Ojciec Rydzyk będzie miał kłopoty? MSZ interweniuje w Watykanie

Rząd wysłał notę dyplomatyczną do Watykanu. Pismo dotyczy wypowiedzi dyrektora Radia Maryja i TV Trwam. O. Tadeusz Rydzyk na spotkaniu w Parlamencie Europejskim mówił, że jego media są "dyskryminowane i wykluczane", a odebranie dotacji UE na rozwój Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu to efekt działań "totalitarnych rządów Platformy".
Dzisiaj ambasador Polski przy Watykanie Hanna Suchocka przekazała notę dyplomatyczną Sekretariatowi Stanu Stolicy Apostolskiej.

"Zwracamy się do zaprzyjaźnionego państwa"

- W tej nocie rząd polski zwraca się do zaprzyjaźnionego państwa, czyli Stolicy Apostolskiej z prośbą o podjęcie działań prowadzących do zaprzestania przez ojca Tadeusza Rydzyka wystąpień, które godzą w dobre imię Polski - mówi rzecznik MSZ Marcin Bosacki. - W tej nocie wyrażony jest również protest przeciwko tego typu wystąpieniom - dodaje.

O tej sprawie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał również z Prymasem Polski abp Józefem Kowalczykiem i Nuncjuszem Apostolskim Abp Celestino Migliore.

- Mogę tylko powiedzieć, że obie rozmowy przebiegły w dobrej atmosferze i były rzeczowe. Liczymy, że Stolica Apostolska, której podlegają zakony, podejmie takie działania, które zapobiegną w przyszłości podobnym wypowiedziom czy wystąpieniom - mówi rzecznik MSZ.

Tymczasem PiS broni słów ojca Rydzyka. Zbigniew Ziobro, broniąc słów ojca dyrektora, wyciągnął zeszłoroczne zestawienie tygodnika "Economist", który zaliczył Polskę do wadliwych demokracji.

DOSTĘP PREMIUM