Te państwa są najbardziej wiarygodne [ZOBACZ ZESTAWIENIE]

- Obojętne, co sądzi jakaś agencja ratingowa, zawsze byliśmy i zawsze będziemy krajem AAA - mówił po obniżeniu ratingu USA prezydent Barack Obama.- To wiarygodność Standard&Poor's, która obniżyła rating USA, pozostawia wiele do życzenia - zaatakował z kolei noblista Paul Krugman. A my sprawdzamy: które kraje agencje ratingowe uznają za wiarygodne.
"W rzeczywistości S&P [Standard&Poor's - red.] to ostatnie miejsce, do którego ktokolwiek miałby się zwracać w sprawie oceny perspektyw Stanów Zjednoczonych" - pisał Krugman w komentarzu dla "New York Times". Ekonomista atakuje w nim wiarygodność agencji ratingowej po tym, gdy obniżyła wiarygodność Stanów Zjednoczonych z AAA na AA+. Przez to posunięcie USA wypadły z "klubu AAA".

A do tego klubu chcą należeć wszyscy - klubu krajów, które mają największą wiarygodność w oczach "wielkiej trójki" - trzech największych agencji ratingowych świata - Fitch, Moody's i właśnie S&P. To po obniżeniu przez ostatnią z nich ratingu Stanów, giełdy na całym świecie zaczęły gwałtownie tracić. Sam prezydent Obama po niekorzystnej decyzji bronił swojego kraju w oczach inwestorów: - Obojętne, co sądzi jakaś agencja ratingowa, zawsze byliśmy i zawsze będziemy krajem AAA - mówił.

Kto jest więc wiarygodny dla agencji? Przede wszystkim przypomnijmy: obniżenie ratingu USA z AAA na AA+, to jak obniżenie go z "super" na "bardzo dobrze". Przedstawiamy więc zestawienie najbardziej wiarygodnych państw na świecie - oczywiście oczami "wielkiej trójki". Polska w ich zestawieniu wypada przyzwoicie - w zależności od agencji nasz rating wynosi od A- do A2.

W naszym zestawieniu prezentujemy kraje, których ratingi zaczynają się od AA- i jej odpowiedników we wszystkich trzech agencjach.

PaństwoMoody'sFitchS&P
Arabia SaudyjskaAa3AA-AA-
AustraliaAaaAA+AAA
AustriaAaaAAAAAA
BelgiaAa1AA+AA+
BermudyAa2AA+AA
DaniaAaaAAAAAA
FinlandiaAaaAAAAAA
FrancjaAaaAAAAAA
HiszpaniaAa2AA+AA
HolandiaAaaAAAAAA
HongkongAa1AA+AAA
JaponiaAa2AAAA-
KanadaAaaAAAAAA
KatarAa2---AA
KuwejtAa2AAAA
Liechtenstein------AAA
LuksemburgAaaAAAAAA
NiemcyAaaAAAAAA
NorwegiaAaaAAAAAA
Nowa ZelandiaAaaAA+AA+
SingapurAaaAAAAAA
SłoweniaAa2AAAA
Stany ZjednoczoneAaaAAAAA+
SzwajcariaAaaAAAAAA
SzwecjaAaaAAAAAA
Wielka BrytaniaAaaAAAAAA
Zjednoczone Emiraty Arabskie (Abu Dhabi)Aa2AAAA
ZEA (Emirat Ras Al Khaimah)Aa2------

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (49)
Te państwa są najbardziej wiarygodne [ZOBACZ ZESTAWIENIE]
Zaloguj się
 • stefanpajonk

  Oceniono 4 razy 4

  hmmm zobaczcie, jednostki rzadzą światem jakiś koleś zmienia kolejność 3 liter i wywołuje różne reakcje wśród świata niesamowite

 • jackk3

  Oceniono 3 razy 3

  'lejenapis'
  Co ty 'pierd...'? Jakiej Kanada ropy potrzebuke z Alaski? Jaki kurek. Chyba ci azbest mozg zbranclowal do reszty. Kanada to w tej chwili raj w porownaniu do tego 'govna' na poludniu. Pojedz do Detroit zobaczysz ta Ameryke! Kanada ma na obecna chwile jeden z najmocniejszych (byc moze najmocniejszy) system fiskalno-bankowy. W Calgary pracuje prawie 200tys Amerykanow. To my jezdimy na wczasy czy zakupy do US. To Kanadyjczycy kupuja domy na potegew cieplych stanach. Jestescie teraz takie 'dziady' ze wystarczy ze dolar spadnie troche w stosunku do kanadyjskiego i od razu turystyka zagraniczna (US) lezy bo was nie stac aby wydac 200$ wiecej. Jeszcze dlugo potrwa zanim wam sie cokolwiek polepszy.

 • czarny-dziadoslaw

  Oceniono 3 razy 3

  Tylko skonczony idiota powoluje sie na agencje ratingowe. podstawa dobrego interesu jest merytoryczne przygotowanie i doswiadczenie a nie opinie "ekspertow" od wszystkiego. Jak wyglada ekonomia kraju, ktory podpiera sie sondazami to widac na przykladzie Polski.

 • adclient

  Oceniono 3 razy 3

  w ogóle nie rozumiem jak to możliwe, że to postepowanie agencji może być oceniane jako nieodpowiedzialne.
  Przecież rating kraju jest odbiciem tego jak sobie ten kraj radzi, a nie odwrotnie . . .

 • jimmyjazz

  Oceniono 3 razy 3

  USA (jako władze państwowe) same zbudowały potęgę swoich agencji a teraz sie na nie obraża. Było nie gwarantować im monopolu na wydawanie ratingu to by była prawdziwa konkurencja na tym rynku.

  To że ratingi tych agencji są niewiele warte jest oczywiste - od upadku Lehman Brothers to już wiedzą chyba nawet przedszkolaki. Tamte feralne papiery też miały ratingi AAA :) No ale oczywiście nikt nie wyciągnął wniosków z tych zdarzeń i za wszystko winny miał być kapitalizm a nie państwowe regulacje i dziwna wiara w to że państwa nie bankrutują. Bankrutują i to BARDZO często.

 • carlitos

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli zadłużona po uszy Belgia, która praktycznie nie ma rządu i ulega stopniowemu rozpadowi ma taki wysoki ranking to znaczy, że te agencje z g.....o warte.

 • lukki69

  Oceniono 2 razy 2

  zgadza sie -przywileje emerytalne to wielki problem Polski..większym jest to ze jestesmy kartą w grze swiatowej a nie graczem...:(

 • kartownik

  Oceniono 2 razy 2

  A Polska (A-) o trzy szczebelki poniżej Czech i Estonii (AA-) i dwa szczebelki poniżej Słowacji (A+). Chociaż o oczko wyżej od Węgier czy Litwy. Ciągnie nas w dół duży jak na naszą okolicę poziom długu (większy mają tylko Węgry), wysoki poziom deficytu bieżącego i potężnie rozbudowane przywileje emerytalne milionowych grup . (rolnicy, górnicy, mundurowi etc)

 • logika0

  Oceniono 2 razy 2

  Może zacznijmy od samego początku i rzaczy najważniejszej.
  Mianowicie, które agencje rattingowe są wiarygonde ?

  Niestety ale mam wrazenie, że obecnie te instytucje sluza bardziej spekulacji.
  Poglebiają kryzysy i panikę zamiast im zapobiegac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX