"Zaskakujący wyrok", "Mocne słowa Trybunału" [Komentarze]

- Zaskakujący jest to wyrok. Trybunał Konstytucyjny zrobił niemal wszystko wbrew Platformie. Sędziowie zachowali się całkowicie niezależnie. Chwała im za to. Są jeszcze sądy w Warszawie - pisze Igor Janke. - Może czas iść dalej i po werdykcie TK literalnie wpisać do konstytucji wiodącą rolę spotów i billboardów? - ironizował dziennikarz "GW" Dominik Uhlig. Śledzimy komentarze do wyroku TK na Twitterze.
Trybunał zdecydował o losie zgłoszonej przez PO ustawy regulującej przepisy wyborcze. Za niezgodne z konstytucją uznał dwudniowe wybory do parlamentu i zakaz używania billboardów w kampanii wyborczej. Konstytucyjne jest za to wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu, głosowanie przez pełnomocnika oraz głosowanie korespondencyjne. Według Eryka Mistewicza, doradcy politycznego, ten wyrok to de facto start kampanii.

Zakaz używania billbordów i spotów - niekonstytucyjny

Zakaz spotów i billbordów uderza w wolność słowa, która nie jest prawem jednostkowym ale zasadą ustrojową - orzekł TK. - To mocne słowa - napisał na Twitterze Michał Szułdrzyński, dziennikarz "Rzeczpospolitej". Igor Janke nazwał zniesienie zakazu billboardów i spotów telewizyjnych kompletną porażką PO i zwycięstwem PiS. A uzasadnienie według niego było bardzo mocne: zakaz spotów i billbordów uderza w wolność słowa, która nie jest prawem jednostkowym, ale zasadą ustrojową.

Dominik Uhlig, dziennikarz "Gazety Wyborczej" z kolei ironizował: - Może czas iść dalej i po werdykcie TK literalnie wpisać do konstytucji wiodącą rolę spotów i billboardów? A Azrael Kubacki, bloger polityczny, źle wróży nam wszystkim: - Billbordy i spoty dozwolone. Kto wygra? Pieniądze, panie, pieniądze...

Trwające dwa dni wybory - niekonstytucyjne

Michał Szułdrzyński, dziennikarz "Rzeczpospolitej": - Chciałbym zobaczyć teraz miny tych konstytucjonalistów, którzy przekonywali, że dwudniowe wybory są w oczywisty sposób zgodne z konstytucją. Przypomnę, że za dwudniowym głosowaniem głosowało 430 posłów, nikt nie był przeciw.

Igor Janke ocenił, że na dwudniowe wybory liczyła przede wszystkim Platforma, sądząc, że w ten sposób zwiększy szansę na mobilizację części swojego bardziej leniwego elektoratu. - Elektorat PiS jest dużo bardziej zmobilizowany i im mniej czasu na głosowanie, tym dla PiS lepiej. Moim zdaniem ta sprawa dla państwa jest obojętna - ocenił Janke na Salon24.

Jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu - zostają

- Jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, mimo, że zgłosiła to PO, wcale już nie były jej na rękę. W wielu miejscach kandydaci partii Tuska mogą bowiem przegrać. PiS też nie jest szczęśliwy z tego powodu, nie byli oni zwolennikami okręgów jednomandatowych. Ale bardziej osłabia to Platformę. Rosną szanse inicjatywy mocnych solistów. Platforma może w wielu miejscach przegrać - pisze na Salon24 Igor Janke, który osobiście bardzo cieszy się na okręgi jednomandatowe. - Warto spróbować, jak to działa. Czekają nas na pewno ekscytujące wybory do Senatu - dodał.

Krzysztof Bosak, były poseł poparł go na Twitterze - Dobrze, że JOWy do Senatu ocalały, dobrze że zakaz reklam przepadł, dobrze że nie będzie marnotrawstwa kasy na 2-dniowe głosowanie. Jest git!

Pełnomocnictwo - konstytucyjne

Orzeczenie Trybunału w sprawie pełnomocnictwa za bardzo dobre uznał Łukasz Warzecha. - Argument o tym, że pełnomocnik może zagłosować inaczej niż chciał jego mocodawca, był bzdurny. Państwo nie może się we wszystko mieszać. Mocodawca musi wybrać pełnomocnika na zasadzie zaufania - napisał na Twitterze.

Nie milkną złośliwe komentarze dziennikarzy. Agnieszka Burzyńska, dziennikarka RMF FM: - PO rozjechaną przez Trybunał ustawę pisała półtora roku. Brawo. Pitera chyba ma rację jak mówi, że w 4 lata nie da się ustawy dobrze napisać.

Michał Szułdrzyński dodaje: - To wspaniale, że i PO, i PiS uważają wyrok TK za swój sukces. Zgoda buduje!

Igor Janke ocenił wyrok TK jako zaskakujący. - Trybunał nie uległ naciskom politycznym największej dziś partii i niezależnie od tego, jak oceniamy poszczególne zapisy, to jedno przyznają chyba wszyscy. TK zrobił niemal wszystko wbrew Platformie. Sędziowie zachowali się całkowicie niezależnie. Chwała im za to. Są jeszcze sądy w Warszawie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
"Zaskakujący wyrok", "Mocne słowa Trybunału" [Komentarze]
Zaloguj się
 • alexoi77

  Oceniono 3 razy 3

  Może ten pan Janke zapłaci za te billboardy partyjne?- A polskie dzieci głodne chodzą Podnieście im jeszcze subwencje za mało dostają

 • 22hanna

  Oceniono 3 razy 3

  A mój komentarz: miliony złotych z kasy podatnika pójdą na bzdurne spoty a z każdego miejsca będą na nas napadać ogromne fałszywie uśmiechnięte gęby.

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  ....a swoją droga zastanawia buta i pewność pisu w/s wieszania plakatów..... czyżby prezes dostał wcześniej cynk od swoich z tego bohaterskiego trybunału nie ulegającego platformie?.....

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  Co powiecie więc na to:
  .....cisza przedwyborcza uderza w wolność słowa, która nie jest prawem jednostkowym, ale zasadą ustrojową..... to trybunałowi zwisa....

  ...Trybunał nie uległ naciskom politycznym największej dziś partii.... - to oczywiste... to są przecież ludzie namaszczani przez PiS..... a ustawa, na którą głosował PiS, przestała się PiSowi podobać....

 • a1953

  Oceniono 1 raz 1

  Janke jak zawsze pojechał.TK chyba nie ulega naciskom politycznym a bada zgodność z Konstytucją chyba ze Janke ma inne doświadczenia jako wytrawny piewca PIS-u.

 • j4s4

  Oceniono 1 raz 1

  Chłoptasie źle się bawicie!

 • thorn5

  Oceniono 1 raz 1

  Ale tutaj niechodzi o żadne firmy reklamowe, bo to jest margines. Weż do reki tygodniki publicystyczne, dzienniki, poogladaj programy publicystyczne, posłuchaj radia. przeciez Ci wszyscy dziennikarze, ludzie ktorzy pracują przy tym, zarabiają i placą podatki. I codziennie jest o PiS i Jaroslawie Kaczyńskim. czyli, ze ludzie chcą to czytac i oglądać, bo przeciez inaczej nikt by tego nie robił, bo nie mialby z tego kasy. Zauważ że programy i artykuły o Tusku czy napieralskim nie przynosza takiej kasy, wiec mniej się o nich mowi. Kilkadziesiąt milionow dotacji z budżetu dla PiS to jest niewielka cześc tego co dzieki PiS do budżetu wplywa.

 • meet_amor_foza

  Oceniono 1 raz 1

  No cóż, na pewno w TK jest silne lobby agencji outdoroowych i stąd ten wyrok ;) A tak na prawdę - miasta będą poobwieszane monstrualnymi facjatami polityków co na pewno wpłynie źle na morale kraju - bo jak ktoś lubi Kaczyńskiego, to za rogiem zobaczy Tuska. Albo na odwrót. Z drugiej strony, jakoś się partie reklamować muszą, nie za pośrednictwem zideologizowanych w jedną lub drugą stronę gazet. Bilbord może kupić każda partia, a artykuł w Naszym Dzienniku czy Wyborczej - tylko "poprawni politycznie".
  __
  www.sky4fly.net/

 • klara551

  Oceniono 1 raz 1

  Thornie a skąd wziąłeś te miliony wpływające do państwowej kasy dzięki PiS? Podatek płacony przez firmy reklamowe to znikomy procent kosztów płacony przez nas na rzeczony PiS. A reszta,to rzecz gustu i ty może z wielką ochotą czytujesz art. o PiS,prezesie,więc to twoje prywatne upodobania i gust a o tym się nie dyskutuje bo jedni lubią pomarańcze,a inni jak in skarpety śmierdzą. A do PiS dokladamy miliony,więc nie truj,że to dochodowa partia. Dochody to pisowcy maja ,ale z posadek np. w Wołominie. Polska z PiSu ma tylko obciach i koszty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX