Kaczyński o demokracji i publicystach ''na niemieckich etatach''. ''Są potężne lobby...''

- W Polsce trzeba bardzo wiele naprawić, jeśli chodzi o demokrację, bo ona bardzo bardzo bardzo słabo funkcjonuje - mówi w wywiadzie dla portalu ?Gazety Polskiej? prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodaje, że w Polsce działają silne lobby niemieckie i rosyjskie. To pierwsze wspomagane publicystami opłacanymi z pieniędzy z Niemiec.
W wywiadzie udzielonym portalowi "Gazety Polskiej" były premier Jarosław Kaczyński obszernie mówi o relacjach Polski z Niemcami i Rosją. Oceniał wszystko w odniesieniu do naszego obecnego rządu. Stwierdził między innymi, że demokracja w Polsce "bardzo bardzo bardzo słabo funkcjonuje", a wręcz "zamienia się w pewien pozór". - Niemniej, a może jeszcze więcej, trzeba zrobić jeśli chodzi o polską praworządność. Ale to jest nasze zadanie i na pewno nie potrzebujemy tutaj niczyich rad - stwierdził.

Nie ''kondominium'', ale ''potężne lobby''

- W Polsce mamy do czynienia z działaniem dwóch potężnych lobby - diagnozuje rzeczywistość Kaczyński. - Jest potężne lobby niemieckie i, dyskretniejsze może, lobby rosyjskie, będące na pewno w dużej mierze pozostałością naszej zależności i tego, że od tej zależności nigdy radykalnie nie oderwaliśmy - dodaje. I precyzuje: - Nie było momentu ''inauguracji'', odrzucenia starego i rozpoczęcia nowego.

Publicyści żyjący na niemieckim etacie

Kaczyński odniósł się także do "ostentacyjnie" działającego lobby niemieckiego. - Proszę zwrócić uwagę, że kiedy w Polsce postawi się sprawę jakichś sprzeczności interesów polskich i niemieckich, a te sprzeczności są zupełnie oczywiste, to pojawia się natychmiast duża grupa publicystów czy naukowców-publicystów, którzy nigdzie nie pisząc, że biorą granty niemieckie czy wręcz w istocie żyją na niemieckich etatach, bronią interesów niemieckich w sposób bezpośredni - mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Alarmuje, że w Polsce "jest malutki margines" ludzi, którzy piszą o sprawach niemieckich, a pieniądze "biorą z Polski".

Nie jesteśmy jednak w sytuacji bez wyjścia, gdyż: - Władza silna, zdecydowana, może rządzić Polską poza tymi naciskami. Można też dążyć, żeby te lobby były redukowane bez gwałtownych ruchów - twierdzi. I podkreśla, że kiedy jego ugrupowanie rządziło, "te czynniki były i nas nie sparaliżowały".

Wątek "lobby niemieckiego" Kaczyński podsumowuje: - Mamy do czynienia z sytuacją pełnej ostentacji. Rosjanie się tak nie afiszują.

Lobby rosyjskie: powiązania realne i ''pewne stany świadomości''

Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości przykładem działalności lobby rosyjskiego jest fakt funkcjonowania w Polsce Wojskowych Służb Informacyjnych, czyli "formacji, której związki z aparatem sowieckim, a potem rosyjskim, były oczywiste". - To była najbardziej uzależniona od Rosji część polskiego aparatu państwowego. Każdy logicznie myślący człowiek, marząc o polskiej niepodległości w roku np. 1985, myślałby na pewno, że zaczniemy od likwidacji tego typu instytucji - stwierdza Kaczyński. - Ale to jest kwestia nie tylko WSI, to kwestia wielu powiązań realnych, a także o charakterze mentalnym. Proszę pamiętać, że w procesie długotrwałego uzależnienia takie rzeczy też powstają - pewne stany świadomości i często się zdarza, że ludzie ich nie weryfikują mimo zmiany sytuacji i w dalszym ciągu są nastawieni na Wschód.

Były premier odniósł się także do swoich słów, jakoby w Polska była kondominium niemiecko-rosyjskim. Stwierdził, że to była przenośnia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (26)
Kaczyński o demokracji i publicystach ''na niemieckich etatach''. ''Są potężne lobby...''
Zaloguj się
 • kap_jeden

  Oceniono 10 razy 10

  nie wierze ze on to tak bez dopalaczy....

 • somekindofhope

  Oceniono 9 razy 9

  Szkoda, że odsunęli tego sędziego od orzekania w sprawie z wniosku J.Kaczmarka.

 • rbik53

  Oceniono 9 razy 9

  .....taaaa.... są potężne lobby.... siedzą we łbie Kaczyńskiego i wyżerają mu mózg.... jak mózgu zabraknie, to dobiorą się mu do jaj.... to dopiero będzie się działo....

 • marandwawa

  Oceniono 9 razy 9

  Kiedy ten człowiek stawi się w Tworkach?

 • bezspokoju

  Oceniono 9 razy 9

  O ile wiem, publicyści Rzepy byli do tej pory na etacie Brytyjczyków, redaktorzy Naszego Dziennika są na pasku Niezwykle Bogobojnego Przekręta - Rydzyka, a wybitni publicyści Gazety Polskiej ciągają w jarzmie namiot po Krakowskim Przedmieściu.

 • duch1313

  Oceniono 9 razy 9

  Czytając co opowiada p. Kaczyński dochodzę do jednego wniosku . Jemu wcale nie są potrzebne badania psychiatryczne , bo nawet średnio rozwinięta malpa uzna go za psychola i paranoika . Dajcie mu zapałki (władzę) a będziemy mieli nowego Nerona podpalającego nie Rzym a Polskę a może nawet Europę.

 • nintom

  Oceniono 8 razy 8

  ten starzec, który w momentach próby chowal się po kątach, którego PZPR nawet nie uznała za stosowne internować - TERAZ CHCE NAS ODGRODZIĆ MUREM KACZYŃSKIM od Niemiec i Rosji i posłać nas na kolejne konfrontacje (może i wojenne) licząc, że Ameryka będzie nas ratować - już nas raz ratowała w Jałcie...

  TO JEST STRASZLIWY SZKODNIK

  jak wygra wybory - zrobi ministrem kultury nawróconego ze stalinizmu na dewocje i parapatriotyzm Rymkiewicza, ministrem sprawiedliwości kEMPĘ a ziobrę ministrem zdrowia

 • 22hanna

  Oceniono 8 razy 8

  Może wreszcie kiedyś doczekam, że jakiś dziennikarz zapyta Prezesa o konkrety.
  Konkretnie kto, z imienia i nazwiska, reprezentuje lobby rosyjskie czy niemieckie.

 • andre951

  Oceniono 7 razy 7

  Zgadzam sie z dżej-kejem, że demokracja i praworządności w naszym kraju źle funkcjonuje. Dowodem na to jest to, że on, jego osobiste przydupasy i reszta tej hołoty chodzi sobie swobodnie. Osoby niebezpieczne - w trosce o zdrowie i życie innych - powinny być zamykane i poddawane leczeniu. I to powinien być obowiązek praworządnego i demokratycznego państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX