Projekt zakazujący aborcji zamrożony w komisjach? PiS: To celowe działanie

- Wszystko wskazuje na to, że projekt obywatelski całkowicie zakazujący aborcji zostanie utopiony w komisjach sejmowych - uważa szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. PiS chce, by jak najszybciej podjąć prace nad obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji.
I nie kryje rozczarowania: - PiS proponowało, żeby powstała komisja nadzwyczajna, z określonym terminem działania do końca września, żeby ta komisja rozpatrzyła projekt i przedstawiała Sejmowi sprawozdanie ze swojej pracy, ale pewnie mamy do czynienia z innym systemem działania. Jakim? - To typowa metoda parlamentarna, na to, żeby z jednej strony nie powiedzieć opinii publicznej że Sejm jest zdominowany przez PO, PSL i SLD i odrzuca projekt obywatelski, pod którym złożono 600 tys., ale z drugiej strony, odesłanie projektu do komisji to sposób, żeby go nie rozpatrzyć - argumentuje Błaszczak.

PO: trzeba na ten kompromis chuchać

Przewodniczący klubu PO, Tomasz Tomczykiewicz tłumaczył: - Stanowisko PO było jasne, czyli za odrzuceniem tego projektu. Jednak zgodnie z zasadą, nie było dyscypliny partyjnej, stąd projekt trafił pod obrady Sejmu. Nadal jednak uważamy, że kompromis zawarty w 1993 roku jest najlepszy, bo chroni życie płodu jak nigdzie indziej w Europie i trzeba o ten kompromis dbać i chuchać, i będziemy w tym kierunku podążali.

SLD: To kpina z wyborców

Poseł SLD, Marek Balicki nie krył jednak rozczarowania: - To nie szacunek, a raczej kpina z tych, co złożyli projekt. Posłowie najpierw mówią o szacunku, a zaraz potem, że projektem się nie zajmą. Jeśli projekt w sposób zasadniczy nie może być przedmiotem prac Sejmu, to powinien być odrzucony. Nastąpiło naruszenie tej dobrej zasady, a wyborców potraktowano jak głupków - oceniał gość Poranka Radia TOK FM.

PSL: problem wymaga dyskusji, ale po wyborach

Przewodniczący klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, Stanisław Żelichowski odpowiedział, że nie zgadza się z Balickim. - Mówię we własnym imieniu, ale nie zgadzam się z tym co mówił poseł Balicki. Projekt został skierowany do komisji, żeby nad nim pracować i procedować. Problem jest inny, dość długo siedzę w parlamencie, lepszego kompromisu, niż ten wypracowany 18 lat temu nie udało się znaleźć, sam zresztą byłem wtedy posłem, ale problem wymaga dyskusji, tylko nie w gorączce przedwyborczej - przekonuje szef klubu PSL.

- W którymś momencie, musielibyśmy się z tą sprawą zmierzyć, bo wnioskodawcy i tak zbieraliby dalej podpisy w tej sprawie - dodaje Żelichowski. - Najlepiej zrobić to po wyborach, kiedy głowy rozgrzane trochę ochłoną - podsumowuje.

SLD: zmiana planów

Kilka dni temu Lewica zapowiedziała, że dopiero po wyborach złoży projekt liberalizujący ustawę antyaborcyjną z 1993 roku. Jednak ostatnie wydarzenia w Sejmie skłoniły partię do zmiany deklaracji.

Poseł Marek Balicki zapowiedział, że przez najbliższych kilka dni posłowie Sojuszu będą zbierać podpisy pod projektem tak, by jeszcze w tym tygodniu trafił on do Sejmu. Były minister zdrowia zaapelował jednocześnie do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny , by jak najszybciej skierował projekt pod obrady.

Projekt o świadomym rodzicielstwie, przygotowany przez klub SLD zakłada prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży na wniosek kobiety, refundację aborcji i środków antykoncepcyjnych, darmowe badania prenatalne i edukację seksualną w szkołach.

Jak mówił Balicki - to "7 razy tak dla kobiet": "tak" dla aborcji; "tak" dla bezpłatnej aborcji; "tak" dla refundacji środków antykoncepcyjnych; "tak" dla refundacji in vitro; "tak" dla badań prenatalnych; "tak" dla edukacji seksualnej. Siódme "tak" zakłada z kolei, że placówki zdrowia, które podpisały kontrakt z NFZ, nie miałyby prawa odmówić wykonania legalnej aborcji...

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Projekt zakazujący aborcji zamrożony w komisjach? PiS: To celowe działanie
Zaloguj się
 • oghana7

  Oceniono 5 razy 5

  PROPONUJE ,ZEBY JARKACZ SPLODZIL CHOCIAZ JEDNO DZIECKO ... NIEPELNOSPRAWNE I WTEDY SIE WYPOWIADAL .

 • siedar

  Oceniono 5 razy 5

  "PiS: To celowe działanie". Tak panie Mariuszu Błaszczak, to zamach przy pomocy bomby implozyjnej (jej nie widać), helu (jego nie widac), fal elektroferromagnetycznych (ich nie widać) i mgły. Ale chyba to,że pan to już mgła, to pan zauważył, a jak nie to może jaka baba, w sumie przyjazna, podpowie. Ale czy pan chociaż taką babę ma?

 • neumarkt

  Oceniono 5 razy 5

  Szanowne tokFM! Czy to z waszej strony swoisty masochizm, pokazywanie tego Hofmana, pod którego ulizaną fryzurą kryją się nędzne resztki rozumu? Spuśćcie zasłonę milczenia nad tym głupkiem nad głupki! Jeżeli to jest niemożliwe to przynajmniej jego bełkotanie przenieście na godziny ranne, kiedy jeszcze zażywamy zdrowego snu! Ten facet, po prezesie, to ksiązkowey przykład faceta, który nie zwykł korzystać ze swoich zwojów mózgowych, o ile takowe w ogóle posiada!

 • mm-dd

  Oceniono 7 razy 5

  No i proszę - SLD stworzyło sensowny projekt.

 • kotek.filemon

  Oceniono 3 razy 3

  Oczywiście, że to celowe działanie. Ktoś w końcu musi ochronić resztki godności polskich kobiet...

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  @ guru, gwert...

  Ja sie obawiam, ze PiSmatoly to hibernatusy z wczesnego sredniowiecza, ktore ktos nieopatrznie ROZMROZIL;)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Blaszczak - twoja matka dokonala zbrodni na polskim narodzie, zdrowym rozsadku i demokracji, bo cie niestety nie 'wyabortowala' :)

  600 tys. podpisow, tluku, to JAKI to procent POLSKICH WYBORCOW? Slucham???

  Jasne, nawet i o najmniejsze mniejszosci nalezy dbac, ale przeciez nikt ich NIE ZMUSZA do poddania sie aborcji - jesli ta holota w ciaze w ogole zajsc jeszcze moze lub cokolwiek poza talibanska ustawa splodzic...

 • guru133

  Oceniono 3 razy 1

  Ten idiotyczny projekt i jego twórcy powinni zostać zamrożeni w lodach Antarktydy na wieki wieków amen:)

 • qwert-4

  Oceniono 1 raz 1

  najlepiej ciebie blaszczak z calym pisem zamrozic i bedzie swiety spokoj , nie bedziesz porazal swoimi idiotycznymi pomyslami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX