Inauguracja polskiej prezydencji. Zobacz, co się dziś będzie działo w Warszawie

Już dzisiaj Polska przejmuje od Węgier prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Zobacz, co będzie się działo!
Uroczystości przekazania prezydencji rozpoczną się o godz. 11, od wspólnego posiedzenia Sejmu i Senatu. Głos zabiorą m.in. prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Wyemitowane zostaną przesłania Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, oraz przewodniczącego parlamentu Węgier Laszlo Kovera. Uroczyste posiedzenie zakończy przemówienie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

W uroczystości w parlamencie udział wezmą także m.in. byli prezydenci i premierzy, przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych i duchowieństwa.

Zmiana warty

Symboliczne przekazanie prezydencji szefowi polskiego rządu przez premiera Węgier Viktora Orbana nastąpi wczesnym popołudniem w Kancelarii Premiera. Wtedy też oficjalnie zostanie ogłoszone przejęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE.

Donald Tusk ma też się spotkać z szefem Komisji Europejskiej Manuelem Barroso, szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem oraz przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.

Wczesnym wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się uroczysta gala z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji. Przewidziane są oficjalne wystąpienia Tuska, Orbana, Barroso i Van Rompuya. Zgromadzeni w teatrze goście obejrzą premierowe przedstawienie opery Karola Szymanowskiego "Król Roger" Davida Pountneya.

Cały dzień na czterech scenach

Jednak większość osób zainteresuje zapewne wieczorny - koncert "TU Warszawa".

Na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki będzie można posłuchać na żywo kompozycji m.in. Fryderyka Chopina, Andrzeja Kurylewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara w wykonaniu takich gwiazd, jak: Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, orkiestra Sinfonia Varsovia, kwintet Tomasza Stańki czy Chris Botti. Organizatorzy koncertu zaprosili także Michaela Boltona i Kenny'ego G, aby zmierzyli się z klasykami polskiej piosenki - m.in. "Snem o Warszawie", "W moim ogrodzie" czy "Skłamałam". Wieczór zakończy się koncertem Tricky'ego. Koncert potrwa do godz. 2 w nocy.

Na Mariensztacie stanie scena dziecięca EUgeniusz, gdzie zagrają międzynarodowe zespoły; na scenie EUharmonia na Rynku Nowego Miasta odbędą się koncerty muzyki etno w wykonaniu ponad setki muzyków z różnych zakątków Europy. Wystąpi m.in. węgierski zespół Teka z tancerzami, Kapela ze Wsi Warszawa i The Destroyers - osiemnastoosobowa formacja z Wysp Brytyjskich.

Do rana na scenach TrzeciE Ucho w nieczynnej elektrociepłowni na Powiślu i Centrum Nauki Kopernik posłuchać będzie można muzyki eksperymentalnej, alternatywnej i niezależnej. Wystąpią m.in. Fred Frith, Mouse on Mars i The EX.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Inauguracja polskiej prezydencji. Zobacz, co się dziś będzie działo w Warszawie
Zaloguj się
 • oghana7

  Oceniono 4 razy 4

  OCZYWISCIE JARKACZ I CALY PIS ZBOJKOTUJA UROCZYSTOSC ,BO -JAK POWIEDZIAL GLUPI BLASZCZAK -TO PREZYDENCJA PO .

 • penible4

  Oceniono 2 razy 2

  ciekawe ile osob wie , na czym prezydencja polega? osobiscie wolalabym mniej pompy, patosu, a wiecej informacji i dobrej pracy naszych <prezydujacych<.

 • trajkotek

  0

  czy Wojewódzki oczyścił stolicę z czarnych na to święto?

  glosmichnika.blox.pl/2011/07/Twarz-Romana.html

 • andy18m

  0

  Oby tylko nie wprowadzili w Warszawie stanu wojennego jak było przy okazji wizyty Obamy.

 • paw73

  0

  PREZYDENCJA POD WPŁYWEM ZAMYKANIA UST OPOZYCJI!
  info z rzepy:

  Dyrekcja warszawskich Łazienek w ostatniej chwili wycofała swoją zgodę. Działacze SLD przekonują, że to wynik nacisków ze strony Platformy Obywatelskiej.

  - Z naszych informacji wynika, że były takie naciski, aby nie udostępniać nam miejsca w Łazienkach – mówi „Rz" rzecznik SLD Tomasz Kalita. SLD planowało wystąpienie Kwaśniewskiego, Millera i Napieralskiego na tę sobotę. Konferencja w Starej Pomarańczarni miała odbyć się w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w UE.

  - Kwaśniewski i Miller to ludzie, którzy wprowadzili Polskę do Unii. Mają szczególne prawo do zabrania głosu w ten dzień – dodaje Kalita.

  Rzeczniczka Łazienek zaprzecza, aby odmowa miała polityczny podtekst: - Mamy tam zorganizowany od dawna koncert chopinowski – mówi Katarzyna Obuchowicz-Skopiec.

  SLD przekonuje, że to pretekst. Działacze na dowód pokazują umowę, którą dostali z Łazienek i która była gotowa do podpisania.

  - Był telefon na pół godziny przed terminem podpisania, że odwołują – mówi Łukasz Antkiewicz z biura prasowego SLD. Przekonuje, że koncert jako powód odwołania został wymyślony naprędce. – Najpierw usłyszeliśmy, że w czasie prezydencji partie polityczne nie będą mogły promować się w Łazienkach. A premier i szef MSZ tak, bo to rząd. I dlatego nam odmawiają. Potem, że jest koncert, ale sami nie wiedzieli jaki – dodaje Antkiewicz.

  - Będziemy domagać się wyjaśnień od Kancelarii Premiera, czy były telefony polityków PO do dyrekcji Łazienek – zapowiada Kalita.

  SLD przeniosło swoją konferencję do Hotelu Europejskiego. Odbędzie się w sobotę o 11.30.

  Na stronie internetowej Łazienek Królewskich pod datą 2 lipca nie ma zapowiedzi żadnego koncertu w Starej Pomarańczarni. Również na stronie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, które jest organizatorem koncertów w Łazienkach, nie ma żadnej zapowiedzi koncertu organizowanego w ten dzień.

 • przyganiacz

  0

  Inauguracja Polskiej prezydencji.

  Kaczyński wolałby, żeby to była PREZESURA...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX