Wybory 2011. Wzór na realne poparcie dla PO i PiS

Wiadomo, że sondaże nie pokazują realnego poziomu poparcia dla PO i PiS. Na łamach ?Rzeczpospolitej" prof. Mirosław Szreder proponuje wzór na jego obliczenie.
Prof. Mirosław Szreder z Katedry Statystyki Uniwersytetu Gdańskiego opisuje w "Rzeczpospolitej", jak obliczyć prawdziwe notowania PO i PiS. Prawie zawsze wyniki sondażowe PO są wyższe niż późniejszy rezultat wyborów. Tłumaczy się to m.in. łatwiejszym dostępem firm badawczych do elektoratu partii Donalda Tuska, zgrupowanego w wielkich miastach oraz tendencją respondentów do wskazywania popularnych partii.

"Skalę przeszacowania popularności PO da się w przybliżeniu wyliczyć na podstawie danych z kampanii dwóch ostatnich lat" - dowodzi prof. Szreder. Według jego obliczeń, przeszacowanie tej partii wynosiło średnio ok. 10-12 proc. Średni wynik badań sondażowych w danym okresie należy więc pomnożyć przez ok. 0,9. Z tego założenia możemy stworzyć wzór realnego poparcia dla PO: "poparcie sondażowe * 0,9 = poparcie realne".

Podobny wzór można wyprowadzić również w przypadku niedoszacowania sondażowego PiS. Jak dowodzi Szreder, wynik należy pomnożyć przez 1,1, co daje nam wzór "poparcie sondażowe * 1,1 = poparcie realne".

W ostatnich 3 badaniach CBOS-u, OBOP-u i SMG/KRC poparcie dla PO i PiS wynosiło średnio: 42 proc. oraz 26 proc. Po zastosowaniu wzorów prof. Szredera można oszacować, że realne poparcie dla PO to 38 proc., a PiS 29 proc. Niektóre ostatnie sondaże wskazują, że Platforma mogłaby rządzić samodzielnie.

Komentarze, sondaże, opinie. Obserwuj wybory na Facebooku >>

Wierzysz w te wzory na sondaże?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Wybory 2011. Wzór na realne poparcie dla PO i PiS
Zaloguj się
  • sklis

    Oceniono 1 raz 1

    Wbrew pozorom to wcale nie jest bez sensu - chaotyczne i nieprzewidywalne na pierwszy rzut oka zachowania społeczeństwa dadzą się opisać metodami statystycznymi i to sprawdza się w praktyce. Rzeczywista liczba głosujących na PiS jest wyższa od podawanej w sondażach, najwyraźniej ludzie wstydzą się przyznawać do tego, że popierają PiS (ciekawe, dlaczego - czyżby sami uznawali to za coś, z czym powinno się kryć?), na PO głosują natomiast optymiści, którym często potem nie chce się pójść na wybory, bo "i tak będzie dobrze".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX