Wybory 2011. Wybory parlamentarne odbędą się 9 października

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że wybory parlamentarne będą jednodniowe i odbędą się 9 października. - Formalnie decyzję ogłoszę na początku sierpnia - dodał.
Swoją decyzję prezydent Komorowski ogłosił na konferencji prasowej, w czasie której omówił m.in. pierwszy rok swojej prezydentury.

Komorowski wyjaśnił, że chce by wybory odbyły się w pierwszym możliwym terminie, czyli 9 października. - Decyzję formalnie podejmę, zgodnie z ustawą i konstytucją, dopiero na początku sierpnia, bo dzisiaj ogłoszenie decyzji oznaczałoby uruchomienie całej procedury związanej z wejściem Polski w okres kampanii - dodał.

Jak podkreślił, ze względu na nierozstrzygnięcie zgodności z konstytucją Kodeksu wyborczego, wybory będą jednodniowe.

Dwudniowe wybory, zdaniem zwolenników takiego rozwiązania, przyczynią się zwiększenia frekwencji wyborczej. Obywatele będą mieli większą możliwość głosowania. Dwudniowe wybory chciała m.in. Platforma Obywatelska.

Jednak przeciwko nim opowiadało się z kolei Prawo i Sprawiedliwość. Według PiS, takie rozwiązanie jest sprzeczne z konstytucją. Partia Jarosława Kaczyńskiego złożyła nawet wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Wybory 2011. Wybory parlamentarne odbędą się 9 października
Zaloguj się
  • humanoidboy

    Oceniono 2 razy 2

    Mam nadzieje, że zdążę wrócić do Polski z wakacji.

  • oghana7

    Oceniono 1 raz 1

    PREZYDENT ROBI PRZYJEMNOSC PISOWI I JARKACZOWI JEDNODNIOWYMI WYBORAMI .DLACZEGO? JUZ GO NIE LUBIE !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX