SLD świętuje rocznicę Manifestu Lipcowego. "Towarzysze i Towarzyszki mają prawo"

Działacze partii z Lublina - jak co roku - obchodzą dziś dzień początku nowych, komunistycznych rządów w powojennej Polsce. Władze krajowe partii od tego się odcinają. Grzegorz Napieralski nie chciał tego komentować, a rzecznik partii mówi, że regiony działają autonomicznie i suwerennie.
Dziś o 13.00 rozpoczęły się w Lublinie obchody 67. rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN - organizowane przez lubelskie struktury SLD.

- Towarzysze i Towarzyszki z Lublina mają prawo do wyrażania swoich poglądów, natomiast my jako władze krajowe nie organizujemy tych obchodów - mówi Tomasz Kalita i dodaje, że dzisiejsze SLD odwołuje się do tradycji przedwojennego PPS, a nie - komunistycznych działaczy PZPR.

Jednak konsekwencji wobec działaczy z Lublina nie będzie. - Ja ich rozumiem, to był pierwszy rząd po okupacji hitlerowskiej. Natomiast kontrowersje wokół tego, kto za nim stał były i będą - dodaje.

Prawicowe partie uważają, że to obchodzenie rocznicy zniewolenia. - Skandal i niesmak, żeby świętować to, co jest źródłem smutku, rozgoryczenia i niewoli - mówi Kazimierz Ujazdowski z PiS-u

Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z PO, SLD jest dalej mentalnie w PRL. - Nie mają żadnej wizji przyszłości, więc trzymają się kurczowo takich elementów przeszłości, kiedy mieli w Polsce realną władzę - mówi posłanka Platformy.

Manifest PKWN z 22 lipca 1944 r. delegalizował rząd polski w Londynie, ustanawiał nową władzę, zapowiadał nacjonalizację ziemi i przemysłu. Został podpisany i zatwierdzony przez Józefa Stalina.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
SLD świętuje rocznicę Manifestu Lipcowego. "Towarzysze i Towarzyszki mają prawo"
Zaloguj się
 • czytelnik52

  Oceniono 1 raz 1

  Kalita, naczelny kundelek narcyza Napieralskiego. Za wierne ujadanie, dostanie jedynkę na liście wyborczej.
  Jednak pewny nie jestem, czy wejdzie do sejmu.

 • kiki_pawelek

  Oceniono 3 razy 1

  I pozniej beda mi wmawiac, ze SLD to nie to samo co PZPR... ;) paw73 napisz cos, brakuje tu twego zdania. ;)

 • jasu-1974

  0

  UB traktowało ludzi z AK podobnie jak AK traktowało wszystkich zwolenników reformy rolnej na terenie dzisiejszego podkarpacia

 • megafonsprawiedliwy

  Oceniono 2 razy 0

  Obejrzyjcie sobie film o gen. Fieldorfie "Nilu" pieprzone sługusy kacapskich oprawców!

 • arvelli_net

  Oceniono 2 razy 0

  ...pisowcy poczuli absmak... przegryźli śledziem i dalej do przodu! CIEMNY LUD TO KUPI!!!

 • jerzykkur

  Oceniono 5 razy -1

  Bardzo żle odbieram obchody tej rocznicy przez członków SLD.Jestem człowiekiem starszym i powracanie do czasów powojennych jeszcze dzisiaj powoduje u mnie poczucie wstydu,zażenowania,zaszczucia i strachu.Powracający do Polski oficerowie z armii gen.Andersa,gen.Maczka,ukrywający się żołnierze AK byli wywlekani z domów przez Bezpiekę i żołnierzy KBW.W konsekwencji,najlepsi synowie naszego narodu byli torturowani i skazywani na długoletnie więzienia.Towarzysze i towarzyszki.Wstydżcie się.Czasy zniewolenia są dla was pretekstem do świętowania.

 • sferk9

  Oceniono 4 razy -2

  Ale: PRL wyasfaltowała wszystkie drogi w Polsce, zlikwidowała powszechny analfabetyzm, zbudowała elektrownie i sieci energetyczne itd - a III RP przez 20 lat tylko z tego korzysta (bo nic nie inwestuje w energetykę, w drogi dopiero w ostatnich latach i tylko dzięki UE, w oświatę i nauke coraz mniej) i jeszcze czerpie spore zyski z prywatyzacji, czyli sprzedaży majątku wypracowanego w PRL! A i długi sa dużo wieksze niż za Gierka! Więc może jednak jest co obchodzić?...

 • jasu-1974

  Oceniono 2 razy -2

  Manifest lipcowy zatwierdzony jak i podpisany może i został przez Stalina ale twórcami jego byli członkowie PKWN z przewodniczącym Edwardem Osóbką-Morawskim z PPS i wiceprzewodniczącymi Wandą Wasilewską i Andrzejem Witosem (brat przedwojennego przywódcy chłopskiego, Wincentego) na czele. Manifest ten był wezwaniem do walki polaków z okupantem hitlerowskim. Ostatnie zdania manifestu brzmiały:
  Do walki! Do broni!
  Niech żyje zjednoczone Wojsko Polskie, walczące o wolność Polski!
  Niech żyje sprzymierzona Armia Czerwona, niosąca Polsce wyzwolenie!
  Niech żyją nasi wielcy sojusznicy - Związek Radziecki, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki Północnej!
  Niech żyje jedność narodowa!
  Niech żyje Krajowa Rada Narodowa - reprezentacja walczącego narodu!
  Niech żyje Polska wolna, silna, niepodległa, suwerenna i demokratyczna!
  Rząd londyński jak i PKWN mieli takie samo prawo do wypowiadania się w imieniu polaków nikt nigdy ich nie wybrał w wolnych wyborach. Prezydenci na uchodźstwie byli stanowieni przez samozwańcze rządy RP . Wszystkie państwa świata uznawały rządy PRL a nie rządy londyńskie RP z wyjątkiem dzisiejszego naszego okupanta który to uznał granice państwa polskiego dopiero w 1972 a jest nim Watykan

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX