Foreign Policy: Siedem krajów wygrało na recesji. W tym Polska

?Foreign Policy? umieścił Polskę wśród siedmiu krajów, które wyjątkowo dobrze poradziły sobie z kryzysem. Jak zauważa magazyn, Polacy starali się bardziej niż pozostali Europejczycy, pracując około 500 godzin rocznie więcej niż Niemcy.
Korea Południowa, Kanada, Szwecja, Indonezja, Turcja, Meksyk i Polska - te kraje zdaniem "Foreign Policy" najlepiej poradziły sobie z kryzysem.

Zobacz całe zestawienie >>

Fragment o Polsce "Foreign Policy" zaczyna od twierdzenia, że długo byliśmy postrzegani jako najmniej obiecujący spośród krajów postkomunistycznych Europy Wschodniej, daleko w tyle za tygrysami takimi jak Czechy czy Słowenia.

Grabowski: Będziemy biednieć i niewiele możemy z tym zrobić >>

Jednak złe czasy dla Europy okazały się być dobre dla Polski - czytamy. Między 2008 a 2011 Polska gospodarka wzrosła o 15,8 procent, podczas gdy cała unijna gospodarka skurczyła się o 0,5 procent. W 2009, najtrudniejszym roku kryzysu, Polska była jedynym krajem UE, którego gospodarka się nie skurczyła.

Mądra polityka dała nam "cud"

Analitycy doceniają mądrą politykę monetarną i fiskalną i niski poziom długu publicznego. To złożyło się na "polski cud". A dzięki dużemu rynkowi wewnętrzny polskie firmy były mniej uzależnione od eksportu w porównaniu z sąsiadami,

Polacy także - pisze w "FP" Joshua E. Keating - po prostu starali się bardziej niż pozostali Europejczycy, pracując około 500 godzin rocznie więcej niż Niemcy, pomimo zarabiania około połowy pensji swoich zachodnich sąsiadów.

Czytaj inną opinię: Polski pracownik: sfrustrowany, nieufny i za mało zarabiający. Tu tkwi źródło kryzysu? >>

Magazyn zauważa jednak, że problemy gospodarcze reszty kontynentu mają negatywny wpływ także na polską gospodarkę. Polska musiała ostatnio zrewidować swoje prognozy wzrostu gospodarczego na 2013 r. z 2.9 na 2.2.

DOSTĘP PREMIUM