Minister zapomniał, prezydent pamiętał. Budka Suflera odznaczona. "Blachy? OK, fajna rzecz, ale najważniejsze jest to, że..."

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski dla trzech muzyków Budki Suflera. Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zaliszewski, na zakończenie kariery, odebrali odznaczenia w Lublinie z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. - To, że pierwsza osoba w państwie doceniła naszą pracę to dla nas nie bez znaczenia, bo przez 40 z górą lat nikt z rządzących się nami nie zajmował - powiedział TOK FM wokalista, Krzysztof Cugowski.
Prezydent Bronisław Komorowski przyjechał razem z małżonką specjalnie na uroczystość w Trybunale Koronnym w Lublinie i na ostatni koncert Budki Suflera w Teatrze im. Juliusza Osterwy - pożegnalny koncert dla rodziny i przyjaciół. - Jest dla mnie szalenie miłą okazją, że mogę okazać wdzięczność w imieniu całej Polski, w imieniu co najmniej dwóch, a nawet trzech pokoleń Polaków - mówił prezydent, wręczając muzykom odznaczenia.

Nawiązał też do jednego z przebojów Budki Suflera - piosenki "Bo do tanga trzeba dwojga". - W jakiejś mierze ten swoisty hymn traktuję jako źródło mojego własnego programu politycznego. Do tanga trzeba dwojga, czyli trzeba coś zrobić razem, przełamać pewne opory, mieć w sobie wolę współdziałania, śpiewania, tańczenia, wszystkiego co potrzebne jest do tanga - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent zapowiedział też, że gdyby muzycy chcieli jeszcze powrócić, przedłużyć jednak karierę, tak jak Rolling Stones, to chętnie przyjedzie też na kolejny koncert. - No może już bez odznaczeń, ale z równą serdecznością- dodała głowa państwa.

"To, że pan prezydent nas docenił..."

Wokalista Budki Suflera, Krzysztof Cugowski nie krył, że odznaczenie jest dla niego ważne, choć nie krzyż jako krzyż, ale fakt, że mógł go odebrać z rąk prezydenta Polski. - To ważne docenienie naszej pracy. Przez 40 z górą lat nikt się specjalnie nami nie zajmował, przy najróżniejszych okazjach - mówił Cugowski. Nawiązał przy tym do postawy ministra kultury, który jakby zapomniał o jubileuszu i zakończeniu kariery przez muzyków z Lublina. - To, że pan prezydent nas docenił, że przyjechał do Lublina z całą świtą, to jest najważniejsze. Blachy? OK, fajna rzecz, ale najważniejsze jest to, że zostaliśmy przez pierwszą osobę w państwie docenieni - mówił wokalista.

Emocji nie krył lider Budki, Romuald Lipko. Jak mówił, usłyszał od prezydenta zapowiedź, że dzisiejsza uroczystość być może da początek kolejnym. - Usłyszałem, że kiedy przeanalizowali materiały będące podstawą do odznaczenia nas, uznali, że to jest taki kierunek, w którym można się poruszać. W tym sensie, aby uznawać tych ludzi, którzy są najczęściej niedoceniani. Sami państwo wiecie, za co różni ludzie dostają odznaczenia państwowe - za wysługę lat. A potem z tego nic nie zostaje - mówił w rozmowie z nami Romuald Lipko.

Jak dodał, muzycy, malarze tworzą coś, co pozostaje na wieki. - Jak nie będziemy tego dostrzegali, to będzie źle. Dlatego cieszę się, że kapituła, która jest dość surowa w przyznawaniu orderów, była jednogłośnie całym sercem za przyznaniem ich nam. Bo mają świadomość, ile my zrobiliśmy dla dobrego ducha w społeczeństwie - mówił Lipko. Zapowiedział, że nie odchodzi na tradycyjną emeryturę - będzie pisał dalej, już dla innych.

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (24)
Minister zapomniał, prezydent pamiętał. Budka Suflera odznaczona. "Blachy? OK, fajna rzecz, ale najważniejsze jest to, że..."
Zaloguj się
 • rtaj

  Oceniono 13 razy 13

  Bardzo dobrze się stało.Jest to co odmiennego i pozytywnego od buractwa, chamstwa które jest cały czas pokazywane przez pis i nie tylko.Pamiętam pierwsze występy będąc jeszcze maturzystą.Jeszcze raz BRAWO!!!!!

 • fff222

  Oceniono 7 razy 5

  Nie no nie przesadzajcie. Budka była bardzo dobrym zespołem. Kilku wokalistów miała, każdy coś dał od siebie. Wypromowali też kilka osóbek np Trojanowską, czy Urszulę. Lipko współpracował m.in. z Jantar. Blacha im się należy ;p jak nic.

 • jagra2909

  Oceniono 3 razy 1

  Pan Prezydent ma u mnie dużego plusa !

 • szamot1

  0

  Jeśli już pisze się o nagrodzie państwowej, wypadałoby nie przekręcać nazwisk osób nagrodzonych.

 • dziobak_w_kolczatce

  Oceniono 19 razy -5

  Przeraża mnie perspektywa, że "Takie tango" miałoby "pozostać na wieki". To niehumanitarne. Podobno tortury są nielegalne, a media toto puszczają.

 • pepegidwa

  Oceniono 21 razy -9

  Czterdzieści lat grania kiczu.
  A dawanie medali najbardziej służy temu, który je daje.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 35 razy -29

  No dobra. Order Orła białego się należy. Proszę o plusy.
  /W końcu i Herman Goering też był laureatem/

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 52 razy -32

  "To, że pierwsza osoba w państwie doceniła naszą pracę to dla nas nie bez znaczenia, bo przez 40 z górą lat nikt z rządzących się nami nie zajmował ...."?
  ...a niby co mieli robić ? ....gitary stroić ?...
  Krzysiu!
  W Wielkiej Brytfanii może byście dostali tytuły szlacheckie...ale nie za meczenie plagiatów czy tandetne numery do kotleta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX