarówno Jarosława Kaczyńskiego jak i Donalda Tuska.

Betonowanie systemu

- Tusk nauczył się jednego: nie zaciągać zobowiązań, bo inaczej wszyscy je wypomną. Więc serwuje nam całkowite wodolejstwo - twierdzi posłanka.

Jakubiak podkreśla, że PiS i PO bardzo przypominają dawny PZPR. - Mentalnie są tacy sami. Jarosław jest ideowym przywódcą, który kreuje wizję, a reformatorem jest Donald. Mówi: "To trzeba zmienić, może nie wszystko robimy dobrze, ale będziemy lepsi", i składa samokrytykę. To komiczne - uważa posłanka.

Tusk i Kaczyński, którzy betonują system, to według Jakubiak "oni" - beneficjenci ostatnich 20 lat, którzy umówili się, żeby zachować wszystko na zawsze. - Mówią: "wy macie swoje 25, my swoje 35 proc., może kiedyś się zamienimy rolami, dzisiaj grajmy tak". My się na to nie zgadzamy, bo oni nie załatwiają naszych spraw, tylko prowadzą ten swój spór - podkreśla Jakubiak.

PJN chce odsunąć PiS i PO od władzy

Głównym celem PJN jest odsunięcie od władzy PO i PiS. - Bo Tusk i Kaczyński prowadzą wojnę tylko po to, żeby zabetonować system. (...) Pracujemy. Nie pozwolimy "im" znowu podzielić się władzą, tak jak w 1989 r. - deklaruje.

W tym celu partia jest gotowa wziąć kredyt na kampanię. Jakubiak deklaruje, że jeśli partii nie uda się zdobyć więcej niż 3 proc. poparcia (wówczas nie dostanie z budżetu zwrotu nakładów na kampanię) to politycy spłacą kredyt solidarnie. Według Jakubiak, by wejść do parlamentu, PJN potrzebuje ok. 750 tysięcy głosów. - Jest wyliczony koszt zdobycia tych głosów. Myślę, że w naszym przypadku to nie więcej niż 3 mln zł - mówi.

Prezes i emanacje Michnika

Według posłanki PJN, dla Kaczyńskiego wrogiem jest zawsze kolejna emanacja Adama Michnika. - Czasem Michnik nazywa się Cimoszewicz, czasem Jan Bielecki, a czasem Tusk. Wszystko jedno, jak się dla niego ten Michnik nazywa, on prowadzi spór o to, czy w Polsce może rządzić centroprawica - wyjaśnia rozmówczyni "Wprost". Ten spór Kaczyński przegrał, bo, jak mówi Jakubiak, "nie umie stworzyć centroprawicy".

Cały wywiad w jutrzejszym "Wprost".

DOSTĘP PREMIUM