Graś o raporcie Kalisza: Po coś ten Trybunał jest, może warto skorzystać. Ale w następnej kadencji

- Teraz spokojnie pracujmy nad raportem, natomiast wnioski dotyczące zarzutów i Trybunału Stanu należy powierzyć następnemu parlamentowi. Po coś ten Trybunał Stanu jest - być może warto z tej instytucji skorzystać - mówił w ?Siódmym dniu tygodnia? rzecznik rządu Paweł Graś komentując postulat z raportu Ryszarda Kalisza ws. postawienia przed TS liderów PiS.
Goście Radia Zet komentowali zapowiedź tez i postulatów, jakie znajdą się w raporcie komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy. Projekt raportu przygotował szef komisji Ryszard Kalisz z SLD.

Chce on m.in. postawienia przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry i pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej. Według Kalisza Kaczyński i Ziobro nadużywali władzy do zwalczania "układu".

Odpowiedzialność b. premiera ma polegać m.in. na tym, że dał się zmanipulować i w specjalnym rozporządzeniu postawił Ziobrę ponad innymi ministrami. A ten - wg Kalisza - realizując "koncepcję wykluczenia dużych grup obywateli stworzył system eliminowania przy zastosowania przepisów prawa karnego w stosunku do poszczególnych osób zaliczonych do tych grup, w szczególności w stosunku do Barbary Blidy, i go nadzorował".

Graś: Wysoko oceniam pracę komisji

Na raport ostro i nerwowo zareagowali Kaczyński i Ziobro, zdystansował się do niego także premier Tusk, choć posłowie PO z komisji Blidy poparli Kalisza.

Dziś z kolei pracę Kalisza i posłów z jego komisji docenił rzecznik rządu. - Wszyscy przyzwyczailiśmy się do innego wizerunku Ryszarda Kalisza: rubasznego i dobrotliwego. Tak ostre wnioski były dla nas zaskoczeniem i tego nie ukrywaliśmy. Nie ulega wątpliwości, że praca komisji była bardzo wysoko oceniana, była rzetelna, spokojna i z daleka od polityki. Komisja spokojnie, z dala od fleszy zgromadziła materiał dowodowy, który przedstawiła w formie tego raportu - powiedział Paweł Graś, w "Siódmym Dniu Tygodnia".

- Tam pojawiają się wątki dotyczące odpowiedzialności politycznej, ale również dotyczące odpowiedzialności karnej dla byłych szefów Agencji. Zgadzam się z profesorem Nałęczem, że czas wyborów nie jest na to najlepszym czasem, choć z drugiej strony w Polsce zawsze jest czas przed wyborami. Teraz spokojnie pracujmy nad raportem, natomiast wnioskami realizacyjnymi dotyczącymi zarzutów i Trybunału Stanu należy powierzyć następnemu parlamentowi. Po coś ten Trybunał Stanu jest, jest po to, żeby badać odpowiedzialność polityczną, czy nie została przekroczona cienka granica, przy której dla niektórych cel uświęca środki, być może warto z tej instytucji skorzystać - mówił Graś.

Nałęcz: Kalisz ma poważne argumenty

Również doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz jest za tym, by sprawą zajął się parlament w nowym składzie - po wyborach: - Przeczytałem propozycję sprawozdania Ryszarda Kalisza. To jest tekst z bardzo poważnymi argumentami, warto się nad nim pochylić, ale nie warto tego robić w atmosferze przedwyborczej, kiedy to utonie w zgiełku partyjnej polemiki.

- Tu ustawodawca stworzył znakomite narzędzie, ponieważ sprawozdania komisji śledczych nie podlegają zasadzie dyskontynuacji. Apeluję do SLD o to, aby nie forsowali tego wniosku przed wyborami, tylko żeby nowy Sejm wrócił do tego wniosku - dodał.

- Nie postawiłbym Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry w przed Trybunałem Stanu. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego zajmowałem się górnictwem węgla kamiennego i wiem, do jakiego draństwa tam dochodziło, choć sprawa Blidy dotyczyła lat wcześniejszych niż moje rządy w ministerstwie gospodarki. Poprzedni rząd Leszka Millera, który zapowiadał, że będzie zwalczał mafię węglową poprzestał na raporcie ministra Janika, którego nikt nigdy później nie widział - ocenił Paweł Poncyljusz, poseł PJN.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Graś o raporcie Kalisza: Po coś ten Trybunał jest, może warto skorzystać. Ale w następnej kadencji
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 2

  'Po coś ten Trybunał Stanu jest - być może warto..." - co najmniej tak świeże i odkrywcze jak jak okresowe wynaturzenia kaczora.
  Natomiast reakcja Tuska jest paskudnym odreagowaniem typu, żyj i daj żyć innym.
  My się teraz damy publice popluć i poforskać, następnym razem oczekujemy tego od was.
  Cynicy.

 • mothra.to.ja

  Oceniono 1 raz 1

  PO miałaby rozliczyć IV RP? Wyobraźmy sobie, co by się działo z "obywatelami liberałami" w przypadku wygranej PiS. Taki numer nie przejdzie, a umowa o nietykaniu winnych i zamiataniu brudów gwarantuje wszystkim urzędnikom wysokiego szczebla absolutną bezkarność. Porzućmy zatem wszelką nadzieję my, którzy mamy tego dość, ale nie potrafimy nic zmienić.

 • oghana7

  Oceniono 1 raz 1

  KALISZ MA RACJE ,TRZEBA ZEBRAC PODPISY POD RAPORTEM TERAZ -PO DOKLADNYM PRZECZYTANIU RAPORTU ,NIE ODKLADAC DO NOWEJ KADENCJI .ZIOBRO MA NA SUMIENIU TAKZE SETKI PACJENTOW DR G.ZMARLYCH Z BRAKU PRZESZCZEPOW -TO JEST KRYMINAL ,ZEBY ZOSTAWIC TAKA SPRAWE BEZ KARY .ZIOBRO I KACZYNSKI TO LUDZIE BEZ SUMIENIA ,KTORZY SMIEJA SIE ZE SMIERCI OFIAR .

 • neumarkt

  Oceniono 5 razy 1

  Panowie Kaczyński i Ziobro stroją sobie żarciki...bo pan Tusk nie kwapi się do rozliczenia łamaczy prawa. I pewnie słusznie! Co by to było gdyby Trybunałowi rozliczanie poltyków weszło w krew na stałe?

 • paw73

  Oceniono 4 razy 0

  Panie Graś, w następnej kadencji już jest tyle obietnic ze strony PO.
  Ustawa o zawiązkach partnerskich !
  Ustawa o in vitro!
  Ustawa o prawie do aborcji!
  Ustawa o prawie do wytwarzaniu alkoholu,jako wyrób regionalny!
  PO zawsze obiecuje obiecuje i nic nie dotrzymuje, przestańcie kłamać!
  PO wie że PiS jest im potrzeby do życia , aby nim straszyć ludzi, jak dzieci w bajce wilkiem.

 • anty-katotalib

  Oceniono 6 razy 0

  tak jak i raport ws. katastrofy w kolejnej kadencji. nie dajmy się tak rozgrywać przez tych patałachów. ludzie czas zmądrzeć.

 • marika-live

  Oceniono 1 raz -1

  re paw73
  Liberalizacji ustawy aborcyjnej PO nie obiecuje mam nadzieję, że jej nie zliberalizują, bo wówczas np. takie 13 14 -latki będa iść na całośc, bo będzie świadomość że aborcja jest legalna, więc nie ma problemu. Taka ustawa jak jest teraz jest ok. A SLD spełniło wszystkie obietnice w czasie dwukrotnych rządów??? Wydaje mi się, że gdyby tak było, to dzisiaj nie PO musiałoby rozwiązaywać Komisję Majątkową, Fundusz Kościelny, legalizować in vitro i zajmować się związkami partnerskim. Dlaczego SLD nic z tych ustaw nie robiło???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX