Komentarze ws. Ziobry: "Pluje na Polskę", "Chce, żeby PiS przegrało wybory"

Atak Zbigniewa Ziobry na Donalda Tuska po wystąpieniu w parlamencie Europejskim wywołał falę komentarzy polskich polityków. - PiS po raz kolejny udowodniło że bakcyl (...) politycznego zacietrzewienia góruje w tej partii nad elementarnym polskim interesem - napisał na swoim blogu Michał Kamiński z PJN.
Ziobro kontra Tusk w PE: relacje, komentarze>>

Niestosowność i szkodliwość dla wizerunku Polski - to najczęstsze zarzuty, jakie padają po wystąpieniu Zbigniewa Ziobry. Michał Kamiński z PJN na swoim blogunapisał: - W czasach, gdy byłem szefem delegacji PiS w PE, ta partia była wierna zasadzie, że oddzielamy polityczne spory wewnątrz kraju od naszej aktywności na forum PE. (...) Dzisiaj PiS po raz kolejny udowodniło, że bakcyl nienawiści i politycznego zacietrzewienia góruje w tej partii nad elementarnym polskim interesem.

W programie Bogdana Rymanowskiego w TVN24 podobne zdanie przedstawił Stefan Niesiołowski, poseł PO: - Było mi wstyd, że po pięknym, głębokim wystąpieniu Donalda Tuska, doszło do czegoś takiego. (...) Miejsce i czas jego wypowiedzi były świadomym pluciem na Polskę. Oburzenie wyraził także Wojciech Olejniczak, pisząc na blogu: - Jeszcze nie zdarzyło się, żeby poseł z państwa rozpoczynającego prezydencję tak brutalnie i bezpardonowo zaatakował premiera swojego państwa na forum europarlamentu. Przekroczono kolejną granicę.

"On chce, żeby Prawo i Sprawiedliwość przegrało wybory"

Komentatorzy zastanawiają się także nad motywami, które kierowały Zbigniewem Ziobrą i znaczeniem, jakie jego wystąpienie będzie miało dla wizerunku PiS-u w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Marek Migalski z PJN na swoim bloguinterpretuje awanturę w europarlamencie jako konsekwencję strategii przyjętych przez PO i PiS w kampanii wyborczej: - PiS skorzystało z okazji i przyatakowało premiera ze wszystkich stron, by utrudnić mu życie. A PO? To właśnie przecież premier jest odpowiedzialny za to, że mamy kampanię wyborczą w środku prezydencji (...).

Elżbieta Jakubiak w wystąpieniu Zbigniewa Ziobry widzi przejaw wewnątrzpartyjnej wojny w PiS-ie. Wczoraj w Radiu Zet powiedziała, że w interesie Ziobry jest osłabienie partii: - Zbigniew Ziobro jest wiceprzewodniczącym partii, są instrumenty także do dyscyplinowania takiego posła, myślę że on chce, aby Prawo i Sprawiedliwość przegrało wybory, to jest jego intencja od początku. Podobną interpretację przyjął także Sławomir Nowak z PO, który na Twitterze zasugerował, jaki może być ukryty cel stojący za kontrowersyjnymi wypowiedziami Ziobry: "Droga na szczyt PiSu dla ZZ wiedzie tylko poprzez upadek prezesa. To oczywiste, ale celem jest 2014, po wyb. europ."

Co na to PiS?

PiS oficjalnie broni Ziobry przed krytyką. Beata Kempa w rozmowie z Moniką Olejnik w programie TVN 24 "Kropka nad i" powtórzyła za nim, że w Polsce zagrożona jest wolność słowa i zapewniła, że : "to wszystko, co powiedział pan Ziobro uznaje za prawdę". W odpowiedzi na zarzut o niestosowność tak gwałtownego ataku stwierdziła: - Spory ubogacają. Zwracają uwagę na pewne elementy, na które inni być może nie chcą zwrócić uwagi.

Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza"kierownictwo PiS nie jest jednak zadowolone z samowolnie podjętej krytyki premiera. - Staramy się, żeby przekaz PiS był spójny. Każdy taki wyskok nam szkodzi - skomentował wystąpienie Ziobry w Parlamencie Europejskim jeden z liderów Prawa i Sprawiedliwości

Hanna Gronkiewicz-Waltz w dzisiejszej rozmowie w radiu TOK FM wyraziła wątpliwość, że Zbigniew Ziobro działał bez porozumienia z kierownictwem partii: - Myślę, że wszystko z prezesem jest ustalone. Jarosław Kaczyński odrzucił łagodniejszą twarz kampanii prezydenckiej z Kluzik-Rostkowską i Poncyljuszem i wyraźnie pójdzie na swój stary twardy elektorat, czyli ten, który lubi taką mocną retorykę - przekonywała prezydent Warszawy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (14)
Komentarze ws. Ziobry: "Pluje na Polskę", "Chce, żeby PiS przegrało wybory"
Zaloguj się
 • malpa-z-paryza

  Oceniono 7 razy 7

  roztoka
  jest roznica miedzy krytyka metoryczna a frustracja faceta i jego urojeniami, czy paranoja.

 • jk.frackowiak

  Oceniono 6 razy 4

  "Roztoka" - nie myl demokracji ze stosunkiem pracy, to po pierwsze. A po drugie, to nie było usuwanie niewygodnych dziennikarzy, tylko przywracanie normalności po czystkach w mediach urządzonych przez Kaczyńskiego w 2005 r. Wtedy nowa władza PIS w ciągu jednej jednej nocy
  dokonała zamachu na niezależność mediów, wzięła tam całą władzę i wstawiła politruków na miejsce wyrzuconych dziennikarzy. Teraz, na pewno zbyt wolno i zbyt łagodnie, tych politruków z pracy zwolniono. I tyle!
  Rozumiem, że się PIS-owi = Kalemu nie podoba, kiedy to on coś traci.
  A jednak to wciąż demokracja - sprawdź w encyklopedii.

 • fajny_indygo22

  Oceniono 3 razy 3

  ...ta twarz (Ziobro) przerazajaca ,nawiedzona - to koszmar

 • franek-janek

  Oceniono 5 razy 3

  Ziobro nie wyglada ani na atletycznego ani odwaznego czlowieka, jego bochaterstwo to szarganie imienia Polski i polakow w dobrze strzezonych salach parlamentow polskiego czy EU. Sadze ze po ostatnim wystapieniu w Brukseli szkalujacym Polske powinien sobie zafundowac solidna ochrone jesli chce nie naruszony wrocic po zakupach do domu.

 • ad2009

  Oceniono 4 razy 2

  Przecież wszystkie wystąpienia miały być uzgadniane z niejakim Hofmanem !

 • jar_ole

  Oceniono 1 raz 1

  srol... Ziobro pluje także na mnie, a nie jestem hieną... trzeba Ci było być za granicą, kiedy rządził prawie-sprawiedliwie... kilku fajnych ludzi myślało, że to niemożliwe, żebym był Polakiem, bo jestem zbyt sensowny... taki robił obciach...

 • zbirone

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny raz quasi-eksperci bełkoczą bzdury że to wystąpienie zaszkodzi PiSowi. Przecież wyborcy PiS - czyli tacy ludzie jak ja - mają głęboko w d... racjonalizm i pragmatyzm. Dla nas liczy się tylko aby PiS pluł na inne partie i siał nienawiść. Jeśli ktoś tego nie rozumie to znaczy że widocznie jest gejem, komuchem, feministką albo Żydem. Polsko obudź się! AVE PiS! AVE PRAWDA! AVE NIENAWIŚC!

 • nemo65

  Oceniono 3 razy 1

  Wy głupki jedne! To nie był atak / to obrona pati koti!!! Mam pytanie kto miał pozwolenie na krycie?

 • juliu

  Oceniono 5 razy 1

  U nas tyle szumu, a w prasie francuskiej czy belgijskiej totalny brak zainteresowania. Europa żyje ważniejszymi sprawami. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX