Rośnie liczba samobójstw z powodów finansowych. Będzie gorzej

PRZEGLĄD PRASY. Liczba samobójstw z powodów ekonomicznych wzrosła w Polsce o 40 proc. w ciągu czterech lat - pisze dzisiejszy ?Dziennik Gazeta Prawna?. - Obawiam się, że ta tendencja będzie się pogłębiać - mówi prof. Aleksander Araszkiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Rośnie także średnia wieku samobójców.
W 2011 roku życie odebrało sobie z powodu kłopotów finansowych 450 osób. Najgorzej było w roku 2009, kiedy szalał kryzys. Wtedy na ostateczny krok zdecydowały się 504 osoby. Podobne tendencje wzrostowe pojawiły się w większości krajów UE, a także w USA. Takich przypadków może być jeszcze więcej, bo policja nie zawsze jest w stanie ustalić dokładne przyczyny targnięcia się na swoje życie.

Samobójców najwięcej w małych miastach i w grupie 50+

Granica wieku osób, które popełniły samobójstwa ze względów finansowych, przesunęła się do przedziału 50-54 lata. Prof. Araszkiewicz podkreśla, że wśród jego pacjentów jest coraz więcej osób w wieku 50 lat, które chcą się zabić, bo zostały zwolnione z pracy, a innej nie mogą znaleźć. Przyznaje, że największy odsetek samobójców jest widoczny w małych miejscowościach, gdzie o znalezienie zatrudnienia jest najtrudniej.

Czytaj cały artykuł o fali samobójstw w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej"

Upublicznione zdjęcia rosyjskich kiboli z Wrocławia [ZDJĘCIA] >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

DOSTĘP PREMIUM