Polska patriotyczna vs kolaborancka? "Nic gorszego nie można powiedzieć''

- Istnieją, tuż obok siebie, dwie Polski, (...) dwa narody Polaków - mówi w rozmowie z "Uważam Rze" poeta Jarosław Marek Rymkiewicz. Jak dodaje - jeden to "naród patriotów", drugi - "kolaborantów''. - Nazwanie kolaborantami ludzi, którzy są entuzjastami UE to przykład niezrozumiałej obsesji. Obsesji wybitnego intelektualisty - komentuje w TOK FM publicysta Jan Ordyński. - A Lech Kaczyński, który podpisał Traktat Lizboński, po której będzie stronie? - pyta Michał Szułdrzyński z "Rz".


"Jest w nas potencjał wielkości i jest potencjał małości. To wynika z tego, że istnieją, tuż obok siebie, dwie Polski - a jeśli istnieją dwie Polski, to muszą też istnieć dwa narody Polaków. Te narody oddzieliły się od siebie i zaczęły wieść życie osobne kilkaset lat temu. Jeden to naród patriotów, drugi - naród kolaborantów. W narodzie patriotów marzenie i wielkości Polski jest wciąż żywe" - powiedział Jarosław Marek Rymkiewicz w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi w "Uważam Rze".

"Naród kolaborantów jest ogarnięty i obezwładniony obsesją swoje małości, nędzy, podłości, znikczemnienia. Co oczywiście nie przeszkadza i nigdy nie przeszkadzało polskim kolaborantom twierdzić, że kolaborują z przyczyn patriotycznych. (...) Naród kolaborantów jest przekonany, że w interesie kolaborantów jest poddanie się obcej sile, zewnętrznej potencji, że to jest jedyne wyjście w fatalnej polskiej sytuacji. Taka sama argumentacja była używana w epoce rozbiorów i w epoce komunizmu. I dziś też się uważa, że poddanie się wspólnoeuropejskiej potencji to jest jakieś wyjście" - mówi Rymkiewicz.

O wywiadzie poety w Poranku TOK FM z Łukaszem Grassem rozmawiali: Jan Ordyński z "Przeglądu", Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej" i Piotr Kraśko z TVP.

"Paranoja, obsesja wybitnego człowieka"

- Odbieram to tak: tej chwili za kolaborantów należy uznać tych, którzy są za jak najgłębszą integracją Polski z UE. To paranoja. Jeżeli już dzielić naród to na ubogich i bogatych. Trzeba zwrócić uwagę na coraz bardziej powiększającą się przepaść między ludźmi, którym się wiedzie bardzo dobrze, a tymi, którzy żyją poniżej granicy skromności. To jest istota problemu, nad którym wszyscy - i rządzący i społeczeństwo - powinniśmy się pochylić. Natomiast to, co wybitny poeta Jarosław Marek Rymkiewicz przelewa na papier w ''Uważam Rze'' to - niekiedy podłe - fałszowanie historii - mówi Ordyński.

- W Polsce słowo kolaboracja ma najgorszą konotacje. Nic gorszego nie można powiedzieć. Tak określano ludzi, którzy w czasie II wojny współpracowali z Niemcami, wydawali swoich współbraci, korzystali na okupacji. Określenie tym mianem ludzi, którzy sa entuzjastami UE to przykład niezrozumiałej obsesji. Obsesji wybitnego intelektualisty - mówi Ordyński.

"Naród kolaborantów" to większość Polaków?

- Patrząc na sondaże ''naród kolaborantów'' to większość Polaków. Mówienie, że ta grupa jest przekonana o małości kraju to absurd. Nie pamiętam tygodnia, żeby o Polsce tak dobrze pisano na świecie jak z okazji rozpoczęcia prezydencji - mówi Kraśko. - Sondaże pokazują, że Polacy wierzą, iż prezydencja zakończy się sukcesem. 80 proc. uważa, że nasza obecność w UE jest dobra dla kraju. Po raz pierwszy od bardzo dawna okazuje się, że większość z nas to optymiści, dumni z tego kraju. To, że kraj jest podzielony, jest normalne, ale wymyślanie sobie od kolaborantów jest grubą przesadą - podkreśla.

- USA też są podzielone. Ale John McCain po tym jak przegrał wybory wyszedł, 3 minuty później powiedział o Obamie: To jest mój prezydent. To jest przekład szacunku dla kraju - dodaje Kraśko.

"A Lech Kaczyński?

- Zgadzam się z tym, że mamy teraz dwie Polski - mówi Michał Szułdrzyński z "Rz". - Jednak nie ma złej i dobrej Polski - są dwie nierozumiejące się Polski. Zgoda - mamy podział na biedniejszych i bogatszych. Ale znacznie głębszy jest podział na pesymistów i optymistów. Połowa Polaków uważa, że wszystko jest super - to raczej sympatycy PO. Połowa uważa, że jest źle, fatalnie i jesteśmy na krawędzi rozbiorów - to raczej zwolennicy PiS. Żadna z tych wizji Polski nie jest do końca prawdziwa. Nie jest ani tak dobrze, ani tak źle - mówi Szułdrzyński.

- Trudno też zaklasyfikować w tym podziale ludzi, którzy Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi powinni być bliscy. Lech Kaczyński, który podpisał Traktat Lizboński, po której będzie stronie? Po patriotycznej czy kolaboranckiej? - pyta.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (224)
Polska patriotyczna vs kolaborancka? "Nic gorszego nie można powiedzieć''
Zaloguj się
 • nutka57

  Oceniono 28 razy 22

  Pan Rymkiewicz nasrał mi na głowę, duszę i serce.
  Pan Rymkiewicz sra na mnie od 10 kwietnia 2010 roku nieustannie.
  Pan Rymkiewicz jest więc gigantycznym odbytem, pozbawionym empatii.
  Na co zasługuje? Na to samo.
  Nie czyń drugiemu tego, co tobie niemiłe, panie Rymkiewicz.

 • doctorchaos

  Oceniono 20 razy 16

  Dziwi mnie, że są wciąż jeszcze tacy ludzie, którzy nie rozumieją, że EU to szansa na pozbycie się razem wziętych wszystkich demonów, które dręczą nas od dziesiątków pokoleń. Bycie Europejczykiem to przecież nie wyparcie się swojej historii, tylko zaakceptowanie jej czarnych stron. Czy ktoś myśli, że Niemcy kiedykolwiek wypłaciliby kontrybucję za II wojnę światową w normalnym procesie? A tak w ciągu jednego pokolenia możemy nadrobić wszystkie zaległości cywilizacyjne, w które wpędziły nas lata PRLu. Nie mówiąc o najważniejszym, ludzkim aspekcie sprawy: ONE EUROPE!!!

 • glosowanie_internetowe

  Oceniono 17 razy 15

  Jak patriota i katolik może zachwalać i-Pada??? ZDRADA mości Panowie!

 • jarek_bez_proszkow

  Oceniono 23 razy 15

  Chachacha, "wybitny". A co ten pajac takiego wybitnego zrobił? Nazwał się Rymkiewicz i złożył trochę rymów... Szaleństwo ogarnia ludzi zakażonych drobnoustrojem którego nosicielem jest Wypierdek. Zabił już braciszka z żoną i setkę ludzi a to nie koniec...

 • glosowanie_internetowe

  Oceniono 18 razy 14

  Czyli według Pana Szulca każącego się nazywać Rymkiewicz Papież Jan Paweł II popierający akces do Unii był zdrajcą i kolaborantem.

 • easy-joncio

  Oceniono 18 razy 14

  Pan Szulc (o jakże polskie nazwisko, nieprawdaż panie hmm Rymkiewicz) znowu dał głos i ogłosił własną wykładnię polskiego patriotyzmu. Żałosne.

 • otoosh

  Oceniono 20 razy 14

  Nazwanie tego ciemnego kołtuna wybitnym intelektualistą jest co najmniej wygłupem...

 • konskipsiinteres

  Oceniono 14 razy 12

  Naród kolaborantów jest przekonany, że w interesie kolaborantów jest poddanie się obcej sile, zewnętrznej potencji, że to jest jedyne wyjście w fatalnej polskiej sytuacji.

  A Fotyga i Maciarewicz, jak się w USA płaszczyli szukając protekcji to naród patriotów, czy kolaborantów?

 • plantin

  Oceniono 18 razy 12

  Jeżeli ktoś mówi podobne bzdury i ubliża w taki sposób dużej części Polaków - to trudno go nazwać wybitnym intelektualistą. Widać muza skończyła pomagać na poezji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX