Google Art Project - zobacz pociągnięcia pędzla Van Gogha

Firma Google uruchomiła stronę internetową, na której można zajrzeć do 17 największych muzeów świata. Wybrane obrazy fotografowano nawet z 14-miliardową rozdzielczością, dzięki czemu można zobaczyć pociągnięcia pędzla. I to bez wzbudzania alarmu.
Googlowska technologia Street View pod nazwą Google Art Project wkroczyła do takich muzeów jak Tate Britain w Londynie, Museo Reina Sofia w Madrycie Van Gogh Museum w Amsterdamie czy MoMA w Nowym Jork. Używając znanej nam już nawigacji możemy także poprzechadzać się po pałacu w Wersalu czy galerii Trietakowskiej.

Niezwykłe muzea w jednym miejscu (Kliknij w zdjęcie, by przejść na stronę projektu):

Strona Google Art Project - kliknij i wejdźfot. Google Art Project

Wirtualne podróże po muzeach, to dziś niemal standard. Jednak po raz pierwszy tysiące dzieł sztuki zgromadzonych w 17 słynnych galeriach mamy możliwość podziwiać na jednej, dobrze zorganizowanej i bardzo prostej w obsłudze stronie.

Możemy na przykład iść od sali do sali, możemy tworzyć własną kolekcję, z którą będzie można podzielić się z innymi. Ale najważniejsza, szczególnie dla studiujących sztukę, jest inna funkcja: klikamy na wybrany z kolekcji obraz i za pomocą zoomu zbliżamy się do niego tak, by widoczne były pociągnięcia pędzla, czy pęknięcia farby. A to dlatego, że specjaliści z Googla fotografowali dzieła używając aparatów z nawet 14-miliardową rozdzielczością.

- Do stworzenia takiej strony zainspirowały mnie dwa widoki: młodych londyńczyków z łatwością przekraczających próg Tate Gallery oraz tych z Bombaju, którzy prawdopodobnie nigdy nie będą mieli możliwości obcowania ze światową sztuką - uzasadnił - Amit Sood szef projektu.

Czy Google Art Project ma zastąpić zatem prawdziwe wizyty w prawdziwych galeriach? Według Amita Sooda wręcz przeciwnie, "ma do ich odwiedzania zachęcić".DOSTĘP PREMIUM