Znamy laureatów Paszportów ?Polityki" 2014! Miłoszewski wbija szpilę urzędnikom: Macie tupet, że się tu pojawiliście

Poznaliśmy już laureatów Paszportów "Polityki" 2014! To oni w minionym roku mieli naprawdę duży wkład w to, jak mówimy, jak odbieramy i jak oceniamy polską kulturę.
Nie obyło się bez mocnych słów. Zygmunt Miłoszewski, odbierając nagrodę, wytknął przedstawicielom instytucji państwowych obecnym na sali: - Do różnych urzędników zajmujących się kulturą, którzy dziś przyszli na imprezę ludzi kultury: macie państwo niezły tupet.

Po tych słowach na sali zapadła konsternacja. Bo było komu wytykać - na sali był obecny m.in. prezydent Komorowski z małżonką czy też minister kultury Małgorzata Omilanowska.

To 22. edycja Paszportów "Polityki". Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. "Polityka" wręcza wyróżnienia jednak nie za "popularność" czy "rozgłos" konkretnej osoby lub grupy, lecz za "wartość kulturalną". Kto w tym roku został laureatem? Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:

Film: Jan Komasa

Uzasadnienie: "Za wyobraźnię, ambicję i perfekcyjny warsztat reżyserski. Za film "Miasto 44", w którym tragedia Powstania Warszawskiego opowiedziana została nowoczesnym językiem, trafiającym do młodego widza".Literatura: Zygmunt Miłoszewski

Uzasadnienie: "Za stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się z przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych".

Muzyka popularna: Pablopavo

Uzasadnienie: "Za piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią, za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i charakteru tego miasta".

Muzyka poważna: Kwadrofonik

Uzasadnienie: "Za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru, które sprawiają, że ich wykonania i opracowania muzyki z różnych światów - klasyki, folku, piosenek dziecięcych - są tak wyrafinowane i zarazem ujmujące".

Sztuki wizualne: Jakub Woynarowski

Uzasadnienie: "Za oryginalne łączenie badań nad historią sztuki i kultury z artystyczną praktyką, czego intrygującym efektem była autorska oprawa pawilonu polskiego na Biennale Architektury w Wenecji".

Teatr: Radosław Rychcik

Uzasadnienie: "Za reżyserię spektaklu "Dziady" w Teatrze Nowym w Poznaniu, za brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej, zbiorowej wyobraźni, w której Guślarz, Konrad i Upiór odżywają jako postaci z filmów Tarantino, Lyncha czy Kubricka".

Kreator kultury: Agnieszka Holland

Uzasadnienie: "Za łączenie wybitnie autorskiego spojrzenia na film z trudnymi regułami kina rozrywkowego. Za otwartość, odwagę tworzenia ambitnej sztuki i bezkompromisowość wyrażania w życiu publicznym niepopularnych idei. Za to, że swoją twórczością nie pozwala nam zapomnieć o historii i paradoksach Europy Wschodniej".

Nagroda specjalna: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny

Uzasadnienie: "Za zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Za angażowanie się w inicjatywy kulturalne związane ze wspólną polsko-żydowską pamięcią. Za stworzenie stałej ekspozycji Muzeum, która w nowoczesny i mądry sposób opowiada ważne wątki historii Polaków i Żydów".

Paszporty Polityki - przeczytaj książki nominowanych i laureatów >>

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (269)
Znamy laureatów Paszportów ?Polityki" 2014! Miłoszewski wbija szpilę urzędnikom: Macie tupet, że się tu pojawiliście
Zaloguj się
 • miw.d

  Oceniono 643 razy 563

  Czy wypowiedź Pana Miłoszewskiego odnosi się np. do 6 mln wyłożonych z zeszłym roku przez
  niejakiego Zdrojewskiego ministra KULTURY i 16 mln zabranych KULTURZE w 2015 roku?
  Nic bym się nie zdziwiła:)

 • cassius769

  Oceniono 824 razy 334

  "Miasto '44" - nie maja juz komu nagordy przyznawac

  propagandowa apoteoza najwiekszej glupoty za ktora zaplacilo miasto i jego mieszkancy

  no ale coz - tacy jestescie wychowani i zindoktrynowani ze to taki zryw patriotyczny...

  200 tys zabitych cywilow a wy jeszcze ich chwalicie? stanowczo lepiej by bylo dla warszawy i ludzi gdyby nigdy nie bylo tego powstania

 • tetradrachma

  Oceniono 342 razy 230

  Rzeczywiście, maja tupet ! Nieuzbrojonym okiem widać, że nasza administracja to w 90 % pasozyty !

 • sandiii

  Oceniono 250 razy 208

  jak może być historia Polsko-żydowska? może być katolicko-żydowska lub po prostu Polska. Co to za pomysł na dzielenie Polaków na Polaków-katolików i na żydów? a żyd żyjący od 10 pokoleń w Polsce to nie Polak? Ewangelik, muzułmanin, katolik, prawosławny, wyznawca potwora spaghetti - to wyznanie, a nie narodowość! Jak ktoś się nie czuje Polakiem to niech się zrzeknie obywatelstwa.

 • sztucznamgla

  Oceniono 163 razy 143

  dziękuje gazecie czy tok fm, ze wyjaśniła dogłębnie o co autorowi (nomen omen) chodziło

  nie ma to jak rzetelne dziennikarstwo, zwłaszcza za 99gr dziennie...

  można by sparafrazować

  macie tupet, by tak pisać...

 • erwu123

  Oceniono 134 razy 112

  Urzędnicy mają znacznie większy tupet niż się temu panu zdaje. Oto przykład: Ministerstwo uzasadnia projekt powołania nowego pełnomocnika rządu: jeśli ocali to choćby jedną osobę, oszczędzi się 2 mln zł

 • my_kroolik

  Oceniono 300 razy 90

  Następny, któremu państwo nie pomaga, a powinno. Jakaś epidemia, czy co? Czy ktoś w ogóle uważa, że powinien żyć na własny rachunek?

 • Stephen Moody

  Oceniono 231 razy 69

  "...diagnozą kluczowych problemów społecznych"
  Nie wiedziałem, że czytadła Miłoszewskiego stawiają jakiekolwiek diagnozy. Jego książki to po prostu literatura pop na takim samym poziomie co książki Grocholi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX