Oleksy radzi lewicy. I przepowiada: Kościół będzie miał kłopoty z laickością

Choć do wyborów zostały cztery miesiące, Józef Oleksy nadal nie wie, czy wystartuje. Wie za to, co powinna robić lewica, aby zdobyć władzę. Według byłego marszałka i premiera SLD nie powinno skupiać się na ?szarpaninie od wyborów do wyborów?, tylko przygotować program prezentujący perspektywy Polski na przynajmniej 20 lat. Oleksy wie również, że już niedługo polski Kościół będzie miał kłopoty z malejąca liczbą wiernych. Powodem ma być laicyzacja.
Józef Oleksy uważa, że Kościół ma malejący wpływ na życie publiczne w Polsce. Choć na początku transformacji "nie wyzbywał się poczucia depozytariusza depozytu narodowego". - Kościół cały czas nie mógł przyjąć do wiadomości, że rolę depozytariusza przyjmuje demokracja. Nie dostrzegł tego na czas i dał się wciągnąć w politykę. Teraz mamy świeckie państwo, bo Kościół zaczyna wyciągać wnioski - mówił w Poranku Radia TOK FM.

Zdaniem b. marszałka Sejmu i b. premiera dziś Kościół nie jest w stanie zablokować jakiegokolwiek projektu ustawy. Choć "może narobić szumu".Jak mówił Oleksy, jego zdaniem, polski Kościół już niedługo stanie przed bardzo poważnym wyzwaniem. - Będzie miał kłopoty z laickością, która będzie całkiem niepostrzeżenie się wdzierać, ale takie są prawidła. Kościół będzie miał się czym zajmować - żeby ludzi utrzymać przy wierze - przewiduje polityk lewicy.

Celem nie powyborcza koalicja, tylko program na 20 lat

Jesienne wybory miały być wielkim powrotem Józefa Oleksego. Ale choć do dnia głosowania coraz mniej czasu - polityk nie wie, czy wystartuje. - Wcale nie przesądziłem ostatecznie, że jestem gotów kandydować. Różne rozmowy mają miejsce. Ale żadnej niecierpliwości i wyolbrzymionych pragnienie nie ma - mówił w Poranku Radia TOK FM.

Polityk wie za to, czym powinna zając się lewica. - Na czas wyborów lewica musi znaleźć język i projekt, który pociągnie wyobraźnię ludzi. Kończy się praca nad programem wyborczym. Z ciekawością będę go studiował - zapowiedział Oleksy.

Ale jego zdaniem SLD nie powinno skupić się jedynie na programie na jesienne wybory. - Musi być odniesienie się do perspektywy Polski za 20 lat. Taka dłuższa perspektywa powinna pokazać nie tylko szarpaninę od wyborów do wyborów - mówił były premier.

Nie jest zaskoczeniem, że Józef Oleksy marzy o przejęciu władzy przez lewicę. Jest przekonany, że "byłoby dobrze dla Polski, gdyby społeczna, odpowiedzialna, europejska lewica nadawałaby ton w trudnych czasach".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Oleksy radzi lewicy. I przepowiada: Kościół będzie miał kłopoty z laickością
Zaloguj się
 • cleryka

  Oceniono 10 razy 8

  Ma rację p.Oleksy,jednak taka lewica na razie pod przewodnictwem nijakiego p.Napieralskiego ma nikłe szanse na opracowanie programu na 20 lat.

 • hazibula

  Oceniono 9 razy 7

  Oleksy ma wiele zalet, dużo rozsadku i niezle kompetencje. Był niezlym premierem. ma tez nieznosna, irytującą manierę udawania baletnicy i mydelka Fa. Lubi też pouczać, zwłaszcza w sprawach, w których sam zaliczał wpadki. Poslem może byc dalej, doradcą, lobbistą. ale nie premierem, nie szefem partii. Nie ten czas ni nie ta postawa. w sumie trochę szkoda, Oleksy popsuł sporo ze swoich cnót.

 • jankos50

  Oceniono 6 razy 6

  Jóżef Oleksy ma rację, gdy twierdzi, że polski Kościół będzie miał problem z narastającą laicyzacją społeczeństwa. To proces naturalny i nieuchronny, choć nie ma nic wspólnego z wiarą religijną. Po prostu nowocześniejsze, lepiej wykształcone społeczeństwo mniej potrzebuje pośrednikó w postaci kleru, szczególnie takiego, z jakim mamy do czynienia w Polsce - kleru pełnego pychy, chciwości, zakłąmnia i obłudy.

 • paw73

  Oceniono 14 razy 6

  Pan premier Oleksy, to świetny polityk bardzo dobrze przygotowany do działalności.
  Osobiście uważam że, pan premier Józef Oleksy , najlepiej sprowadziłby się w strukturach europejskich, przez lat tylko tym się zajmował.
  Józef Oleksy , w polityce krajowej to zmarnowany kapitał.

 • paw73

  Oceniono 7 razy 5

  re ozyrys-26
  Zapewne codziennie się modlisz do Żydów! Jezusa Żyda! Jego matki Maryi i opiekuna Józefa to Żydzi! Apostołowie Żydzi !Modlisz się też do Marii Magdaleny co kopsała każdemu na lewo i prawo Żydówka , teraz święta.Dzisiejszy Watykan, na miejsce swego kultu wybrali Żydzi- pierwszy papież Piotr Żyd!
  Pewnie sam jesteś Żydem i się nie lubisz.

 • neumarkt

  Oceniono 3 razy 3

  Kościół zawsze wyjdzie z opresji. Ma doświadczenie! Już raz w Polsce przepotwarzył się z pobożnego kościólka krzyżackiego na lenne świeckie państwo Pruskie! Nawet złóżył królowi polskiemu hołd!Teraz polski Kościół, licząc się z maginalizacją swojej firmy jako bujającej dotąd w mgłach chrystianizmu, gromadzi pod swoimi sztandarami spory majątek aby w razie czego przekształcić się w laicki koncern, gildię, trust, lub w jakąś świecką organizację typu WSZECHOGARNIAJĄCĄ MAFIĘ!
  Kościołowi stratedzy zdają sobie sprawę, że na bajeczkach z kraju "bajek z tysiąca i jednej nocy", daleko już nie zajedzie, ludzie ciemni i niedouczeni, podatni na prymitywną indoktrynację, wykruszają się! Czas więc przekształcić firmę na koncern w stylu ojca muchomorka!

 • bezspokoju

  Oceniono 3 razy 3

  Kościół ma to gdzieś i teraz gromadzi dobra ( za 1% wartości ) na chude lata. Będą sobie wygodnie żyć w "swoich" pałacach i rozprawiać o moralności - oczywiście nie swojej, bo , jak powszechnie wiadomo, kapłani są bez skazy i nazywają siebie ojcami.

 • jankos50

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo Panie Premierze.

 • paw73

  Oceniono 9 razy 1

  re arvelli_net
  AFERY PO :
  Afera Hazardowa! Afera Wałbrzyska! Afera Bondaryka! Afera brat Bondaryaka przemyt złota! Afera Atamańczuka - zarzuty posiadania narkotyków, prowadzenia samochodu pod wpływem środków odurzających i próby przekupstwa policjanta!Afera spółki J&S – Pawlak skasował jej w grudniu 2007 r. prawie pół miliarda złotych kary, a Jacek Dubois, pełnomocnik prawny Platformy Obywatelskiej, od wielu lat zasiada w radzie nadzorczej J&S Energy! Afera Najdroższy na świecie kawałek obwodnicy 2 mld za 10km! Afera stoczniowa - „katar Grada” ! Spółka MGGP żony Grada i kolegi wygrywa rządowe przetargi . Kosztuje to polskich podatników 400mln unijnej kary! Afera -Obejmowanie internetu totalną kontrolą. Przejmowanie NASK przez ABW!Afera z projektem budowy Orlików 2,5mld !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX