Murakami zgodził się na ekranizację "Norwegian Wood" po czterech latach

Czytałem inne historie o miłości, ale ta jest szczególna. Ta książka odkrywa cienie ukryte wewnątrz człowieka - mówił Tran Anh Hung, reżyser ekranizacji "Norwegian Wood".
"Norwegian Wood" miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film 11 grudnia wchodzi na ekrany japońskich kin. To ekranizacja powieści o studencie Toru Watanabe, rozdartym między uczuciem do Naoko, dziewczyny jego najlepszego przyjaciela, który popełnił samobójstwo, a Midori - niezależnej i odważnej kobiety. Książka została wydana w Japonii w 1987 roku i jest tam jedną z najlepiej sprzedających się książek w historii.

Reżyser Tran Anh Hung mówił na konferencji prasowej, że pierwszy raz przeczytał książkę Murakamiego w 1994 roku i od tego czasu chciał przenieść ją na ekran. - Czytałem inne historie o miłości, ale ta jest szczególna. Ta książka odkrywa cienie ukryte wewnątrz człowieka - mówił reżyser - To historia o miłości i straconej miłości. O żałobie. O pogodzeniu się z życiem po śmierci najbliższych - dodał.

Tran spotkał japońskiego pisarza w 2004 roku. Murakami, jeden z najpopularniejszych japońskich pisarzy na świecie, był "cichy, poważny i bardzo ostrożny". Dopiero po czterech latach "intensywnej korespondencji" wydał zgodę na nakręcenie filmu. - Spotkaliśmy się z nim osobiście, a on powiedział nam wprost, że nie może tak łatwo dać nam zgody na ekranizację - mówił producent filmu Shinji Ogawa.Murakami jest jednym z najpopularniejszych japońskich pisarzy na świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a on sam był wielokrotnie nominowany do Literackiego Nobla.

- Murakami chronił swoje prace. Postawił nam dwa warunki: po pierwsze chciał przeczytać scenariusz, a po drugie chciał wiedzieć jak mamy budżet - wspominał Tran.

Watanabe gra japoński aktor Kenichi Matsuyama. W neurotyczną Naoko wcieliła się Rinko Kikuchi, nominowana do Oscara da rolę w filmie "Babel", a jako Midori zadebiutowała japońska modelka Kiko Mizuhara.

Nie wiadomo kiedy film trafi do polskich kin.

DOSTĘP PREMIUM