Dom Mario Vargasa Llosy zostanie przekształcony w muzeum

Mieszkanie, w którym urodził się tegoroczny noblista zamieni się w muzeum o jego życiu. Zostało już wpisane na listę Dziedzictwa Narodowego. W ten sposób Peruwiańczycy chcą uhonorować najbardziej znanego w kraju pisarza.
Dom, w którym w 1936 roku urodził się autor "Rozmowy w Katedrze," znajduje się w Arequipie, drugim co do wielkości mieście Peru. Ze względu na częste i obfite opady śniegu zwana jest "białym miastem". Dom został zbudowany na początku XX wieku. Leży w Kordylierze Wulkanicznej. Vargas Llosa mieszkał tam krótko - niedługo po jego urodzeniu rodzice się rozwiedli a chłopiec wraz z matką przeprowadził się do Boliwii.

- Przekształcając dom w muzeum chcemy uhonorować naszego pisarza i uwiecznić go w pamięci przyszłych pokoleń - powiedział minister kultury Juan Ossio.

Jak zapowiedział, urządzeniem muzeum zajmie się filmowiec Luis Llosa, kuzyn Mario Vargasa Llosy, który chce, aby w muzeum było dużo materiałów audiowizualnych. Innych pomysłów nie chce na razie zdradzać. W okolicach domu pisarza przy Alei Parra stanie również jego pomnik.

Mimo to, że Vargas Llosa wiele lat swojego życia spędził w Limie (tutaj toczy się też akcja kilku jego powieści), często podkreśla, że Arequipa to miejsce, które darzy ogromnym sentymentem.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM