Jak Kaczyński może wybrnąć z badań psychiatrycznych?

Możliwości są dwie: nie stawić się (tak radzą partyjni koledzy) lub poprosić o ochronę Trybunał Konstytucyjny (jak radzi Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) - pisze ''Gazeta Wyborcza''.
Na badania psychiatryczne skierował Jarosława Kaczyńskiego sąd rozpatrujący skargę Janusza Kaczmarka, byłego szefa MSWiA w rządzie PiS. Psychiatrzy mają rozstrzygnąć, czy prezes, w związku z wypowiedzą o przyjmowaniu silnych leków uspokajających, może uczestniczyć w procesie.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uznało, że decyzja sądu jest nieuzasadniona. Skierowało w tej sprawie list do ministra sprawiedliwości.

- Jarosław Kaczyński powinien złożyć skargę konstytucyjną na przepis, który pozwala na przymusowe skierowanie na badanie psychiatryczne w sprawie wytoczonej z oskarżenia prywatnego, a w dodatku dotyczącej przekroczenia granic wolności słowa. Składając taką skargę, może poprosić Trybunał o ochronę w postaci zawieszenia procesu do czasu rozpatrzenia skargi - radzi Adam Bodnar w rozmowie z '"GW''.

Cały tekst w dzisiejszej ''Gazecie Wyborczej''

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Jak Kaczyński może wybrnąć z badań psychiatrycznych?
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 4 razy 4

  Dziwi mnie stanowisko HFPCz. Tysiące ludzi było w ten sposób upokarzanych, było już o to
  wiele krzyku.
  Dlaczego dla jednego OBYWATELA RP robić jeszcze większy krzyk ?
  Ponoć jesteśmy wszyscy równi prawem.
  Wydaje się, że ludzie ze świecznika władzy powinni być równi bardziej.
  Funkcjonariusze kościoła katolickiego też.
  Chyba, że znowu mi się jakaś normalna demokracja śniła.
  Tam nasuwa się trzecie wyjście : tak ustawić NRA, żeby dobrego sędziego dali. Ziobro jest wszędzie.

 • barbarakos

  Oceniono 2 razy 2

  nirelle: uwazasz, ze agresja, chamstwo, nienawisc to cecha PO i jej zwolennikow? Czytasz Gazete Polska i Nasz Dziennik? I tam jest milosc i chrzescijanskie milosierdzie? To zwolennik PO zabil zwolennika PiS, a nie chory czlowiek? A sam/a uzywasz slow: schamienie, ekscesy (to o sadownictwie), idiota, kretyn (sedzia). Skad wiesz, ze chcial zademonstrowac poparcie, zostac bohaterem? Znasz akta? Wiesz, co bylo w zalakowanych kopertach?

 • fojs

  Oceniono 2 razy 2

  Myślę że sędzia postąpił słusznie. Niektórym politykom wydaje się że są "świętymi krowami" i mogą napaskudzić gdzie im się podoba bez żadnych konsekwencji. Im wszystko wolno.Oni mają przywileje i żadnej odpowiędzialności. Czy ktoś rozliczy np. pana Maciarewicza za odszkodowania jakie musi wypłacać Skarb Pańswa w wyniku jego działalności w WSI.

 • nirelle

  Oceniono 4 razy -4

  Jarosław Kaczyński powinien złożyć skargę konstytucyjną na przepis, który pozwala na przymusowe skierowanie na badanie psychiatryczne w sprawie wytoczonej z oskarżenia prywatnego, a w dodatku dotyczącej przekroczenia granic wolności słowa. I to nie w interesie własnym, a publicznym. Potrzebne jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Takie sytuacje mogą dotyczyć sporów między naukowcami, biznesmenami w procesach cywilnych, gdzie człowiek zostanie zniszczony w swoim środowisku. Tu J.Kaczyńskiego, polityka, broni społeczeństwo i opinia o nim jako o wybitnym polityku. Jest zbyt znany, żeby ta hucpa polityczna mu zaszkodziła, co najwyżej zrobią z niego "męczennika systemu demokratycznego". Systemu o którym mówił o. Rydzyk w Brukseli. J. Kaczyński na tym nie przegra tylko wymiar sprawiedliwości i obecnie rządząca partia.

  Jeżeli nie możesz zwalczyć spróbuj się porozumieć. U nas zaś stosuje się chwyty poniżej pasa? Społeczeństwo schamiało od upadku komuny, ale są jeszcze pewne granice, poniżej których nie zezwala się na ekscesy. Sądownictwo, sędzia i zwolennicy PO przekraczają te granicę, nie czują, że lód jest kruchy.
  Z agresji i nienawiści posycanej przez media zwolennik PO zabił w Łodzi zwolennika PiS-u. Media nie czują odpowiedzialności za słowa, za to co sie stało - oglądalność, wierszówka.

  Czy ten idiota sędzia, odsunięty już od sprawy, nie czuł jakie reperkusje społeczne wywoła swoją decyzją. Kretyn, chciał zostac bohaterem PO i niektórych mediów. Zademonstrować swoje poparcie do partii PO. Sędziowie powinni być wybierani dożywotnio, tak jest np. w Kanadzie, o wysokim morale, a wtedy będą apolityczni w wyrokach/orzeczeniach.

  Przyzwolenie na niszczenie autorytetu prezydenta L. Kaczyńskiego ( J. Palikot, rząd PO, media, m.in. red. M. Olejnik), było przyczyną zlekceważenia przez urzędników Kancelarii Premiera obowiązków związanych z przygotowaniem wylotu do Smoleńska i Katynia.
  Propagandowe zwalczanie PiS-u agresją i sianiem nienawiści osłabia demokrację i niszczy kraj. A agresja rodzi agresję.
  GW również powinna zastanowić się nad "swoją produkcją " w tym zakresie, bo poziom gazety obniżył się, a sprzedaż nie wzrosła.Było to gazeta inteligencji, czytana rano do kawy, teraz już nie za bardzo chce się kupować..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX