"Hit" sieci - ZUS jak Amber Gold? "Straszny populizm - jest jedna, zasadnicza różnica..."

W internecie od rana krąży tabelka porównująca... ZUS i Amber Gold jako piramidy finansowe. Według tego zestawienia firma Marcina Plichty nie wypada najgorzej, źle za to wygląda ZUS. - To straszny populizm. Jest jedna podstawowa różnica między tymi instytucjami - tłumaczy szef działu gospodarczego Radia TOK FM, Maciej Głogowski.
Zestawienie krążące po internecie jest miażdżące dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według niego, z ZUS-em nie ma umowy, z Amber Gold funkcjonuje umowa pisemna; Amber Gold pozwala na wypłatę własnych środków, a ZUS nie; wysokość wpłat w AG jest dobrowolna, w ZUS-ie - nie; na dodatek, jeżeli Amber Gold nie wypłaci środków, można zwrócić się do sądu, jeżeli zaś zrobi to ZUS, to - wg tabelki - nie można nic zrobić.

Głogowski: podobieństwa? Mogą istnieć, ale...

O komentarz do internetowego "hitu" poprosiliśmy Macieja Głogowskiego, szefa redakcji gospodarczej Radia TOK FM:

Cóż, tabelka rzeczywiście ciekawa, sam pomysł interesujący. I choć jest to straszny - jak dla mnie - populizm, nie można odmówić, że jest podstawowe podobieństwo łączące obie - będę podkreślał, że jednak nieprzystające do siebie - instytucje.

Otóż, jeśli założymy, że klasyczna piramida finansowa działa na zasadzie wypłaty (jeśli w ogóle do wypłaty dochodzi) pieniędzy uczestnikom, korzystając z "nowych" pieniędzy wstępujących klientów, to... rzeczywiście z ZUS-em jest podobnie - wpłacamy dziś, odprowadzone są nasze składki, na emerytury rodziców i dziadków.

Ale jest podstawowa różnica między porównywanymi instytucjami - pieniądze w ZUS są gwarantowane przez Państwo. W Amber Gold - nie.

Choć obie "firmy" obiecują "złote góry", to w przypadku ZUS (właśnie przez gwarancję państwa) otrzymanie wypłaty jest więcej niż prawdopodobne. Czemu? Bo jak kasy nie starczy, to np. sprzeda się obligacje i (co celnie zauważył jeden z Internautów) podniesie podatki, niestety.

Ale jeżeli już koniecznie chcemy mówić o ZUS jako piramidzie, to jednym z kroków ratowania jej przed upadkiem będzie... dodawanie do niej pieniędzy, np. poprzez podniesienie wieku emerytalnego.


Więcej na temat Amber Gold na blogach TOKFM.pl:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (475)
"Hit" sieci - ZUS jak Amber Gold? "Straszny populizm - jest jedna, zasadnicza różnica..."
Zaloguj się
 • l666

  Oceniono 111 razy 103

  Kiedys byly ksiazeczki mieszkaniowe PKO gwarantowane przez panstwo. Moj kolega mial juz odlozona kase na nowe, duze mieszkanie. Przyszla denominacja waluty i za te uskladane pieniadze kupil sobie... sweter.

  GWARANCJA PANSTWA TO GOWNO WARTA OBIETNICA. Bo za 30 lat kolejny rzad moze ja w majestacie prawa uniewaznic.

 • ipsec.pl

  Oceniono 109 razy 91

  "pieniądze w ZUS są gwarantowane przez Państwo"

  Czy można prosić o cytat z Konstytucji RP, który komukolwiek gwarantuje jakiekolwiek wypłaty z FUS? A nawet gdyby to Konstytucję można zmienić. No i co po "gwarancjach" państwa jeśli państwo będzie niewypłacalne?

 • kermit60

  Oceniono 67 razy 63

  "Choć obie "firmy" obiecują "złote góry", to w przypadku ZUS (właśnie przez gwarancję państwa) otrzymanie wypłaty jest więcej niż prawdopodobne. Czemu? Bo jak kasy nie starczy, to np. sprzeda się obligacje.""
  Grekom takie rady dawać mocium Panie

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 73 razy 63

  "Ale jest jedna, podstawowa różnica między porównywanymi instytucjami -" zasięg działania ZUS.
  Cały kraj.

 • protz

  Oceniono 71 razy 61

  Jak już nie mamy w ogóle argumentów używamy słowa 'populizm'.

 • balajanek

  Oceniono 58 razy 52

  Chciałem zaprotestować ZUS nie jest piramidą finansową to jest po prostu mafia.
  Ma licznych żołnierzy ściągających haracz.Banki,sądy,komorników,policję,urzędy skarbowe wszystko.
  Haracz nazywa się skłądką.Przymuszanych nazywa się dla niepoznaki płatnikami składek.Jak z takiego nie ma już pożytku nazywa się go dla niepoznaki emerytem.ZUS rzeczywiście jest instytucją charytatywną.Emeryta nie wrzuca się w worku do wody,pozwala mu się litościwie zdechnąć a potem wypłąca się mu zasiłek pogrzebowy.
  Oczywiście porównanie do AG celne i prawdziwe.
  I drobna uwaga,to nie państwo gwarantuje wypłaty lecz ludzie którzy pod przymusem muszą płacić haracz.

 • pan.lampka

  Oceniono 47 razy 45

  dla mnie zus to najgorszy syf jakikiedykolwiek powstal i istniał , pracuje od 1982 roku, czyli 30 lat.., sam place skladki za siebie jako przedsiebiorca, wole nawet nie liczyc ile wplacilem przez te 30 lat, sam zus nie wie bo ma burdel w papierach i sie moich skladek za 10 lat nie moga doszukac i zliczyc,(lata 1982-1992) ..ale mysle ze spokojnie scykneloby na 2 kawalerki w warszawie - z ich wynajmu moglbym dostac wiecej niz z emerytury ktorej raczej nie dozyje .... wiec kasa idzie psu..przepraszam-zusowi w dupe albo place na innych CZYSTA 100% PIRAMIDA!!!!!

 • elem901

  Oceniono 44 razy 42

  Haha, oczywiście - populizm. Myślałem że ten ktoś przynajmniej powie coś z sensem, ale on powiedział tylko że jak narodowa piramida stanie się niewypłacalna to będziemy dopłacać tak dużo aż emeryt dostanie środki. Świetne :) Panie - pan nie rozwiałeś wątpliwości tylko udowodniłeś że ta piramida jest bardziej piramidalna w swojej istocie od najbardziej skur**kich piramid wymyślonych na świecie!

 • tadestades

  Oceniono 44 razy 42

  Czy, zdaniem Pana Redaktora, gwarancje państwowe obejmują również chwilę dostępu do środków (wiek emerytalny)? Bo, nic nie stoi na przeszkodzie, by w nastepnej kadencji rząd podniósł wiek emerytalny np. do 95 lat - prawda? Taka to gwarancja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX