Moody's chwali Polskę po expose: Jeśli reformy zostaną wdrożone...

- Ambitne plany reform, przedstawione przez premiera Donalda Tuska, są pozytywne dla wiarygodności kredytowej Polski, napisali w poniedziałkowym raporcie analitycy Moody's Investors Service.
W piątkowym expose premier zaproponował szereg trudnych reform, które mają pozwolić Polsce przejść przez kryzys rozlewający się po Europie. W planach rządu jest ograniczenie w 2012 roku deficytu sektora finansów publicznych do około trzech procent Produktu Krajowego Brutto (PKB), zmiany w systemie emerytalnym czy też likwidacja niektórych ulg podatkowych. Premier zapowiedział podwyżkę składki rentowej płaconej przez pracodawców o dwa punkty procentowe. Zadeklarował też zwiększenie podatku od wydobycia miedzi i srebra oraz podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.

"Jeżeli reformy zostaną wdrożone..."

"Jeżeli reformy zostaną wdrożone bez zmian, to będą wspierać potencjalny wzrost gospodarczy Polski i (...) zwiększą konkurencyjność (gospodarki) (...). Zaproponowane działania pokazują zaangażowanie rządu w kierunku konsolidacji fiskalnej" - napisali analitycy w raporcie.

"Pakiet reform jest proaktywny. Zaproponowane działania idą daleko w przyszłość (...). Jednak istnieje ryzyko dotyczące wdrożenia reform, a pytaniem jest, czy partner koalicyjny będzie wspierał niepopularne propozycje" - głosi raport Moody's.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Moody's chwali Polskę po expose: Jeśli reformy zostaną wdrożone...
Zaloguj się
 • ptr0

  0

  karolina_wk jasne, pocieszaj się dalej. Idziemy na dno razem z całą zgrają zwaną UE....

 • karolina_wk

  0

  Above all, the reform package is proactive. The measures are forward-looking and the Polish government is tackling structural issues VOLUNTARILY FROM A POSITION OF STRENGTH, RATHER THAN BEING FORCED INTO ACTION.
  To zdanie jest bardzo ważne, szczególnie jako przekaz dla społeczeństwa, żeby nie żyło propagandą PiSu, że Polska jest w gorszym kryzysie niż Grecja!! Po prostu są to racjonalne działania wyprzedzające, mające zapobiec takim sytuacjom jak w Grecji i Włoszech.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX