Teatr Lalki jedzie z "Kominiarczykiem" na Syberię

"Kominiarczyk" Ji iego Wolkera w wykonaniu zespółu Teatru Lalki i Aktora z Łomży będzie gościł w Omsku podczas prestiżowego festiwalu teatralnego.
Organizowany od kilku lat Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Omsku, który odbywa się co dwa lata, gościł teatry z wielu krajów i jest jednym z bardziej interesujących i cenionych festiwali teatralnych na świecie. Omski Teatr Lalki, Aktora i Maski Arlekin ma 75 lat i jest jednym z największych i najnowocześniejszych teatrów lalkowych na świecie. Założeniem przeglądu jest spotkanie teatrów z różnych kręgów kulturowych. Zapraszane są zespoły, których praca wywodzi się z olbrzymiej pasji twórców i jest odzwierciedleniem artystycznych wizji i poszukiwań.

Z Polski zaproszono Teatru Lalki i Aktora z Łomży z "Kominiarczykiem" Ji iego Wolkera. W teatrze europejskim ten czeski autor jest ceniony za pełne andersenowskiej poezji utwory dla dzieci o rzeczach zwyczajnych i o ludziach, którzy cierpią, bo potrafią kochać. To poetycka opowieść o zaniku uczuć i o kodzie, który każdy z nas otrzymuje w chwili narodzin. Głównym bohaterem przedstawienia jest mały Cyganek, który nie mając domu i rodziców stara się pokonać otaczającą go rzeczywistość. Bogactwo metafor i symboli widowiska daje widzowi pole do interpretacji i do przemyśleń na temat własnego świata wartości - piszą organizatorzy.

Omsk, położony w południowej Syberii, to jedno z najbardziej znanych miast Rosji. Ważny ośrodek kulturalny i naukowy. Liczy półtora miliona mieszkańców. W Omsku żyje również sporo Polaków, deportowanych w okresie wojen i rewolucji. Działa tam Związek Polaków w Rosji.

DOSTĘP PREMIUM