Rusza święto kina w Wenecji. Clooney, Madonna i jeden nieobecny - Polański

Dziś po raz 68. w Wenecji zostanie rozłożony czerwony dywan, po którym w błyskach fleszy przejdą gwiazdy światowego kina: znani aktorzy i reżyserzy. Będą między innymi: Kate Winslet, Jodie Foster, George Clooney - i ... Madonna - tym razem jako reżyser. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Festiwal otworzy nowy film George'a Clooneya "Idy marcowe" - polityczny thriller, w którym w postać kandydata na prezydenta USA wciela się sam reżyser. O Złotego Lwa będą walczyć 22 filmy.
W konkursie głównym znalazły się m.in. filmy: "Tinker, Tailor, Soldier, Spy" Tomasa Alfredsona z z Garym Oldmanem i Colinem Firthem, dramat psychologiczny Kanadyjczyka Davida Cronenberga "A Dangerous Method" z Viggo Mortensenem, Michaelem Fassbenderem i Keirą Knightley.

W konkursie głównym znajdą się też amerykańskie produkcje:"Killer Joe" Williama Friedkina z Matthew McConaugheyem i Emile'em Hirschem, "Dark Horse" niezależnego twórcy Todda Solondza z Christopherem Walkenem i Mią Farrow oraz "4:44 Last Day On Earth" Abla Ferrary z Willemem Dafoe w roli głównej.

Wśród filmów konkursu głównego jednym z najbardziej wyczekiwanych jest nowy film Romana Polańskiego "Carnage" ("Rzeź") z Kate Winslet, Jodie Foster, i Christophem Waltzem. To ekranizacja sztuki "Bóg mordu" Yasminy Rezy, opowiadającej o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę. Konfrontacja przeradza się w otwarty konflikt dorosłych. Scenariusz powstawał we współpracy z Rezą w 2010 roku, gdy Polański przebywał w areszcie domowym w Szwajcarii. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman. "Carnage" to wspólna produkcja Francji, Niemiec, Polski i Hiszpanii.. Pokaz odbędzie się 1 września. Reżyser zrezygnował z udziału w festiwalu.

68.Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa do 10 września.

DOSTĘP PREMIUM