El Greco, Goya i Tycjan w Krakowie. Za "Damę z gronostajem"

"Dama z gronostajem" warta "Skarbów Korony Hiszpańskiej". W Muzeum Narodowym w Krakowie od 13 lipca będzie można oglądać jedne z najważniejszych dzieł z hiszpańskich zbiorów narodowych.
Wystawa "Skarby Korony Hiszpańskiej" obejmuje ponad 100 dzieł powstałych między XV a XIX wiekiem, wypożyczonych przez Patrimonio Nacional de Espania (instytucja, która opiekuje się spuścizną królewskiego dworu hiszpańskiego).

- Kolekcja pozwala prześledzić to, co działo się w sztuce między 1470 a 1880 rokiem w Hiszpanii. Zbiory, którymi teraz zarządza Patrimonio Nacional, pokazują także obraz majestatu korony hiszpańskiej - tłumaczy Jose Gabriel Valganon, kurator wystawy. - Dlatego oprócz rodzimych dzieł, nie brakuje tutaj także obrazów i przedmiotów najwyższej klasy z innych krajów, co jest odzwierciedleniem kolekcjonerskiej pasji królewskich rodzin - dodaje.

W Krakowie będzie można zobaczyć między innymi obraz "Adoracja imienia Jezus" autorstwa El Greco, "Medytację św. Hieronima" Jose de Ribery, "Złożenie do grobu" Tinoretta, czy "Ecce Homo" Tycjana. - To próbka arcydzieł gromadzonych przez hiszpańskie rody królewskie, kuratorzy starannie wybrali spośród nich te, które wydawały się najbardziej reprezentacyjne - komentuje Marina Delgado z Patrimonio Nacional.

Na wystawie nie brakuje polskich akcentów. Wśród prezentowanych obrazów są między innymi portrety dzieci Zygmunta III Wazy.

Nowa ekspozycja w Muzem Narodowym w Krakowie jest podziękowaniem za zorganizowanie wystawy "Polska. Skarby i kolekcje artystyczne czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej", którą od 1 czerwca można oglądać w Madrycie. Perłą w koronie polskiej prezentacji w Hiszpanii jest "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Wystawę "Skarby Korony Hiszpańskiej" można oglądać w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie od 13 lipca do 9 października.

DOSTĘP PREMIUM