Ziobro broni swojego wystąpienia: "To jest demokracja, to jest debata europejska"

- Nie jest prawdą to, że w Parlamencie Europejskim w czasie przejęcia prezydencji nie ma krytyki polityki wewnętrznej wtedy, kiedy premier jakiegoś państwa obejmuje prezydencję - bronił swojego wczorajszego wystąpienia Zbigniew Ziobro, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
Ziobro mówił w "Polsat News", że taka krytyka, jaką on podjął, pojawia się zawsze w PE. - Jest dokładnie odwrotnie niż to, co się mówi Polakom. Dlaczego? Dlatego, że Parlament Europejski nie jest zbudowany wedle podziałów narodowych, ale jest zbudowany wedle podziałów politycznych, czyli jest prawica, lewica, centrum - mówił polityk.

A odnosił się do wczorajszej polskiej awantury, jaką wywołał podczas debaty, na której premier Donald Tusk przedstawiał priorytety polskiej prezydencji. Mówił do szefa polskiego rządu: "Chciałbym sukcesu polskiej prezydencji. Będzie tak, jeśli pan i pański rząd wolności słowa, wolności mediów, praw opozycji będzie przestrzegał w praktyce, a nie tylko pięknie o nim mówił". Za to został mocno skrytykowany przez komentatorów i polityków nawet z samego Prawa i Sprawiedliwości.

Co powinien zrobić Kaczyński ws. Ziobry? Głosuj w naszym facebookowym sondażu >>

"Gdzie, jak nie w PE?"

- Nie wiem, na czym polegał brak spokoju w mojej wypowiedzi i nie wiem, czy wolność mediów i wolność słowa to jest sprawa wewnętrzna, bo - o ile mi wiadomo - to wolność słowa jest najbardziej fundamentalną wartością europejską - stwierdził w Polsat News Ziobro i zaczął pytać: - Gdzie, jeśli nie w Parlamencie Europejskim mówić o standardach europejskich właśnie związanych z wolną debatą polityczną, która jest warunkiem demokracji i z wolnością słowa i wolnością mediów? Gdzie, jeśli nie w parlamencie Europejskim mówić o tym, że masowo byli zwalniani dziennikarze w jednym z krajów członkowskich? Za co? Tylko za to, że byli krytyczni wobec rządu! Gdzie, jeśli nie w Parlamencie Europejskim mówić o tym, że blokuje się rozwój najbardziej opiniotwórczej gazety "Rzeczpospolita" i rząd, poprzez swoje działania, prowadząc wręcz do likwidacji tego tytułu, zmusił brytyjskiego inwestora do wycofania się z rynku, bo była ta gazeta krytyczna wobec rządu?

Podkreślił, że jego zdaniem gdyby to Jarosław Kaczyński występował 6 lat temu Parlamencie Europejskim, to byłby "przedmiotem niezwykle zmasowanego ataku ze strony polityków Platformy Obywatelskiej, bo był też wtedy przedmiotem ataku nieżyjącego już, a szanowanego w Europie Bronisława Geremka i innych polityków polskich".

To debata europejska

Ziobro odniósł się także do oskarżeń, że nie przestrzega standardów europejskich. - To jest demokracja, to jest debata europejska. My Polacy musimy wyjść z kompleksów i zrozumieć, że nie mamy się czego wstydzić. Tak tutaj spory toczą Włosi, Brytyjczycy, Niemcy. Kaclerz Merkel była też atakowana, gdy występowała w swojej prezydencji. Prezydent Sarkozy był atakowany przez Francuzów, premier Belgii był atakowany przez swoich konkurentów z Belgii tu, w Parlamencie Europejskim - mówił. - To jest standard i reguła, bo to jest demokracja. To jest parlament, tu rozmawia się o sprawach zasadniczych. Ja nie mówiłem o nieudolności rządu Donalda Tuska, nie mówiłem o sprawach stricte wewnętrznych. Mówiłem o sprawach europejskich, bo wolność słowa jest sprawą europejską. Nie ma Europy, nie ma Strasburga, nie ma tego Parlamentu, który za nami bez wolności debaty politycznej, bez wolności słowa, bez praw dziennikarzy - dodał w programie "Graffiti" w Polsat News.

DOSTĘP PREMIUM