Wybory 2011. Poncyljusz: "Po szóstej przegranej, w PiS musi dojść do zmian"

- Być może Zbigniew Ziobro życzy PiS jak najsłabszego wyniku wyborów, bo wie dobrze, że po kolejnej przegranej w PiS musi dojść do zmian - Paweł Poncyljusz w Poranku TOK FM zastanawiał się jaka gra toczy się w PiS. - Może być też tak, że Ziobro chciał zaistnieć w Parlamencie Europejskim - dodał poseł PJN.
Paweł Poncyljusz mówił w TOK FM o grze, która toczy się w Prawie i Sprawiedliwości. - Pytanie czy ta gra jest na płaszczyźnie cynizmu, że Zbigniew Ziobro życzy PiS jak najsłabszego wyniku, bo wie dobrze, że po szóstej przegranej w wyborach w PiS musi dość do zmian - zastanawiał się poseł PJN. - Może być tak, że im gorzej dla PiS tym lepiej dla Ziobry - dodał Poncyljusz.

- Może być też tak, że Zbigniew Ziobro chciał zaistnieć - dodał poranny gość TOK FM. I wyjaśniał: - Będąc w europarlamencie Ziobro nie ma zbyt wiele okazji do podkreślenia swojej osoby i w ten sposób chciał zaskarbić sobie zaufanie Jarosława Kaczyńskiego.

Spór Poręby i Ziobry? "Poręba chce takiej kampanii, jak przed wyborami prezydenckimi"

Szef sztabu wyborczego PiS, Tomasz Poręba, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" ostro skrytykował wystąpienie Zbigniewa Ziobry w Parlamencie Europejskim. - Poręba chciałby prowadzić kampanię taką, jak my prowadziliśmy rok temu w wyborach prezydenckich - przekonywał Paweł Poncyljusz w TOK FM. - On chciałby merytorycznej, spokojniej kampanii. Tym bardziej, że jest o czym mówić, nie trzeba straszyć Smoleńskiem - podkreślał poseł PJN. I dodał: - To widać, od kilku tygodni Jarosław Kaczyński jest bardziej stonowany, spokojny. Myślę, że jak Tomasz Poręba usłyszał te słowa Ziobry, to mu ręce opadły - jak powiedział w wywiadzie.Zdaniem Pawła Poncyljusza, Jarosław Kaczyński miał być kreowany na "miłego, starszego pana, który głaszcze dzieci po głowie". - A tu wyskakuje wywiad Mariusza Kamińskiego w "Uważam Rze", słowa Zbigniewa Ziobry w europarlamencie i kompletnie rozbijają tę taktykę - mówił gość TOK FM. I dodał, że wrażliwość Jarosława Kaczyńskiego jest jednak po stronie Ziobry.

"Mentalność Kalego w PiS"

Paweł Poncyljusz przypomniał, że gdy Bronisław Geremek krytycznie wypowiadał się o polskim rządzie w Parlamencie Europejskim, spotkało się to z oburzeniem prof. Legutki. - Teraz Legutko mówi "przecież powiedziano prawdę, więc o co chodzi". Uważam, że wojna polsko-polska nie powinna być przenoszona na poziom PE - mówił Poncyljusz. - To że inni też się tak zachowują, to wcale nie znaczy, że my mamy się do tego dostosować - podkreślał poseł PJN.

"Szósta przegrana z rzędu, PiS tego nie przeżyje"

Michał Kamiński, były europoseł PiS, uważa, że jest pewna grupa osób w PiS, która chce odebrać przywództwo Kaczyńskiemu, ale wcale nie jest to Zbigniew Ziobro. - To jest możliwe, chociaż pamiętam jak Zbigniew Ziobro przymierzał się do tego, żeby zostać kandydatem na prezydenta z ramienia PiS - komentował Paweł Poncyljusz. - Ale jest też ta grupa w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego, która mówi "kurcze, szósta przegrana, przecież my tego nie przeżyjemy" - dodał Poncyljusz.

Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, kim są ci ludzie. - To są ci, którzy chcieliby ocieplić wizerunek PiS - mówił poseł PJN. - Szkoda, że Jarosław Kaczyński nie chce się w tej kwestii zmienić i nie ma sensu przy Kaczyńskim stać w PiS, bo tam już nic dobrego nie może być, tam nigdy nie będzie rządzenia, nigdy nie będzie wpływu na Polskę - ubolewał w TOK FM Paweł Poncyljusz.

PJN poprze blok Dutkiewucza i Majchrowskiego

PJN w jesiennych wyborach będzie w wielu przypadkach popierać kandydatów ruchu "Obywatele do Senatu", powołanego przez prezydentów niektórych miast m.in. Rafała Dutkiewicza - poinformował Poncyljusz. - Nie mamy żadnego sojuszu, ale zgadzam się z poglądami twórców ruchu, którzy mówią, że jest potrzebne takie obywatelskie spojrzenie na prawo - oświadczył w TOK FM.

"Jako PJN mówimy: Senat powinien być bardziej samorządowy i to idzie w tym samym dokładnie kierunku, co proponuje Rafał Dutkiewicz i kilku innych prezydentów" - powiedział. Poncyljusz dodał, że zna większość osób wchodzących w skład ruchu "Obywatele do Senatu" i uważa, że są sensowne, "mają swoje poglądy".

DOSTĘP PREMIUM