Życie jak w serialu. Bezrobotni Grecy oglądają się w TV

"W Grecji twoją pracą jest podawanie herbaty tym, którzy podają kawę." Serial o pokoleniu 592-euro, jak o sobie mówią młodzi, wykształceni i bezrobotni Grecy, bije rekordy popularności - informuje "Guardian".
Skąd wiesz, że jesteś członkiem pokolenia 592 euro? "Gdy idziesz do pośredniaka pracy znasz wszystkich i mówisz im po imieniu" - mówi jeden z bohaterów serialu. Inny, wykształcony w Ameryce odpowiada: "Gdy studiowałeś na Harvardzie; a po powrocie do Grecji twoją pracą jest podawanie herbaty tym, którzy podają kawę."

"Szukanie pracy jest jak szukanie chłopaka"

Brak stałego dochodu to główny wątek i pomysł na popularny serial. Jego tytuł nawiązuje do minimalnego miesięcznego wynagrodzenia - 592 euro, jakie dostaje większość Greków poniżej 25. roku życia. W zestawieniu z cenami w tym kraju to suma ledwo starczająca do przeżycia.

Nawet wątki romantyczne nie uciekają od tematu braku kasy. "Szukanie pracy jest jak szukanie chłopaka" - wzdycha dziewczyna. "Pokazujesz im się z najlepszej strony, a i tak do ciebie nie dzwonią."Serial ruszył w greckiej telewizji w październiku w najlepszym czasie antenowym i podbił serce publiczności, szczególnie tej w wieku 14-24 lata (60 proc.).

Autorem scenariusza jest 28-letni Lambros Fisfis, dla którego telewizja to pierwsze stałe miejsce pracy. Postanowił, że będzie bezpieczniej, jeśli podczas pracy nad projektem będzie się trzymał realiów, które zna najlepiej. "Chciałem opisać nasze pokolenie. I to, co wyszło, jest najbliżej prawdy, jeśli nie zrobić z tego dramatu lub tragedii" - mówił Fisfis w rozmowie z "Guardianem".

Pokolenie 592 czy 700 euro?

Coś pomiędzy tragedią a komedią rozegrało się na trzy tygodnie przed wyemitowaniem pierwszego odcinka. Serial miał jeszcze tytuł "Pokolenie 700 euro", bo taka wtedy obowiązywała stawka minimalna. Ale rząd postanowił obciąć płace najmłodszym Grekom na rynku pracy.

Ekipa musiała szybko nanieść poprawki do scenariusza i zmienić tytuł serialu. "Na planie był w obiegu taki dowcip, że może w następnym miesiącu trzeba będzie zastąpić tytuł nowym 'Pokolenie 300 euro' " - mówił Lambros Fisfis.

Kliknij, by zobaczyć zdjęcia

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny