Tusk dla "GW" o prezydencji: Mamy program ambitny

"Po raz pierwszy rozpoczynamy dziś prezydencję w Unii Europejskiej. Przez pół roku będziemy kierować pracami Rady Unii. To wyzwanie, ale też chwila, która uświadamia, jaką drogę przebyliśmy w ostatnich dziesięcioleciach" - napisał w "Gazecie Wyborczej" specjalnie z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w UE Donald Tusk.
W artykule premier przedstawia główne założenia przewodnictwa i wyzwania jakie stoją przed Polską w najbliższym półroczu.

"Wypadło nam sprawować prezydencję w trudnym czasie. Trwa kryzys finansowy w strefie euro, najmocniej dziś widoczny w Grecji. Wydarzenia w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie wywołały szeroką falę imigracji do Europy, co rodzi istotne problemy, zwłaszcza na południu kontynentu. Można niekiedy odnieść wrażenie, że wydarzenia te osłabiają w Europejczykach wiarę we wspólną Europę. A przecież Unia powstała na dobre, ale też na złe czasy.

Choć nie rezygnujemy z zamierzeń, które planowaliśmy od miesięcy, uważam, że najważniejsze jest dzisiaj ożywienie zaufania do Europy. Pierwszym przesłaniem naszej prezydencji będzie więc odbudowa wspólnego języka i wiary w europejską politykę. Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że w tych poczynaniach trzeba się oprzeć na zasadzie solidarności, która już tyle razy tworzyła przestrzeń porozumienia. Jestem pewien, że podążymy drogą kompromisu, który nikogo nie wyklucza i nie skazuje na przegraną."

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Tusk dla "GW" o prezydencji: Mamy program ambitny
Zaloguj się
  • paw73

    0

    RZĄD TUSKA, DZIŚ KIERUJĄCY UNIA EUROPEJSKA, KAŻE POWOLI UMIERAĆ OBYWATELOM POLSKIM, CHORYM NA STWARDNIENIE ROZSIANE. USTAWA NAPISANA PRZEZ MINISTRA ZDROWIA EWE KOPACZ MÓWI: CHORY NA STWARDNIENIE ROZSIANE MOŻE BYĆ LECZONY W WIEKU OD 16 TOKU ŻYCIA DO 40 ROKU ŻYCIA , NIE DŁUŻEJ NIŻ PRZEZ 3 LATA. DALEJ PANI KOPACZ I RZĄD PO MÓWI LECZ SIĘ SAM CHORY NA SM, UMIERAJ W BÓLU I NIE LICZ NA MINISTER KOPACZ RZĄD TUSKA I NFZ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX