Bankructwo Grecji. Min. Rostowski chwali kraje strefy euro: Problem grecki jest już rozwiązany

Kraje strefy euro zdecydowały o przyznaniu Grecji drugiego pakietu pomocowego. Pod Akropol trafi 109 mld euro. - Uważam, że problem grecki jest już rozwiązany i zrobiono kilka ważnych kroków w kierunku rozwiązania szerszego problemu strefy euro - komentował w TOK FM min. Jacek Rostowski. Min. finansów chwalił się, że Polska ma w tym konkretny udział.
Dyskusja o pomocy dla Grecji nie była łatwa, Rozmowy krajów strefy euro trwały wczoraj dziewięć godzin. Ostatecznie do Grecji trafi 109 mld euro.- To jak najbardziej dobra wiadomość dla Polski i pierwszy krok w dobrym kierunku - komentował minister finansów Jacek Rostowski.

Zdaniem gościa Poranka Radia TOK FM "znaczy to, że problem grecki jest już rozwiązany". - Zrobiono znaczące kroki, żeby rozwiązać problemy Grecji, Irlandii i Portugalii. Można powiedzieć, że pierwszy raz od długiego czasu strefa euro wyprzedza zagrożenia - chwalił minister Rostowski.

Znacznie mniej optymizmu mają inni ekonomiści. - Obawiam się, że za kilka tygodni, gdy w Atenach ludzie znów zaczną się buntować, rynki znów będą panicznie reagować - ocenia główny ekonomista Invest Banku.

Polska zrobiła swoje

Jak mówił szef resortu finansów, Polska ma swój udział w pomocy dla Grecji. - Jako prezydencja zgłosiliśmy pomysł znaczącego obniżenia stóp procentowych od środków pomocowych dla Grecji, Irlandii, Portugalii. Tę inicjatywę zgłaszaliśmy wcześniej na wewnętrznych spotkaniach od jakiś 9 miesięcy. Bardzo się cieszę, że to zostało tak szybko przyjęte - powiedział Rostowski.

Zdaniem ministra finansów dzięki takiemu rozwiązaniu Grecja ma szanse na wyjście "z pułapki zadłużenia". - Bez tej zmiany wszyscy byli pewni, że Grecja nie da rady. Dzięki bogu przecięto ten węzeł gordyjski - stwierdził gość TOK FM.

Agencje ratingowe ministrowi nie straszne

Drugim ważnym krokiem na jaki zdecydował wczoraj euroland to "dość znacząca redukcja długów wobec banków". - Banki i inwestorzy prywatni stracą jakieś 20 proc. z tego, co już Grecji pożyczyli.Jak na uchwalony pakiet dla Grecji zareagują rynki? Min. Jacek Rostowski nie obawia się oceny agencji ratingowych. - Formalnie istnieje niebezpieczeństwo, że agencje poinformują o tym, że formalnie Grecja jest niewypłacana. Ale na tyle rozwiązano problem Grecji, Irlandii, Portugalii, że to już samo przez się nie przeleje się na inne kraje - oceniał szef resortu finansów.

Min. Rostowski chwalił decyzje krajów strefy euro, ale i zapowiedział, że nie można spocząć na laurach. - W ciągu kilku miesięcy będą musieli popracować nad tworzenie efektywnych i elastycznych programów pomocy, takich które wyprzedzają wydarzenia i uspokajają rynki - uważa gość Poranka Radia TOK FM. Zdaniem ministra jak realizować ten postulat kraje eurolandu mogą uczyć się od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (50)
Bankructwo Grecji. Min. Rostowski chwali kraje strefy euro: Problem grecki jest już rozwiązany
Zaloguj się
 • paw73

  Oceniono 7 razy 7

  Ustalono nowy program pomocy dla Grecji, 109 miliardów euro.
  Oczywiście premier Tusk, nie został zaproszony na to spotkanie mimo że Polska przewodniczy Unii Europejskiej.
  Minister Finansów kraju , który przewodniczy Unii Europejskie nie jest wpuszczany na salony, gdzie są podejmowane najważniejsze decyzje co do przyszłości Unii i kraju członkowskiego min. Grecji.
  Niestety teraz pokazali nam ,kto włada w Unii , gdzie wilcy mają naszego premiera Tuska i nasz rząd.
  Polski rząd w sprawach najważniejszych kwestii dla Unii Europejskie , nie liczy się, Donald Tusk i Jan Vincent Rostowski, są facetami do wspólnych zdjęć ale nie wszystkich.
  Polska nie jest brana pod uwagę,przy tak ważnych sprawach nawet jako kraj przewodniczący Unii Europejskiej.
  Media to przemilczały oczywiście !

 • zawszezlosliwy

  Oceniono 6 razy 6

  Toż to wielki sukces Naszego ministra,widocznie Rostowski znalazł wspólną płaszczyznę do rozmów z greckimi specjalistami od kreatywnej księgowości :-)

 • paw73

  Oceniono 5 razy 5

  Jan Vincent Rostowski mgr. Socjal Ekonomi, jest to osobnik,który kłamał że posiada tyłu profesora ekonomii.
  Jan Vincent Rostowski mgr. nigdy nawet nie podchodził do doktoratu, gdy wydało się że jest tylko mgr przestano go kłamliwie tytułować profesorem.
  Jan Vincent Rostowski, znany z tego że załatwił 23 letniej córce , pracę w MSZ z 8000zł netto tam stworzono dla nie specjalnie stanowisko pracy.
  Magister Jan Vincent Rostowski, zwany tez biskupem PO :
  ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM ABORCJI każe rodzić dzieci 12latkom z gwałtów lub czynów kazirodczych!
  ZA OGRANICZENIEM ZAKAZEM SPRZEDAŻY ŚRODKÓW ANTYKONCEPCYJNYCH!
  ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM BADAŃ PRENATALNYCH !
  PRZECIW USTAWIE O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH!
  PRZECIW KARCIE PRAW PODSTAWOWYCH!
  ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM IN VITRO!

 • r1111111

  Oceniono 5 razy 5

  "Rostowski spokojny o Grecję: Już po problemie"
  Jeżeli tak twierdzi (prawie) najlepszy Minister Finansów w UE, to znaczy, że problemy dopiero się zaczną.

 • askold

  Oceniono 5 razy 5

  Z całym szacunkiem - minister finansów już dawno wziął rozbrat z merytoryką a zajął propagandą. Przecież nawet go wczoraj w Brukseli nie było i z pewnością nie jest lepiej poinformowany o wczorajszych decyzjach niż dziennikarze ekonomiczni. Jako uzdolniony propagandysta nie powiedział nawet, iż te miliardy UE musi z jakieś kieszeni wyjąć. I tu niespodzianka (za tvn24) jest wielce prawdopodobne, iż będzie to część dotacji unijnych. A kto jest ich największym beneficjentem ? Pewna Zielona Wyspa nad Wisłą. I tak kraj dumnie dzierżący prezydencję UE dołoży się do Grecji bez własnej wiedzy i woli. Ale tego z rozmowy w TOK-u dowiedzieć się nie można było. Bo tak jest gdy ignorant rozmawia z propagandystą :)

 • joasia_krk

  Oceniono 4 razy 4

  Co znowu magister Rostowski opowiada? Przecież ten gość zna się tylko na zadłużaniu kraju i oszukiwaniu.

 • draftart

  Oceniono 4 razy 4

  o tak skrajna głupotę go nie posądzam, ale o bezczelne wyrachowanie i wdrażanie w życie idei: "ciemny lud to kupi" jak najbardziej....
  w końcu Rostowski uczył się PRu od samego mistrza,

 • paw73

  Oceniono 3 razy 3

  Polska przewodniczy dziś Unii Europejskiej , więc jako kraj przewodzący całej organizacji UE, winien być tam obecny nasz przedstawiciel- premier lub minister finansów czy
  szef dyplomacji.
  Tusk chce wmawiać społeczeństwu że w kampanii wyborczej atakowanie jego rządu to atak na Polskę i unię, tak jest strategia wyborcza PO.
  Platforma chce wmówić pośrednio, mało widzącemu społeczeństwu, iż rząd Tuska rządzi Unią Europejską .
  Premiera Tuska, nie zaproszono do stołu wtedy, gdy podejmowane są najważniejsze decyzje , co do przyszłości gospodarczej i finansowej Unii Europejskie.
  Magistrze Rostowski przestań łgać!

 • prezeswalter

  Oceniono 3 razy 3

  zacznijmy martwić się o naszą przyszłość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX